Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Navštivte malovaný sklep a sklepní labyrint v Šatově

14. červenec 2020  České nápoje   komentáře (0)  460 x

Malovaný sklep v Šatově je opravdová rarita. Jedná se o krásný pískovcový sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera. Nachází se v malé vinařské obci Šatov, nedaleko Znojma a jen kousek od rakouských hranic.

Navštivte malovaný sklep a sklepní labyrint v ŠatověNavštivte malovaný sklep a sklepní labyrint v Šatově

Sklep se ale nehloubil kvůli vínu, víno se zde dokonce nikdy ani nevyrábělo a neuskladňovalo. Původně to byl důl na těžbu písku, a to dokonce už ze 17. století. V roce 1884 místní kovář zjistil, že by to byla zajímavá vinárna. Prostory tedy upravil, vyhloubil jednotlivé boxy a vinárnu si otevřel. Boxy pojmenoval pro dámy, pro pány, a dokonce i na šmajchlování. Soukromá vinárna sloužila až do roku 1945. Později ji provozuje místní JZD Šatov a vinárna slouží až do konce 90. let.

Malbami sklep vyzdobil umělec Maxmillian Appeltauer, který se v roce 1934 nabídl tehdejším majitelům, že jim bude krášlit vinárnu. Zalíbilo se mu to natolik, že to dělal dalších 34 let ve svém volnu a zdarma. Ve svých malbách použil různé lidové a místní motivy. V době provozování vinárny JZD došlo ke změně mnoha symbolů, aby odpovídaly tehdejší době. Dnes je možné sklep navštívit, prohlédnout si ho a ochutnat i víno od místních vinařů.

Ačkoliv je Šatov poměrně malá vinařská obec, malovaný sklep není jedinou zajímavostí. Jen o kousek dál se nachází pro změnu unikátní sklepní labyrint, který propojuje několik historických šatovských sklepů. Tento komplex rozhodně stojí za návštěvu. Kromě samotné exkurze labyrintem mohou návštěvníci absolvovat také procházku časem do archivu, který ukrývá vzorky vín od roku 1975 a umožňuje například srovnání jedné odrůdy v mnoha ročnících. Ochutnávka vín od místního vinaře je také samozřejmostí.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist