Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Místo čaje drť? Ano nebo ne.

24. březen 2017  České nápoje   komentáře (0)  1927 x

Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Někdo jej využívá k osvěžení, někdo naopak k zahřátí nebo také k uhašení žízně. Různé kultury mají pro čaj ve svých zvycích odlišná místa. Ačkoliv jej někteří pijeme téměř denně, jedná se skutečně o pravý čaj?

Yunanský zelený čajYunanský zelený čaj

Čaj je nápoj s tisíciletou historií. Kolébkou pití, pěstování a výroby je Čína. Počátky jsou zahaleny mlhou legend, více či méně romantických. Prokazatelně se čaj pije zhruba dva tisíce let.

Co je pravý čaj

Za čaj můžeme považovat pouze nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica, což je původně strom, avšak kultivovaný a upravený do formy keře, kvůli snadnějšímu přístupu při sklízení. Přestože existuje velké množství speciálně vyšlechtěných kultivarů, jsou stále místa, kde se vyrábí i z divoce rostoucích stromů.

Co čaj není

Nápoje z jiných rostlin nelze za čaj považovat, někdy bývají označovány za „nečaje“ (např. Rooibos, Lapacho, Yerba Mate apod.). Ani to, co známe pod slovy „ovocný čaj“ a „bylinkový čaj“ vlastně není čaj, ale pouze nálev z určitých rostlin či plodů. Instantní čaje nebo v plastových lahvích balené ledové „čaje“ také mají s pravým čajem společného jen pramálo.

Dělení čajů není zrovna jednoduchá disciplína, protože každá čajová země má svůj systém i názvosloví, a navíc každá kultura přidala něco navíc. Obecně se dá říci, že vedle sebe máme ortodoxní pití čaje – tedy bez jakýchkoli přísad, pak čaje silně slazené, čaje s jinými bylinami a čaje vařené s kořením, či jinými přísadami (mléko, máslo, mouka atd.).

Za pravý čaj zaplatíte

Čaj byl vždy a je tomu dodnes luxusním zbožím a cena kvalitního čaje, který už stojí za pozornost, začíná na zhruba 1500 korun za kilo a končí statisícovými částkami za 20 gramů. Dobrý čaj díky světovému fenoménu českých čajoven (dle některých zdrojů máme v ČR a na Slovensku největší počet čajoven na obyvatele na světě) lze u nás bez problémů zakoupit. Hlavně u přímých dovozců, kteří zásobují kromě jednotlivců většinu hlavně těch kvalitních čajoven. Patří mezi ně i někteří majitelé čajoven.

Pokud od čaje očekáváte ty správné účinky, poohlédněte se raději po kvalitním sypaném čaji než po laciných pytlíkových variantách ze supermarketu. Ve specializovaných prodejnách vám jistě rádi poradí.

Dejte si pozor na skladování v obchodě i doma. Čaj by měl být skladován v baleních bez přístupu vzduchu, tepla a vlhkosti.

Účinky čaje?

Pokud jde o účinky čaje, čaj má skutečně pozitivní vliv na lidské zdraví. Hlavní přínos čaje je v tom, že podporuje myšlení, fantazii a kreativitu. Přináší zklidnění a bdělost mysli, čistí tělo a napomáhá k relaxaci. Aby vám k tomu čaj pomohl, musí splňovat několik předpokladů. S výjimkou čajů archivních a zrajících jako je např. Pu-erh, některé oolongy, bílé a tmavé čaje musí být čaj čerstvý, voňavý i v suchém stavu, nesmí být prachový, polámaný, musí mít pěknou barvu i vzhled.

„Dobře je to vidět třeba na originálním čaji typu Matcha, unikátním mletém japonském čaji, který má krásnou sytou zelenou smaragdovou barvu. napodobeniny jsou zažloutlé až šedé a chuť čaje je trpká až hořká,“ říká odborník na Matcha Petr Patočka z MatchaTea.cz.

Čaj je s výjimkou archivních také sezónní záležitost. Zelený čaj se třeba sklízí na jaře a popíjí se hlavně v létě – má totiž prokazatelně ochlazující a osvěžující účinky na lidské tělo. Černé a červené čaje zase tělo zahřívají a hodí se pro chladné podzimní a zimní dny.

Pytlíkové čaje

Původně se čaj samozřejmě vyráběl pouze v sypané podobě. Jak je tedy možné, že se dnes v převážné míře setkáme s čajem, který je zabalen po jednotlivých porcích do malých sáčků? První takové sáčky je objevily v roce 1903 a komerčně se začaly využívat v roce 1904, kdy je newyorský obchodník Thomas Sullivan začal posílat svým zákazníkům jako vzorky. První sáčky byly vyrobeny z hedvábí a ušité byly ručně, dnes se využívají levnější papírová vlákna.

Čaje pytlíkové obsahují většinou minimum skutečného čaje, a když už, tak velmi často jde o čaj starý a uměle parfémovaný, a tedy o čaj bez účinku. Přesto se i v této kategorii vyskytují kvalitní varianty, čemuž odpovídá cena.

Trendem je, že Češi si již začínají vybírat, co pijí. Už sahají i po kvalitních sypaných čajích jako je například Sencha.

Čaj v prášku

Kromě klasického a sypaného čaje se dnes můžeme nejen v Česku setkat také s další formou čaje, a to dokonce s věhlasnou historií. Jde o „císařský čaj“ MatchaTea. Jeho příběh je fascinující dodnes. Historie práškového čaje začala v 7. století a MatchaTea potom ve 12. století. Zajímavé podle legend je, že ve 12. století pak zenový mistr Eisei přinesl myšlenku pití MatchaTea do Japonska. Tam jej od té doby užívali buddhističtí mniši a císařský dvůr, později slavní samurajové. Po 800 letech, kdy tento čaj popíjela japonská elita, si jej může vychutnat každý. Jemný práškový zelený čaj se vyrovná zhruba 10 šálkům běžného zeleného čaje. V Japonsku se tento čaj pěstuje speciální zastiňovací technikou, díky které obsahuje zvýšené množství chlorofylu. Tradičními postupy se pak z tohoto čajovníku vyrábí jemný prášek, který po důkladném spojení s vodou vytvoří lahodný nápoj MatchaTea.

„MatchaTea obsahuje spoustu blahodárných látek. Zejména preventivně pomáhá dle studií proti rakovině, má výrazné detoxikační účinky, snižuje hladinu špatného cholesterolu, dodává energii a celkově posiluje lidský imunitní systém, zlepšuje náladu či pomáhá spalovat kalorie a posiluje paměť a koncentraci,“ vyjmenovává Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz a společnosti Čajová květina, s.r.o.

Zdroj: Tiskové sdělení

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist