Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Mezinárodní soutěž Cuvée 2019 proběhl v Ostravě

6. květen 2019  České nápoje   komentáře (0)  636 x

Sedmnáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 15. a 25. dubna Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem. Akce proběhla za podpory Vinařského fondu. Iniciátorem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji byl guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus.

Mezinárodní soutěž Cuvée 2019 proběhl v OstravěMezinárodní soutěž Cuvée 2019 proběhl v Ostravě

Vinaři z Čech a Moravy spolu s dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava v šesti soutěžních kategoriích 129 soutěžních vzorků: 34 bílých vín suchých (kategorie A1), 27 bílých vín polosuchých a polosladkých (A2), 38 vín červených (B), 15 vín růžových (C), 11 vín šumivých (D) a 4 vína likérová a sladká (E). Celkem byla do soutěže přihlášena vína dvanácti zemí: Česká republika (89 vín), Slovensko (8), Polsko (7), Rumunsko (6), Španělsko (4), Švédsko (4), Itálie (3), Maďarsko (2), Libanon (2), Dánsko (2), Francie (1) a Bulharsko (1). Vína, která splnila statut soutěže, byla dne 15. dubna 2019 hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Hodnotilo se stobodovou stupnicí v souladu s kritérii definovanými Národními standardy certifikovaných soutěží vín v České republice. Vína se ziskem 90 bodů a více byla oceněna Velkou zlatou medailí, vína mezi 86 a 89,99 body Zlatou medailí a vína mezi 83 až 85,99 body Stříbrnou medailí. Organizátoři se zavázali neudělovat Bronzové medaile.

Kvarteto odborných komisí pod vedením prof. Fedora Malíka, Sándora Szedmáka, Radomila Balouna a Ing. Pavla Chrásta udělilo 7 velkých zlatých, 32 zlatých a 37 stříbrných medailí. Tuzemská vína byla honorována 1 velkou zlatou, 19 zlatými a 34 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína z Rumunska (1 velká zlatá, 4 zlaté), Slovenska (1 velká zlatá, 1 zlatá, 1 stříbrná) a Španělska (3 zlaté), následoval Libanon (1 velká zlatá, 1 zlatá), vinařsky exotické Švédsko (2 zlaté), Dánsko (1 zlatá, 1 stříbrná) a Polsko (2 stříbrné), Itálie, Maďarsko a Bulharsko (všichni 1 velká zlatá), Francie (1 zlatá).

Titul šampióna suchých bílých vín získala slovenská kupáž Pinotu blanc a Chardonnay Cuvée Premium 2017 (Vinárstvo Golguz, Hlohovec) z Malokarpatské vinařské oblasti. Šampiónem červených vín se stalo italské Umbria Tegolaro 2013 (Azienda Agraria Carini, Perugia) z Cabernetu Sauvignon a Merlotu. Tituly Národní vítěz pro nejlépe hodnocené tuzemské suché bílé a červené víno obdržela asambláž Chardonnay a Tramínu červeného Cuvée ChaTrč 2018 moravské zemské víno (Vinařství Žerotín, Strážnice) a Element Ignis 2017 výběr z hroznů (Bojanovský sklep Uherek, Dolní Bojanovice), vyrobené z odrůd Cabernet Cortis, Dornfelder a Alibernet.

Vítězem sdružené kategorie polosuchých, polosladkých, sladkých bílých a likérových vín bylo Blue Label 2013 5 puttonyos Aszú (Royal Tokaji / dovozce Pinot s.r.o.) na bázi Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Vítězem kategorie růžových vín se stala kupáž Modrého Portugalu a Frankovky Cuvée MP+Fr Rosé 2018 moravské zemské víno (ZD Němčičky). Vítězem kategorie šumivých vín byl Stephanus 2016 pěstitelský sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), asambláž Ryzlinku rýnského a Ryzlinku vlašského. Rumunské vinařství Viticola Corcova získalo ocenění pro Nejlepší kolekci vín.

Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos potřinácté udělena speciální cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci, kteří jsou členy FIJEV, na tuto cenu nominují ty soutěžní vzorky Cuvée Ostrava, které je zaujmou pro mimořádně příznivý poměr ceny a kvality, jako výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat. Laureáty pro rok 2019 bylo cuvée Pinotu gris a Chardonnay Cuvée Pinot 2018 pozdní sběr (Vinařství Baloun, Velké Pavlovice), spolu s polskou kupáží odrůd Seyval blanc, Johanniter a Bianca Cuvée 2016 (Piwnice Półtorak, Dydnia).

Pomyslné medaile a tituly šampiónů udělovaly v ostravském Zámku Zábřeh dne 25. dubna 2019 Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. Šampióny veřejnosti byly moravská asambláž Pinotu blanc a Pinotu gris Cuvée Pinot 2018 výběr z hroznů (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) a kupáž Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Cabernetu franc Château Clos Cormey (Château Clos Cormey, St. Emillion) z Bordeaux. Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stalo cuvée Merlotu, Modrého Portugalu a Pinotu noir 1362 Top Collection 2015 pozdní sběr (Víno Hruška s.r.o., Blatnička). Vítězi jednotlivých kategorií byly ve shodě s odbornou komisí Blue Label 2013 5 puttonyos Aszú (Royal Tokaji / dovozce Pinot s.r.o.), Cuvée MP+Fr Rosé 2018 moravské zemské víno (ZD Němčičky) a Stephanus 2016 pěstitelský sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice). Ve shodě s odbornou komisí představila Nejlepší kolekci vín Viticola Corcova z Rumunska.

Výsledky jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy byly zveřejněny 25. dubna 2019 na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh. Doprovodný program pro veřejnost zahájil prof. Fedor Malík tradiční řízenou degustací „Slovenská vína o páté“. Současně byla za doprovodu cimbálové muziky Friš zpřístupněna výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Doprovodný program výstavy vín pro veřejnost završil Tomáš Dominec a jeho prezentace „Francie tradiční vs. Francie moderní“.

Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist