Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Palírna U Zeleného stromu slaví 506 let

18. červen 2024  České nápoje   komentáře (0)  248 x

Palírna U Zeleného stromu si 4. července připomene své výročí založení, od kterého letos uplyne neuvěřitelných 506 let.

Palírna U Zeleného stromu slaví 506 letPalírna U Zeleného stromu slaví 506 let

Více než 500 let dobré práce

Vznik Palírny U Zeleného stromu se datuje do roku 1518, kdy majitel domu U Zeleného stromu v Prostějově Hajný Jež ze Seloutek získává právo várečné. V roce 1591 nastupuje do Palírny podnikatel Pavel Zoubek, který proslavil pálenku z Palírny U Zeleného stromu po celém kraji. Na jeho kvalitu navazuje v dalších desetiletích například lékárník M. Storch z Markvartic, který začne do kvasu přidávat bylinky a koření, nebo Jakub Vojáček a posléze jeho syn Oskar Vojáček, kteří zdokonalili způsob destilování a za jejichž hospodaření dosáhla produkce Palírny U Zeleného stromu svého vrcholu. Svou kvalitu a také českost si tyto lihoviny udržují i v těžkých časech napříč historií, časech politických změn i změn názvů. V roce 2011 vzniká spojením destilérek Starorežná Prostějov a GRANETTE nová ryze česká firma GRANETTE&STAROREŽNÁ Distilleries, která se v roce 2017 vrací ke svému původnímu názvu Palírna U Zeleného stromu a navazuje na tradiční poctivou výrobu a na historické hodnoty staré více než 500 let.

Výhradně v českých rukou

Nejstarší palírna v Evropě dnes sídlí v původních prostorách, jejichž sklepy v hloubce až sedmi metrů mají specifickou a neopakovatelnou atmosféru. Zdejší autentické mikroklima má vliv na harmonizaci chutí zde zrajících lihovin, jako je například Stará žitná myslivecká, Klášterní tajemství, Tuzemák Objevitel nebo Starorežná.

Celkem vyrábí Palírna U Zeleného stromu 150 000 hektolitrů lihovin ročně, což je v přepočtu na půllitrové lahve 30 milionů lahví, z toho 88 % pro český trh a 12 % pro export hned na čtyři kontinenty. „Naše široké portfolio značek uspokojuje zákazníky napříč celým trhem v České republice a naše značky si své zákazníky našly také v celé Evropě, v Asii, Americe a v neposlední řadě také v Austrálii. Svou velikostí se Palírna U Zeleného stromu řadí v ČR na druhou příčku mezi výrobci lihovin. Zároveň je největší palírnou u nás, která je výhradně v českém zastoupení jednoho majitele, což je v segmentu lihovarnictví vzhledem ke konkurenci velmi nezvyklé. Tato unikátnost a českost dělá z Palírny nejvýznamnější firmu na našem trhu,“ říká Boris Rajdl, marketingový ředitel Palírny U Zeleného stromu.

Palírna ctí tradice, nenechává se jimi ale svazovat

Palírna U Zeleného stromu, která je nejstarší palírnou v Evropě, staví na pevných základech staletých tradic, silných hodnot a hlavně na kvalitě výroby. To vše propisuje nejen do svých výrobků, ale také do komunikace uvnitř firmy i směrem k zákazníkům. „Přestože jsou tradice pro Palírnu U Zeleného stromu jednou z nejvyšších hodnot, uvědomujeme si, že ctít je nemusí nutně znamenat nechávat se jimi svazovat. Naopak, znamená to v jejich duchu inovovat, experimentovat s aktuálními trendy a navazovat tak na inovátorskou cestu, kterou se Palírna vždy vydávala,“ říká Lucie Libra, členka představenstva Palírny U Zeleného stromu a mentorka. „Naším cílem je se více jako firma otevřít a ukázat, že tradice mohou být velmi moderní, vpustit svěžest, transparentnost a jiný pohled nejen do jednotlivých značek, ale i do samotných vnitřních procesů Palírny. V tom je pro nás prospěšný mezigenerační dialog. Někdy je samozřejmě složité se domluvit, protože jinak k určitým tématům přistupuje starší generace mého otce, majitele Palírny U Zeleného stromu, a lidí, kteří zde pracují třeba dvacet let, jinak na ně nahlížím já a moji sourozenci. Já sama nyní vedu v Palírně program juniorních marketérů a analytiků a jejich komunikace směrem ven je mnohem otevřenější, více spolu sdílejí své zkušenosti a informace tak, aby se vzájemně obohatili. A to bychom se od nich měli naučit všichni. V našem byznysu je často komunikace hodně tvrdá a spousta věcí se neříká na rovinu. Touto cestou jsme nikdy nešli, nyní ale chceme svou transparentnost ještě prohloubit. Například i tím, že budeme více ukazovat, kdo jsme a kdo za naší prací stojí,“ říká Lucie Libra, dcera majitele Palírny U Zeleného stromu a členka představenstva, která v marketingu Palírny pracuje již devět let.

Dárek k výročí

Výročí 506 let nezůstane bez oslavy. Ani letos nebude chybět sběratelská limitovaná edice whisky Single Barrel. „Na počet letošního 506letého výročí jsme se rozhodli stáčet whisky, která zrála sedm let v dubových sudech po bourbonu a poté dozrávala jeden rok v sudu po pravém rumu. Tím získala výraznou a vrstvenou bohatost chuti a vůně,“ popisuje limitovanou edici Staré žitné myslivecké Single Rum Barrel Finish blend master Roman Petruš. Tato limitka bude k dostání v počtu 506 kusů a v prodeji bude online. Mezi další novinky, které si nejstarší palírna v Evropě nadělila k výročí 506 let, patří uvedení na trh novinky ovocných destilátů Moravský košt a také spolupráce s ambasadorem Staré žitné myslivecké Selection Jiřím Bartoškou.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist