Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Co je a co není pravý rum?

20. říjen 2017  České nápoje   komentáře (0)  257 x

Na trhu najdeme alkoholické nápoje, které mají svými názvy evokovat RUM, nicméně o pravý rum se nejedná. Za ten může být podle legislativy Evropského parlamentu a Rady označena pouze lihovina vyrobená výlučně alkoholovým kvašením a destilací melasy nebo sirupu, jež vznikají při výrobě cukru z třtiny cukrové nebo z její šťávy.

Co je a co není pravý rum?Co je a co není pravý rum?

Rum je považován za jeden z nejoblíbenějších moků historie a datum jeho první výroby spadá do 16. století. Od té doby jsou za kolébku rumů považovány karibské ostrovy Portoriko, Kuba, Jamajka, Dominikánská republika, či jihoamerický stát Guatemala. Z nich vyšly i tradiční značky, jako jsou Havana Club, Diplomático, Bacardi nebo Malteco. Pomůckou při výběru pravého rumu tedy může být informace, že pravý rum vzniká v zemích, kde cukrová třtina roste.

Základem výrobního procesu je melasa (vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru), která se nechává kvasit. Ve výrobě se získává několik druhů melasy – A, B a C. „Melasa, jež je základní ingrediencí všech našich rumů Havana Club, je velmi hutná a obsahuje 55 % cukru,“ upřesňuje Jakub Vinš, ambasador Havana Club. Kvašení probíhá různou dobu, čímž vzniknou různé typy rumů - čím déle se nechává kvasit, tím těžší rum vzniká. „Kvašení u Havana Clubu trvá 24 hodin a vzniká při ní víno, tzv. sugar cane wine. Díky tomu získáme výborný základ pro lehký typ rumu,“ doplňuje Vinš.

Při následné destilaci vzniká surová pálenka „aguardiente“, která dále zraje v tradičních sudech z bílého dubu po whisky po dobu minimálně 24 měsíců a vytvoří se „madre“. Poté se madre smíchá s čerstvým třtinovým destilátem a s pramenitou vodou dodávající jemnou a vyváženou chuť a takto putuje k dalšímu zrání v různých druzích sudů. Mladé sudy dodají rumu sílu a třísloviny, ty starší barvu, specifické aroma a komplexnost. „Když uzraje správný čas, sudy jsou otevřeny a na základě chuti, aromatu a barvy se smíchá konečná směs, která se dále nechá odležet a dojde k propojení chutí,“ dodává ambasador Vinš. Poté se rum už jen přefiltruje a může se začít plnit do lahví.

Aby bylo vše jasné po legislativní stránce, platí od roku 2008 legislativní úprava Evropského parlamentu a Rady, která jasně říká: rumem může být pouze nápoj vytvořený z 100% cukrové třtiny.

Proto ani oblíbené značky jako Captain Morgan Spiced, Legendario 7years old, Kakadu anebo Bacardi Oakheart, mající základ v cukrové třtině, nemohou být za rumy označovány. Pro ozvláštnění chuti totiž obsahují další příměsi, jako například různé druhy koření a sušené ovoce.

Úplně jiným druhem nápoje jsou tzv. čajové, neboli tuzemské rumy, které mají tradici v evropských zemích už od dob rakouské monarchie. Ty nemají s pravými rumy nic společného. Vznikají smícháním zředěného potravinářského lihu a rumové tresti, čímž vytváří samostatnou kategorii alkoholických nápojů.

A jak rum pít? Výraznější tmavé rumy se popíjí samotné, pro zjemnění lze do nich přidat pár kapek vody. Jediným pravidlem při pití rumu je nespěchat a pomalu si jej vychutnávat. Jemná chuť bílého rumu se výborně hodí k přípravě koktejlů, protože nepotlačuje chuť ostatních surovin, naopak se s nimi skvěle doplňuje. Díky velké oblíbenosti patří koktejly jako Cuba Libre, Mojito, Piña Colada či Daiquiri mezi stálice v nabídce barů.

Co pravý rum je:

-       Alkoholický nápoj vyroben výlučně alkoholovým kvašením a destilací melasy nebo sirupu z cukrové třtiny

-       Je bez dalších příměsí

-       Má minimální obsah alkoholu 37,5 %

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist