Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Ceny Grand Prix Vinex jsou rozdány

30. květen 2023  České nápoje   komentáře (0)  283 x

Unikátní stavba Mendelova skleníku v Augustiniánském opatství v Brně se stala místem konání slavnostního vyhlášení a předání hlavních cen 30. ročníku mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX. Atraktivní a hodnotné ceny si odvezli výrobce šampiona – Vinařství Volařík a Vinařství Pavlov, které získalo cenu za nejlépe ohodnocenou kolekci vín.

Ceny Grand Prix Vinex jsou rozdányCeny Grand Prix Vinex jsou rozdány

Letošního již 30. ročníku soutěže se zúčastnilo 842 vzorků od 158 vinařství ze 6 zemí. O vítězích prestižních titulů soutěže rozhodovalo 19 komisí degustátorů z České republiky, Slovenska, Velké Británie, Austrálie a Jihoafrické republiky ve dnech 26. a 27. dubna ve Valticích. Hlavní ceny soutěže byly výhercům předány 25. května na slavnostním večeru konaném v krásných a unikátních prostorách Mendelova skleníku. Pro účastníky ceremoniálu, mezi nimiž byli degustátoři, vinaři a partneři soutěže, ale také zástupci Jihomoravského kraje či města Brna, byla připravena i ochutnávka vybraných soutěžních vín.

Vína letošního ročníku opět prokázala svou vysokou kvalitu - medailové ocenění si odnesla velká část vín, 51 z nich dokonce získalo velkou zlatou medaili (min. 90 bodů). Titul šampiona soutěže a současně vítěze kategorie bílých polosuchých vín si z Brna odvezlo Vinařství Volařík z Mikulova za Ryzlink rýnský 2021 v kategorii výběr z hroznů z trati Purmice v Perné. Ondřej Tichý, enolog vinařství, k vínu dodal: „Jedná se o víno z naší nejvyšší řady, v níž se snažíme do lahví promítnout terroir Mikulovska. Purmice patří mezi naše nejprestižnější tratě. Víno je výrazně ovocné, v chuti dominuje meruňka s krásným minerálním závěrem.“ Výrobce šampiona si kromě skleněné plastiky a diplomu odvezl pomocníka do vinařství - vysokotlaký čistič, který do soutěže věnovala firma Kärcher.

Ocenění Nejlepší kolekce a poukaz na vinotéku Haier si převzalo Vinařství Pavlov za sedm vzorků s průměrným hodnocením 88,76 bodů. Další z hlavních cen soutěže – Cenu Svazu vinařů ČR, vybojoval Ryzlink rýnský 2021 výběr z cibéb ze stejného vinařství. Titul Vítěz kategorie byl udělen v sedmi z jedenácti soutěžních kategorií a těšit se z něj můžou Vinařství Výmola z Mikulčic, Vinařství Laurent Šatov, GAZAŇ WINERY z Čejče, Vinařství Pavlov, Vinařství Šalša Václav z Kyjova a CHATEAU BZENEC. Ocenění Národní vítěz putovaly do Vinařství Výmola z Mikulčic, Vinárstva Golguz ze slovenského Hlohovce, Weingut Girsch z rakouského Hauskirchenu a HedoNick Winery z maďarského města Pilisvörrösvár. Šampion, nejlépe hodnocená kolekce a vítězové kategorií získali prestižní ceny v podobě skleněných plastik dle návrhu Jiřího Mately, žáka světoznámého designéra Bořka Šípka.

Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi bílými víny byla naše domácí odrůda Pálava (75) a Ryzlink rýnský (74), mezi červenými pak Rulandské modré (42). Největšího počtu vín dosáhly ročníky 2022 (406), 2021 (289). Přihlášena byla ale i vína starších ročníků.

O soutěži:

GRAND PRIX VINEX je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů ČR. Soutěž je pořádána s podporou Vinařského fondu. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší tuzemská i světová vína zastoupená na středoevropském trhu. Záštitu nad 30. ročníkem mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX převzali ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist