Raw stravování je v Česku jako doma
13. říjen 2020 České nápoje komentáře (0) 1122 xZdá se, že se lidé stále více zajímají o to, co jedí, a proto se není čemu divit, že se mimo vegetariánství a veganství stává i raw strava čím dál tím oblíbenější. Lidé se navíc začínají o téma „živé stravy“ zajímat mnohem komplexněji. Minimálně tomu nasvědčuje průzkum a výsledky šetření, který provedla síť veganských restaurací v Liberci a v Praze bistRAWveg, ve spolupráci s firmou WebMedea services. Výsledky průzkumu se odvíjí od množiny čítající zhruba 850 klíčových slov souvisejících s raw stravováním. Tato množina pak reprezentuje zhruba 5800 unikátních měsíčních vyhledávání.
Každý z nás během dne obvykle hned několikrát řeší jídlo – v ideálním případě přemýšlíme, co si dát ráno k snídani, kolem poledního zase k obědu a navečer přemítáme o večeři. O svačinách mezi nimi ani nemluvě. Realita však ale může být v dnešním neustále uspěchaném světě jiná. Často nestačíme zaregistrovat, který pokrm jíme anebo v dalším případě se nestíháme ani ráno nasnídat. Vše v lepším případě doháníme u oběda, v horším až během večeře. Taková je realita u mnohých z nás. Přesto se mezi námi nachází čím dál tím více výjimek.
Zastánců raw, neboli živé stravy, se takové problémy obvykle netýkají. Své příznivce si raw strava našla napříč generacemi a průzkum společnosti WebMedea prokazuje, že si raw strava své místo na trhu stále více upevňuje. Příznivci syrového stravování ze svého jídelníčku vynechávají živočišné produkty – jmenovitě mléčné výrobky, maso včetně toho rybího, vajíčka. Základem jejich jídelníčku je tedy ovoce se zeleninou, semínka a ořechy, oleje a místo živočišných mléčných výrobků používají ty rostlinné (rostlinné nápoje aj.). Svůj jídelníček dále doplňují o sójové maso, luštěniny kakao a další potraviny. Vše tepelně zpracovávají maximálně do 42 °C, tedy do takové teploty, kdy si jednotlivé suroviny uchovávají v maximální míře veškeré živiny.
Zdravé stravování řešíme čím dál častěji. Data společnosti WebMedea, https://www.webmedea.cz/ ukazují, že více než 20 tisíc lidí měsíčně vyhledává online raw recepty, konkrétní značky, provozovny i menu. Co nás ale zajímá především?
Raw jídlo a stravování jako takové
Raw stravu v širokém slova smyslu zahrnující například stravování, recepty, restaurace bez udání konkrétní značky, hledá na českém internetu měsíčně v průměru 5800 lidí. Při hledání raw stravování nás nejčastěji zajímá raw jídlo a stravování jako takové.
Dále pak nejčastěji vyhledáváme raw recepty, které jsou následovány v obecném slova pojetí raw restauracemi. Na posledních příčkách ve vyhledávání stojí termín raw a jako nejméně vyhledávané jsou dle dat společnosti WebMedea raw suroviny. Informace ohledně ceny pak vyhledává méně lidí, než tomu je v případech definice pojmu raw i raw surovin.
A jak se vlastně lidé k raw stravě obvykle dostávají? „Nejvíce zkušeností s přechodem na raw stravu souvisí s hubnutím, různými detoxikacemi a uzdravováním se. Z vlastní zkušenosti vím, že změna stravování má na lidský organismus opravdu velký vliv, ať už jde o shození přebytečných kil, posílení imunity, uzdravení kožních onemocnění nebo alergií,“ říká Stanislav Petříček, zakladatel bister bistRAWveg, https://www.bistrawveg.cz/.
O čem raw strava je? „Raw food není krabičková dieta, to je životní styl. Jestli se lidé chtějí změnit, tak zdraví začíná jídlem. Vždy je nejdříve třeba změnit vlastní spotřebu. Přijďte do RAWčka na RAWčko a začněte třeba sladkým, to má rád každý,“ doplňuje Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti TP Consulting.
Průměrných 5800měsíčních vyhledávání je však pouhý zlomek v porovnání s vyhledáváním vegetariánské a veganské stravy v obecném slova smyslu. Při zaměnění slova stravy raw za veganskou / vegetariánskou se dostáváme na měsíční hledanost kolem 60 000 lidí. Při porovnání vyhledávání raw stravy, stravy veganské a vegetariánské, je četnost vyhledávání vegetariánské a veganské stravy téměř totožná. Třetí a v tomto porovnání tedy poslední místo patří právě raw stravování.
Raw, vegetariánství či veganství
Zdravé stravování jako takové se začínáme čím dál tím více zajímat – už tolik nevyhledáváme definice, co raw, vegetariánství či veganství znamená. Dnes už pátráme po konkrétních zdravých a chutných receptech a hledáme konkrétní a dostupné restaurace a podniky.
Vegani vyřazují ze stravy jak maso, tak všechny ostatní živočišné produkty. Nekonzumují tedy například vajíčka, mléčné produkty ani včelí med. Z velké míry již nejde jen o jídelníček ale o celkový životní styl, který se spojuje také s bojem za práva zvířat, odmítání testování kosmetických produktů na zvířatech či kožešinového průmyslu. Vegani jedí zejména luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, ovoce, zeleninu, houby a různé bylinky. „Veganská strava je zdravá díky velkému množství přijímaných rostlinných bílkovin, vitaminů a antioxidantů ze zeleniny. Tělu však může chybět například vitamin B12, který se nachází pouze v živočišné stravě, nebo minerály železo a vápník, které je pak potřeba přijímat v suplementech,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE s tím, že se jedná o alternativy, které je dobré vyzkoušet na nějaký čas, zjistíte tak, co vám vyhovuje a co naopak ne. „Nejvhodnější pro tělo je však pestrá strava bohatá na ovoce, zeleninu s nízkým množstvím nezdravých tuků, bílého cukru a soli. Rozhodně není toto alternativní stravování vhodné pro těhotné a kojící matky ani pro děti,“ dodává Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.
Na slavné vegany a vegetariány je historie bohatá. „Už dávní filozofové se odvolávali na vegetariánskou stravu a hledali způsoby, jak zůstat v souladu s přírodou. Není s podivem, že ti největší filozofové, vynálezci jako Nikola Tesla či velikáni jako Albert Einstein a Steve Jobs, byli vegetariáni, či vegani,“ říká pro zajímavost Jiří Stabla z Konopných lékáren, https://konopne-lekarny.cz/.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Hodnocení
5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!