Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Kofola meziročně roste

17. květen 2019  České nápoje   komentáře (0)  278 x

Letošní rok skupina Kofola odstartovala výborně a v prvním kvartálu tohoto roku navýšila všechny klíčové hospodářské ukazatele. Tržby skupiny stouply o 7,6 %, hodnota ukazatele EBITDA vzrostla o 12,2 %, provozní výsledek hospodaření o 9,9 %. Za pozitivním výsledkem stojí především růst na československém trhu ve strategických kanálech Gastro a Impuls a nadstandardní výkon v adriatickém regionu. V prvním kvartálu skupina Kofola prodala polskou společnost Hoop Polska, což jí umožňuje investovat čas a soustředit energii na rozvoj růstových trhů a aktivit.

Kofola meziročně rosteKofola meziročně roste

Jannis Samaras, generální ředitel skupiny, k hospodářskému výsledku říká: „Máme skvělá čísla a to zejména díky našemu soustředění na rozvoj businessu v Gastru a Impulsu, jejichž podíl na celkových tržbách k naší spokojenosti neustále roste. Velmi nás potěšilo, že růstu všech klíčových ukazatelů jsme dosáhli i přes to, že v prvním kvartálu ve srovnání s loňským rokem panovalo horší počasí a navíc jeden z prodejních vrcholů, Velikonoce, letos připadl až na duben. Z výborného výsledku v prvním kvartálu soudíme, že máme dobře nakročeno splnit i celoroční cíle.

Československý trh vygeneroval v prvním kvartálu výnosy meziročně vyšší o 4,1 %. V segmentu HoReCa Kofola v Československu v prvním kvartále zaznamenala rekordní tržní podíl, na Slovensku poprvé překonala hranici 40 % s výrazným přispěním čepované Kofoly. Mezi další důležité zprávy ze slovenského trhu patří vedle rostoucích tržeb i zahájení prodejů a spuštění marketingové kampaně pro přírodní minerální vodu Kláštorná Kalcia s vysokým obsahem vápníku a hořčíku.

Adriatický region opět přinesl pozitivní výsledek, když skupina na tomto trhu dosáhla dvojciferného růstu tržeb. Za růstem ve výši 12,5 % stojí především prodeje minerální vody Radenska, která tento rok oslaví úctyhodné 150leté výročí, ale také chorvatské minerální vody Lipički Studenac.

Oba výše zmiňované regiony, československý a adriatický, vygenerovaly 87,3 % celkových tržeb skupiny.

EBITDA skupiny vzrostla o 12 839 tis. Kč, což představuje nárůst o 12,2 %. Československý trh a adriatický region se dohromady mohou pyšnit ukazatelem EBITDA vyšším o 17,5 %, když se podařilo tento ukazatel zvýšit na 121 158 tis. Kč.

Vedle pozitivního hospodářského výsledku je další klíčovou zprávou prvního kvartálu skutečnost, že skupina Kofola v březnu dokončila prodej firmy Hoop Polska. Nově společnost Hoop Polska vlastní polská ZMB Capital vyrábějící vody Ustronianka. Součástí transakce byl výrobní závod v Kutně, práva k ochranným značkám, zaměstnanci i distribuční síť. Skupina Kofola tak poprvé reportuje své výsledky z pokračujícího byznysu, tj. bez započtení hospodaření společnosti HOOP Polska, která ale byla do 18. března 2019 součástí skupiny a konsolidována.

Na základě vynikajících výsledků roku 2018 představenstvo společnosti Kofola ČeskoSlovensko doporučilo valné hromadě, aby za rok 2018 schválila dividendu ve výši 13,50 Kč na 1 akcii před zdaněním, což představuje dividendový výnos 4,5 %. Valná hromada je svolána na 5. června 2019.

Zdroj: Kofola.cz

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist