Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Cena medu by měla zůstat stejná

21. leden 2021  České nápoje   komentáře (0)  470 x

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.

Cena medu by měla zůstat stejnáCena medu by měla zůstat stejná

Zájem o med v obchodech je enormní

Zájem o med v obchodech bude letos rekordní, důvodem je loňská úroda, která byla přibližně o polovinu nižší než v přechozích letech. V současné době důvěra lidí v med nabízený v obchodních sítích stoupá, za minulý rok stoupla průměrná spotřeba medu na běžného spotřebitele asi o 3%. Průměrný Čech zkonzumuje průměrně 1 kg medu ročně. Přestože v minulosti byla jeho pověst zasažena dodavateli, kteří nedodržovali české ani evropské standardy, v současnosti je jeho kvalita v obchodech již delší dobu v pořádku, jak přibližuje Milan Špaček, majitel firmy Medokomerc. „Pomocí nasbíraných vzorky medu spolu a statistických údajů dokáží dnes odborníci vystopovat testovaný med až do místa původu. Jako jediná firma v České republice necháváme naše medy tímto způsobem pravidelně testovat v Německých laboratořích v Brémách. Jde o nejlepší kontrolní metodu, která nyní v Evropě u medu existuje,“ a dodává, že mezi zákazníky je největší zájem o med luční, který je pro ně cenově nejdostupnější a chuťově velmi oblíbený. Druhý nejprodávanější je med lesní, který má velmi výraznou chuť a v tekutém stavu vydrží mnohem déle než medy květové. Mezi další hojně prodávané medy patří také med pastovaný, který díky své krémové konzistenci a výrazné chuti převyšuje oblíbeností ostatní květové medy. Na prodej medu má do velké míry vliv také situace způsobená pandemií COVID 19, kvůli které byly restaurace a hotely částečně či úplně nuceny zavřít své provozovny. V důsledku toho rapidně klesl prodej nízkých gramáží medu pro gastro podniky, dodávaných zejména v baleních po 15-20 g porcích.

Cena medu by se i přes jeho nižší úrodu zvyšovat neměla

I přes značný nedostatek českého medu jsou ceny téměř na stejných hodnotách jako v uplynulých letech. Je to důsledek dlouhodobých smluv, kterými se řídí dodavatelé i obchodní řetězce. Ty zaručují, že nedojde ke skokovému zdražení. Dlouhodobě stabilní cena českého medu souvisí i se snahou obchodních řetězců nehýbat s ní směrem nahoru. Případné zvýšení se proto bude pohybovat v řádu korun. „Letošní nepříznivé počasí negativně ovlivnilo úrodu lesního medu, jehož snůška nebyla dostačující ani minulý rok, takže jsme si nebyli schopni vytvořit zásoby jako v minulosti. Med v obchodech ještě je, ale počítáme, že do konce ledna prodej tohoto medu skončí,“ dodává Milan Špaček. Hodnota českého medu je silně ovlivněna světovou cenou medů, která v posledních letech nezaznamenala výrazný růst. 60 % českého medu je prodáváno včelaři, zbylých 40 % prostřednictvím obchodních řetězců. U včelařů se cena pohybuje v průměru od 150 Kč do 170 Kč za 1 kg, v obchodech se cena českého medu pohybuje od 105 Kč do 150 Kč za 1 kg v závislosti na sezónních a slevových akcích. Podle Milana Špačka z Medokomercu by kvalitní smíšené medy z Argentiny, Španělska, Bulharska, Mexika nebo Ukrajiny měly letos částečně nahradit nižší produkci českého medu.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist