Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Jak vznikla vodka a whisky?

22. listopad 2021  České nápoje   komentáře (0)  596 x

Existuje mnoho slov, která běžně používáme, aniž bychom se zamysleli nad tím, jak vlastně jednotlivé názvy vznikly. Taková často používaná a oblíbená slova najdeme také v gastronomii. Řekli byste, že například hot dogy nevznikly v USA nebo že whisky je vlastně vodou života? Pojďme se podobným slovům podívat společně na zoubek.

Jak vznikla vodka a whisky?Jak vznikla vodka a whisky?

Jak vznikla vodka?

Na původu slova vodka se etymologové nemohou shodnout. Pochází nejspíš z ruského „vodit“, tedy rozpustit léčivo v alkoholu jako destilát. V roce 1533 byl pojem vodka použit v Rusku v případě léčivé alkoholové tinktury z bylin a ve smyslu alkoholického nápoje se začal používat v 17. století.  V roce 1534 bylo slovo „wodki“ zaregistrováno s významem „destilované léčivé přípravky“. Původní pojem „wódka“ znamenal „malá voda“.

Nejen v Polsku či Rusku, ale i v zemích Koruny české má vodka svou prastarou tradici. V prostějovské Palírně U Zeleného stromu, kde destilují alkohol už více než 500 let, vznikal mimořádně čistý a jemný nápoj. Tomu se říkalo „vodička“, a právě ten položil základ Hanácké vodce. Podle legendy by mohlo jít o jednu z nejstarších vodek světa. Svou proslulou kvalitu si držela díky jednoduché metodě, kdy se obsah alkoholu v hustoměru měřil za pomoci pražského stříbrného groše. Tento postup zaručil, že destilát chutnal vždy stejně dobře a měl stejný obsah alkoholu.

6. Jak vznikla whisky?

O tom, kdo vynalezl výrobu whisky, se přou Irové se Skoty už po generace. Jisté však je, že první písemně dochované zmínky z roku 1494 pocházejí ze Skotska. Jde o přípis skotského krále Jakuba IV. představenému kláštera Saint Andrew´s, kterým přikazoval, aby bratr Cor připravil ze zaslané suroviny akvavit. Toto slovo pochází z latinského „aqua vitae“, což znamená „voda života“, tedy pálenka s léčivými účinky. Živá voda“ zní v překladu do skotské keltštiny uisige beatha (uške beáta). Časem se tento název zjednodušil a zkomolil až do známého názvu whisky.

Věděli jste, že whisky vzniká také v Česku? Jedinečná je například ta z nejstarší palírny v Evropě, prostějovské Palírny U Zeleného stromu, kde se rodí sedmiletá Stará žitná myslivecká Selection. Snoubí se v ní neopakovatelná chuť se smyslným dotekem vanilky, pikantností čerstvě posečeného žita a jemnými ovocnými tóny.

Tip od Palírny U Zeleného stromu:

Whisky Stará žitná myslivecká Selection

Sedm let dozrávající whisky Starou žitnou mysliveckou Selection si nejlépe vychutnáte v takzvaném rituálu 4 + 3. „V každém ze čtyř doušků se projevuje jiná vlastnost této whisky – od prvního doušku vás provází smyslnost vanilky, ve druhém vnímáte ovocné tóny, ve třetím vás zaujme její jemnost a závěrečný doušek pak všechny chutě dokonale harmonizuje,“ popisuje blend master Roman Petruš.

Rituál doplňují tři chladicí kamenné kostky, na nichž by se prostějovská whisky Selection měla ideálně podávat. „Na rozdíl od ledu zachovají kamenné kostky původní, originální chuť destilátu a neředí ho rozpuštěnou vodou,“ dodává blend master Palírny U Zeleného stromu.

Orientační cena: 599 Kč

Hanácká vodka Silver

Nejstarší evropská palírna, prostějovská Palírna U Zeleného stromu, rozšířila stávající řadu úspěšné Hanácké vodky o variantu Silver. Vychutnají si ji všichni lidé, kteří mají rádi zábavu, chtějí kvalitu a rádi si vychutnávají prémiový alkohol.

Základem nové prémiové vodky je křišťálově čistá, průzračná voda z hlubinných vrtů na Hané se specifickými senzorickými vlastnostmi danými pískovo-štěrkovým podložím a velkým množstvím minerálů. Jemný obilný destilát se získává z odrůdy pšenice dozrávající pod sluncem na úrodných polích.

Orientační cena: 399 Kč

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist