Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Mlžení kolem záloh, aneb názor odpadového experta

5. duben 2019  České nápoje   komentáře (0)  349 x

Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) nedávno na tomto serveru publikovala článek na téma zálohování PET lahví v České republice. Je smutné, že v tomto textu nenajdeme „jen“ pouhé omyly, ale přímo „argumentační fauly“.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Zaujal mě zejména jeden z nich. KMV tvrdí, že podle odhadů ze zahraničí (např. z nám tak ekonomicky a kulturně „blízkých“ zemí jako ze Skotska či Norska) prý skončí ročně 5 % PET lahví uvedených na trh volně pohozených v přírodě. V případě ČR jde tedy podle KMV o více než 100 milionů PET lahví každý rok, které by se po zavedení záloh jako mávnutím kouzelného proutku ocitly na recyklačních linkách.

Jde o argument zcela vytržený z kontextu. Předně – nebylo by lepší určovat politiku životního prostředí v ČR na základě kvalitně zpracovaných studií, které budou reflektovat tuzemskou realitu a ne odhady ze Skotska a Norska? A dále – kde je napsáno, že pokud se naučíme jeden z nejtypičtějších tříděných plastových odpadů v domácnosti, tedy PET lahve, nově nosit zpátky do obchodů, budeme stejně pečlivě jako teď (v třídění plastů jsou Češi na evropské špičce!) separovat i ostatní plasty? A neskončí tam nakonec i zálohované PET lahve? „300 miliónů korun jen tak někdo do lesa nezahodí“, říkají často zastánci zálohování. 300 miliónů asi těžko, ale u 3 korun za jednu láhev to bude dost odlišné.

Tím se dostávám k jedné perličce - 300 miliónů korun totiž podle logiky zastánců návrhu skupiny Zálohujme prý nikdo do lesa nezahodí, ale 200 miliónů klidně ano. Přesně tolik peněz totiž podle návrhu Zálohujme zůstane k dispozici provozovateli záloh za neodevzdané PET lahve.  Zálohujme a KMV tak propagují systém, který má bránit pohozeným PET lahvím a bude financován – z pohozených PET lahví…

Abychom vysvětlili ještě jeden argumentační faul KMV - nikdo netvrdí, že zálohový systém v zahraničí nemůže fungovat. Jde ale o to, že my ho máme zavádět u nás, v podmínkách, které jsou od méně recyklujících zemí v mnohém odlišné. Vytrhnout nějakou věc z jednoho systému a uměle ji přesadit do jiného (který přitom už skvěle funguje!) může být velmi drahý a neúspěšný experiment. Napadá mě jeden příměr ze sportu – ani sebevětší zahraniční hvězda nepomůže, pokud nezapadne dobře do týmu.

Jan Bláha, nezávislý odpadový expert

Zdroj: Tisková informace

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist