Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

O vítězství v soutěži Vinozoom Vinařství roku bude bojovat 25 vinařství

20. září 2022  České nápoje   komentáře (0)  304 x

Podmínky postupu do další fáze hodnocení 13. ročníku VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022 splnilo 25 vinařství. Tato vinařství budou dle objemu produkce rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství, z nichž následně porota vybere finalisty a odborná komise rozhodne o vítězích jednotlivých kategorií a absolutního vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2022. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny 26. ledna tradičně v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

Nejvíce nominovaných vinařství se sešlo v kategorii středních (11), následováno malými (10) a soupis adeptů na titul uzavírají čtyři velká vinařství.

Přihlášená vinařství dle kategorií:

  • Malé - Vinařství Dvořáček LTM, Gravitační vinařství VILAVIN/Marie Kasparová, Vinařství Lacina, Vinařství Plenér, Vinařství Fučík, Vinařství Tichý, Vinařství Václav, Vinařství Škrobák, Víno Kadrnka a Víno Šílová
  • Střední - Krásná hora, Vinařství Nosreti, Vinařství Obelisk, Ing.Leona Šebestova - VINNÉ SKLEPY SKALÁK, Vinné sklepy Kutná Hora, Sing Wine s.r.o., Rodinné vinařství Skoupil, MORAVÍNO, THAYA VINAŘSTVÍ, Vladimír Tetur a Vinařství Plaček
  • Velké - Vinařství Vajbar, ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, BOHEMIA SEKT

„Děkujeme všem zdravě sebevědomým vinařstvím, která se nebála a přihlásila se o svou příležitost zazářit. Jít s kůží na trh vyžaduje nemalé odhodlání, ale to přesně odpovídá heslu letošního ročníku soutěže, Nevyzkoušené je nepoznané,“ sděluje Ing. Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra ve Valticích a dodává: „motto soutěže se pojí s nestorem českého a moravského vinařství profesorem Vilémem Krausem, kterého si budeme průběžně připomínat, a v jehož památce bude letos soutěž probíhat.“

Průběh hodnocení

Hodnocení letošního ročníku bylo rozšířené o „Porotou Junior“, jejímž úkolem bude doplnit technické parametry a objektivní kritéria a pořídit videozáznam ze třech oblastí (sklepního hospodářství, vinohradu, obchodu a marketingu). Zajistí tak především, aby měla již tradiční „Porota Senior“ v dalším kroku hodnocení u každého posuzovaného vinařství transparentní, objektivní a hlavně plně srovnatelné vstupní informace.

„Porota Junior“ je složená ze čtyř studentů a doktorandů Mendelovy univerzity v Brně, Zahradnické fakulty se sídlem v Lednici.

„Zástupce do nově vzniklé Poroty Junior vybrali doc. Dr. Ing. Alena Salašová, děkanka fakulty a Doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D., vedoucí ústavu vinohradnictví a vinařství na téže fakultě na základě podpory a spolupráce se soutěží,“ doplnil prezident Svazu vinařů ČR PhDr. Martin Chlad a dodal: „této spolupráce si velice vážíme a vnímáme ji jako důležitou, protože posiluje provázání akademické půdy s praxí a také motivaci studentů zapojit se do našich aktivit.“

„Porota Senior“, složená z devíti fundovaných odborníků (po třech z oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství a také marketingu a obchodu), v druhém kroku hodnocení na základě podkladů „Poroty Junior“, ale i vlastního šetření také vyplní hodnotící formulář za svoji oblast. Součtem bodů z obou kroků a hodnoticích formulářů se následně stanoví pořadí, a zúží se tak počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství, 3 střední a 3 velká vinařství.

„Odborná komise“ pak v konečném třetím kroku posoudí přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

Celý proces hodnocení bude završen 26. ledna, kdy budou ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022. Udělena budou také ocenění – LOMAX Enolog roku, Počin roku, Cena prof. Viléma Krause a nově Cena studentů. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha. Generálním a titulárním partnerem je i letos e-shop s moravskými a českými víny VINOZOOM.

Důležité termíny:

  • 15. srpna 2022 - vyhlášení soutěže o titul VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022
  • 11. září 2022 – ukončení možností přihlášení a nominace
  • 19. září - 10. října 2022 – obhlídka přihlášených vinařství / „Porota Junior“
  • 18. - 31. října 2022 - hodnocení „Porota Senior“
  • 2. listopadu 2022 – oznámení finálové devítky
  • 27. - 30. listopadu 2022 – hodnocení finalistů odbornou komisí
  • 26. ledna 2023 – slavnostní vyhlášení vítězů moderované Markem Ebenem

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist