Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Stará žitná myslivecká úspěšná v Londýně

4. srpen 2020  České nápoje   komentáře (0)  662 x

Nejstarší palírna v Evropě sklízí úspěchy své pětisetleté řemeslné práce a zhodnocuje zkušenosti a osobitost, kterou během své existence buduje. Nejvyšší ocenění získala její vlajková loď, Stará žitná myslivecká, ve Velké Británii, tedy zemi typické pro whisky, na soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2020.

Stará žitná myslivecká úspěšná v LondýněStará žitná myslivecká úspěšná v Londýně

Stará žitná myslivecká se oblibě v českém prostředí těší již od svých počátků v 19. století. Výjimečně jemná komplexní chuť s originálním charakterem vzniká díky atmosféře prostějovských sklepů v hloubce pět metrů pod zemí nejstarší palírny v Evropě. Jejím základem je ušlechtilý žitný destilát, který se ukládá do speciálně vybíraných dubových sudů. Základní varianta zraje jeden rok, prémiovější Stará žitná myslivecká Reserve zraje čtyři roky. K příležitosti pět set let od založení Palírny U Zeleného stromu byla v roce 2018 poprvé stočena také limitovaná Stará žitná myslivecká Single Barrel. Tato speciální edice zrála osm let v dubových sudech po bourbonu a stáčela se ručně.

Jedinečnosti české legendy, Staré žitné myslivecké, si čím dál častěji všímají i porotci na prestižních mezinárodních degustačních soutěžích. V metropoli světové whisky – anglickém Londýně – porazila imitovaná edice Stará žitná myslivecká Single Barrel Bourbon výrazně známější světové značky whisek a získala nejvyšší možné ocenění Master. To je považováno za jedno z nejvyšších uznání, jakého se může ve whiskách dostat. Nejstarší palírna v Evropě zvítězila se svými výrobky a s přehledem předčila 73 vybraných whisek od nejkvalitnějších světových výrobců whisek. Stará žitná myslivecká Reserve pak navázala a přivezla ze stejné soutěže ocenění Gold v kategorii Blended.

Mezinárodní soutěže fungují jako přehlídka toho nejlepšího ve světě whisky. Zároveň zpřístupňují prestižní produkty náročným zákazníkům. Konzumace whisky každý rok stabilně celosvětově roste a tento trend je stejný i v České republice. Daří se zvlášť limitovaným a exkluzivním edicím. Nejvyšší ocenění master ve whisky pro nás znamená něco podobného jako šlechtický titul, vyšší potvrzení kvality už získat nemůžeme,“ hodnotí význam degustačních soutěží Boris Rajdl, marketingový manažer Palírny U Zeleného stromu a doplňuje, že soutěže jsou často vodítkem pro znalce, co nového mohou ochutnat a jakým směrem trh jde.

Trendem v kategorii whisek v posledních letech jsou netradiční země původu. V minulých letech to dokázala například japonská whisky. A je to vidět i na zvyšujícím se zájmu o Starou žitnou mysliveckou v zahraničí. Vyváží se například do Austrálie, Jižní Ameriky či Kanady.

Stará žitná myslivecká Reserve

Stejně jako u whisky je jejím základem žitný destilát, který čtyři roky zraje v sudech z bílého dubu. Výsledkem je výjimečně jemná chuť s hřejivým dozvukem sadového ovoce, kterou oceňují i odborníci na whisky. Kromě aktuální zlaté medaile z londýnské soutěže The Spirits Business World Whisky Masters 2020, na které se nápojům whiskového typu udělují ta nejprestižnější ocenění podobná šlechtickým titulům, je ověnčena nejcennějšími kovy ze soutěže Catavinum World Wine & Spirits Competition, která se konala ve Španělsku ve Vitorii, a China Wine and Spirits Awards v Hongkongu. Předtím získala zlatou medaili na polské Warsaw Spirits Competition a stala se tam dokonce absolutním vítězem.

 

  • Orientační cena: 369 Kč

 

Stará žitná myslivecká Single Barrel Bourbon

Základem limitované edice jsou stejně jako u originální Staré žitné myslivecké žitný destilát. Každý ročník Single Barrel je odlišný a neopakovatelný, protože zraje v různých typech sudů, například po bourbonu, sherry či cabernet sauvignon.

Tato první ručně stočená série byla v roce 2011 uložena do sudu po americkém bourbonu. Má vůni po čerstvě posečených žitných klasech a současně hebkou vanilkovou chuť, která se pomalu vyvine do křehkého a čistého závěru. Všechny limitované edice spojuje osobní přístup našeho vrchního palírníka Romana Petruše ke každé lahvi. Stará žitná myslivecká Single Barrel se do lahví stáčí ručně a číslo konkrétní lahve i označení sudu, ze kterého pochází, je psáno ručně.  V každé lahvi Single Barrelu cítíte specifickou chuť a vůni. Její jedinečné vlastnosti odpovídají jednotlivým ročníkům a typům sudů. Jde o sběratelskou raritu, která obohatí sbírku každého gentlemana.

 

  • Orientační cena: 1 600 Kč

 

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist