Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Sýry jsou v ČR velmi oblíbené

8. březen 2023  České nápoje   komentáře (0)  525 x

Plátkový sýr na chleba, grilovaný hermelín nebo strouhaný parmazán na těstovinách si Češi vychutnávají častěji než v minulosti. Obliba sýrů v České republice totiž neustále stoupá, za posledních deset let se zvýšila o 1,5 kila na 14,4 kila sýra na osobu za rok.

Sýry jsou v ČR velmi oblíbenéSýry jsou v ČR velmi oblíbené

Tento trend souvisí s rostoucím zájmem o zdravý životní styl a kvalitní potraviny. Lidé v České republice se více zajímají o své zdraví a potraviny si pečlivěji vybírají, což se projevuje ve stoupající poptávce po sýrech. Mléčné výrobky jsou cenným zdrojem vápníku. Podle Informačního centra bezpečnosti potravin kousek tvrdého sýra vážící 30 gramů odpovídá polovině doporučené denní dávky vápníku u dospělého. Kromě toho sýry obsahují i fosfor, sodík, vitamíny A, D a E a dobře stravitelné bílkoviny.

V reakci na poptávku spotřebitelů se nabídka sýrů v obchodních řetězcích neustále rozšiřuje. Lidé jsou stále více ochotni zaplatit více za kvalitní sýry a experimentovat s novými druhy. Tyto trendy se projevují v růstu prodeje sýrů a rozšiřování sortimentu sýrů dostupných na trhu.

Mezi nejpopulárnější měkké sýry na českém trhu patří brie a camembert. Mezi oblíbené tvrdé sýry patří eidam, hermelín a niva. V poslední době se také čím dál více rozšiřuje nabídka sýrů z dovozu, jako jsou parmezán, gorgonzola nebo feta. Tyto značky získávají stále větší oblibu u zákazníků, kteří hledají vyšší kvalitu a zdravější produkty.

„Největší objem sýrů dovážených na český trh tvoří stále eidam a gouda, které sem míří především z Německa. Rok od roku se ale zvyšuje objem tradičních francouzských či balkánských druhů sýra, jako je roquefort, brie nebo feta,“ popisuje Michaela Dražanová, Fresh Logistics Director logistické společnosti Raben pro Českou republiku a Slovensko.

Správné balení a stálá teplota při přepravě

Přeprava sýrů od výrobců do obchodních řetězců je jedním z klíčových faktorů pro zachování kvality a trvanlivosti sýrů. Prvním krokem je jejich správné balení. Sýry by měly být umístěny v pevných krabicích s dostatkem prostoru, aby se při přepravě nepoškodily.

Dalším krokem je správné skladování. Sýry by měly být skladovány při optimální teplotě, která se obvykle pohybuje mezi 2 a 6 °C. „Tyto teploty pomáhají udržet sýry v dobré kondici a zabraňují jejich kontaminaci bakteriemi,“ vysvětlila Michaela Dražanová.

Při přepravě sýrů je také třeba zajistit, aby teplota v každé části přepravního řetězce, tedy ve skladu, při nakládce i v nákladním autě byla stabilní. „Rovněž je důležité sledovat časový limit daný trvanlivostí výrobků, aby se zajistilo, že sýry budou dodány včas a v dobré kondici,“ doplnila Michaela Dražanová.

Doba trvanlivosti sýrů se liší v závislosti na druhu sýra a podmínkách skladování. Obecně platí, že některé tvrdé sýry, jako je cheddar nebo parmezán, mohou být skladovány až rok nebo déle, pokud jsou správně uchovávány v lednici při teplotě 2–8 °C. Měkké sýry, jako je brie nebo camembert, obvykle mají kratší trvanlivost, zhruba 1–2 týdny, pokud jsou uchovávány v obalu a v lednici. Je důležité pečlivě sledovat datum minimální trvanlivosti na obalu a před konzumací zkontrolovat vůni a texturu sýra, abyste se ujistili, že je stále nezávadný.

„Logistika čerstvých potravin znamená obrovskou odpovědnost. Výrobci potravin nám svěřují to, co je pro ně nejdůležitější – své produkty. A naším úkolem je dodat je na pulty obchodů tak, aby byly nejen čerstvé, ale především bezpečné. Proto jsou logističtí operátoři podrobováni pravidelným veterinárním a hygienickým kontrolám a také certifikačním auditům, například International Food Standard neboli IFS,“ shrnula Michaela Dražanová.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist