Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

O vítězství v soutěži Vinozoom Vinařství roku bude bojovat 25 vinařství

20. září 2022  České nápoje   komentáře (0)  98 x

Podmínky postupu do další fáze hodnocení 13. ročníku VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022 splnilo 25 vinařství. Tato vinařství budou dle objemu produkce rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství, z nichž následně porota vybere finalisty a odborná komise rozhodne o vítězích jednotlivých kategorií a absolutního vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2022. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny 26. ledna tradičně v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

Nejvíce nominovaných vinařství se sešlo v kategorii středních (11), následováno malými (10) a soupis adeptů na titul uzavírají čtyři velká vinařství.

Přihlášená vinařství dle kategorií:

  • Malé - Vinařství Dvořáček LTM, Gravitační vinařství VILAVIN/Marie Kasparová, Vinařství Lacina, Vinařství Plenér, Vinařství Fučík, Vinařství Tichý, Vinařství Václav, Vinařství Škrobák, Víno Kadrnka a Víno Šílová
  • Střední - Krásná hora, Vinařství Nosreti, Vinařství Obelisk, Ing.Leona Šebestova - VINNÉ SKLEPY SKALÁK, Vinné sklepy Kutná Hora, Sing Wine s.r.o., Rodinné vinařství Skoupil, MORAVÍNO, THAYA VINAŘSTVÍ, Vladimír Tetur a Vinařství Plaček
  • Velké - Vinařství Vajbar, ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, BOHEMIA SEKT

„Děkujeme všem zdravě sebevědomým vinařstvím, která se nebála a přihlásila se o svou příležitost zazářit. Jít s kůží na trh vyžaduje nemalé odhodlání, ale to přesně odpovídá heslu letošního ročníku soutěže, Nevyzkoušené je nepoznané,“ sděluje Ing. Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra ve Valticích a dodává: „motto soutěže se pojí s nestorem českého a moravského vinařství profesorem Vilémem Krausem, kterého si budeme průběžně připomínat, a v jehož památce bude letos soutěž probíhat.“

Průběh hodnocení

Hodnocení letošního ročníku bylo rozšířené o „Porotou Junior“, jejímž úkolem bude doplnit technické parametry a objektivní kritéria a pořídit videozáznam ze třech oblastí (sklepního hospodářství, vinohradu, obchodu a marketingu). Zajistí tak především, aby měla již tradiční „Porota Senior“ v dalším kroku hodnocení u každého posuzovaného vinařství transparentní, objektivní a hlavně plně srovnatelné vstupní informace.

„Porota Junior“ je složená ze čtyř studentů a doktorandů Mendelovy univerzity v Brně, Zahradnické fakulty se sídlem v Lednici.

„Zástupce do nově vzniklé Poroty Junior vybrali doc. Dr. Ing. Alena Salašová, děkanka fakulty a Doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D., vedoucí ústavu vinohradnictví a vinařství na téže fakultě na základě podpory a spolupráce se soutěží,“ doplnil prezident Svazu vinařů ČR PhDr. Martin Chlad a dodal: „této spolupráce si velice vážíme a vnímáme ji jako důležitou, protože posiluje provázání akademické půdy s praxí a také motivaci studentů zapojit se do našich aktivit.“

„Porota Senior“, složená z devíti fundovaných odborníků (po třech z oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství a také marketingu a obchodu), v druhém kroku hodnocení na základě podkladů „Poroty Junior“, ale i vlastního šetření také vyplní hodnotící formulář za svoji oblast. Součtem bodů z obou kroků a hodnoticích formulářů se následně stanoví pořadí, a zúží se tak počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství, 3 střední a 3 velká vinařství.

„Odborná komise“ pak v konečném třetím kroku posoudí přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

Celý proces hodnocení bude završen 26. ledna, kdy budou ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022. Udělena budou také ocenění – LOMAX Enolog roku, Počin roku, Cena prof. Viléma Krause a nově Cena studentů. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha. Generálním a titulárním partnerem je i letos e-shop s moravskými a českými víny VINOZOOM.

Důležité termíny:

  • 15. srpna 2022 - vyhlášení soutěže o titul VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022
  • 11. září 2022 – ukončení možností přihlášení a nominace
  • 19. září - 10. října 2022 – obhlídka přihlášených vinařství / „Porota Junior“
  • 18. - 31. října 2022 - hodnocení „Porota Senior“
  • 2. listopadu 2022 – oznámení finálové devítky
  • 27. - 30. listopadu 2022 – hodnocení finalistů odbornou komisí
  • 26. ledna 2023 – slavnostní vyhlášení vítězů moderované Markem Ebenem

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist