Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Junior Sommelier Moravy je ze Slovenska

29. listopad 2016  České nápoje   komentáře (0)  1007 x

Čtvrtý ročník soutěže Junior Sommelier Moravy, která se konala tento týden v Louckém klášteře ve Znojmě, zná své vítěze. Mezi 19 soutěžícími z 10 škol kralovala Nina Šallaiová ze Slovenska. Všichni soutěžící předvedli kvalitní výkony a ukázali, že vínu rozumí.

Ze soutěže Junior Sommelier MoravyZe soutěže Junior Sommelier Moravy

Tuto soutěž pořádáme s cílem posílit odborné znalosti o víně v gastronomii. A rok od roku úroveň soutěže stoupá, čehož mám opravdovou radost. Soutěžící disponovali nejen ohromnými znalostmi, ale také například i velmi vysokou schopností vyjadřování během degustace vín,“ hodnotí soutěž její ředitel František Koudela.

Kladně hodnotí celou soutěž také Martin Pastyřík, prezident Asociace sommelierů ČR, která je hlavním organizátorem soutěže: „Jsem velmi rád, že i v tomto roce, jsem měl jako porotce možnost sledovat a hodnotit mladé sommelierky a sommeliery při soutěži „Sommelier Moravy“. Díky tomu, že mám i možnost porovnat úroveň soutěžících s podobnými soutěžemi v zahraničí, bych chtěl vyzdvihnout hlavně praktické dovednosti všech soutěžících. Opět jsem se přesvědčil, že úroveň našich soutěží a celková organizace stále stoupá a za to bych chtěl všem zúčastněným poděkovat.“

Získat titul Junior Sommelier Moravy znamenalo poprat s několika disciplínami. V základním kole museli soutěžící zvládnout písemný test s otázkami o vinařství, vinohradnictví a gastronomii celého světa. Museli znát rovnici alkoholového kvašení, vědět, kdo v ČR vyrábí košer vína nebo uvést, k jakým pokrmům budou podávat víno výběr z cibéb.

V semifinále následovala degustace anonymních vzorků vín a servis červeného vína. Ve finále, do kterého postoupili čtyři nejlepší, čekaly na soutěžící následující disciplíny: doporučení nápojů tuzemské provenience k připravenému menu, oprava chyb ve vinném lístku (vinný lístek je postavený na vínech pocházejících z České republiky), servis sektu a představení jedné ze čtyř vinařských podoblastí, kterou si vylosovali.

Porota určitě neměla jednoduché rozhodování, i když v ní zasedli přední znalci vína: Martin Pastyřík, prezident Asociace sommelierů ČR, Ivo Dvořák, viceprezident AS ČR, Libor Nazarčuk, viceprezident AS ČR, Martin Marian, ředitel a majitel hotelu Galant a hotelu Regina, Tomáš Odermatt , Společnost Bacchus Vins & Champagnes a.s. a Michal Šetka, šéfredaktor Wine & Degustation. Moderování soutěže se ujal Libor Nazarčuk.

Nejlepší výkon předvedla Nina Šallaiová (Súkromná SOŠ Gos, Slovensko), druhé místo obsadila Zuzana Komůrková (SOU a SOŠ Přímětická, Znojmo), třetí skončila Anna Hrazdilová (SŠ Brno, Charbulova) a čtvrtou příčku obsadila Romana Hlaváčková (Jazyková škola Znojmo, odchovankyně SOU a SOŠ Přímětická, Znojmo).

Součástí soutěže jsou i odborné přednášky – letos se jich ujmuli ředitel Národního salónu vín ČR Pavel Krška, Martin Vajčner z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a viceprezident Asociace sommelierů ČR Ivo Dvořák. „Přednášejícím i dalším partnerům soutěže bych rád poděkoval,“ dodává Koudela.

Jelikož se soutěž konala ve Znojmě, které letos slaví 790. výročí od povýšení na královské město, promítlo se toto výročí i do soutěže – do programu byla zařazena prezentace Znojmo 790 a v testu se objevila otázka spojná s vinařstvím a výročím.

Letošní ročník byl stejně jako ten loňský výjimečný tím, že den před samotnou soutěží byla pro soutěžící a jejich doprovod připravena exkurze do vinařství Vino Hort v Dobšicích, kde se seznámili s technologiemi využívanými ve vinařství a zúčastnili se degustace výjimečných vín.

Čtvrtý ročník soutěže Junior Sommelier Moravy, jejímž pořadatelem je Asociace sommelierů ČR – pobočka Morava, se konal za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje, města Znojma a pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Fotogalerie celé soutěže naleznete na www.sommeliermoravy.cz a na facebooku www.facebook.com/sommelier.moravy. Další ročník soutěže se koná 22. – 23. 11. 2017.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist