Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Perlení v ústech díky tradičně vyráběným sektům

15. prosinec 2022  České nápoje   komentáře (0)  544 x

Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou, jednoho z nejpovolanějších lidí u nás, kteří rozumí šumivým vínům, sektům. Umožnila nám proniknout do podstaty chuti tohoto oblíbeného nápoje.

Perlení v ústech díky tradičně vyráběným sektůmPerlení v ústech díky tradičně vyráběným sektům

Od čeho se odvíjí chuť šumivého vína? Od jeho odrůdy?

Důležitá je samozřejmě použitá odrůda, ale více než u tichých vín je důležitá i metoda výroby, která s sebou nese styl aroma i chutě. Metoda výroby rovná se tomu, jak víno získává své perlení.

Můžete stručně popsat pár možností, jak tento proces probíhá? A jak se to projevuje na chuti?

Rychlejší, a tím pádem ekonomičtější je metoda charmat, kdy se CO2 dostává do vína tzv. sekundární fermentací ve velké nerezové tlakové nádobě. U takto vyrobených vín očekáváme více svěžesti a ovocnosti, přímočarost a jednoduchost. Použijeme-li aromatičtější odrůdu, více se zde projeví její typické aroma než ve vínech vyrábějící se tzv. tradiční/traditionelle metodou, která se využívá pro šumivá vína nejen v oblasti Champagne. V tomto případě CO2 víno získává také sekundárním kvašením, ale děje se tak v konkrétní lahvi, kterou držíte právě v ruce.

Jak dlouho takto vyrobená šumivá vína zrají ve sklepě vinaře?

Zákonná lhůta je minimálně 9 měsíců, ale mnohdy je to více než rok, někdy i dva tři. Díky tomu se utvářejí jiné nazrálejší aromatické profily, chuť je zaoblená a perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.

Podle čeho poznám, kde víno zrálo? Zda ve velké nerezové nádobě, nebo v lahvi?

Rozdíl bychom měli vyčíst z etikety, ale většinou to poznáte už na první pohled – podle ceny. Vždyť jen z časového a manipulačního pohledu musí stát druhé víno výrazně více než první. Ale pozor… kvalitu nebo „nekvalitu“ najdeme v obou produktech.

Kromě metody výroby hrají roli při výběru šumivého vína také jeho sladkost nebo suchost. Jak je to s obsahem cukru a značením?

Nenechme se zmýlit, protože terminologie vzhledem k překladu může být matoucí. Hledáte-li suchá vína, nakupujte v kategorii brut nature (0-3g/l), extra brut (do 6 g/l) nebo brut (do 12 g/l).

Mezi suššími šumivými víny jste nezmínila „extra dry“. Je tedy sladší?

Ano, přesně tak, i když logicky bychom usuzovali opak. Kategorie extra dry je spíše sladšího charakteru (má 12-17g/l) a věřte, že rozdíl je chuťově znatelný. Kategorie dry (17-32 g/l), demi-sec (32-50 g/l) a doux (nad 50 g/l) jsou již opravdu sladké.

Můžeme konkurovat s našimi moravskými a českými šumivými víny/sekty třeba francouzským, italským?

V posledních letech se s našimi sekty se doslova roztrhl pytel! V letošním finále soutěže Salon vín 2023 postoupilo z 2. kola hned 45 vzorků, a navíc od mnoha vinařů. Leaderem segmentu šumivých vín je Bohemia Sekt. Doporučuji vína z řady Prestige Brut, která je výlučně z našich hroznů, nebo ultra suché Chateau Radyně. Vedle gigantů se nenechala zahanbit i menší vinařství - Obelisk, Thaya, Kamil Prokeš, Proqin, Vinné sklepy Zapletal nebo Chateau Valtice. Mnozí skvělí producenti se ale soutěží neúčastní, a proto mějte oči otevřené. Šumivá vína z moravské i české produkce dobývají svět.

To jsou skvělé zprávy! A jaké pokrmy šumivá vína dokonale doplňují?

Šumivá vína, sekty, jsou díky perlení ideální jako aperitiv, protože podpoří chuťové pohárky a povzbudí hlad. Tím to ale nekončí. Ušlechtilá šumivá vína, která leží delší dobu na svých kalech v lahvi, zvládnou klidně celé menu - od krémové polévky přes rybu nebo třeba pečenou křepelku. Některé sekty se vyrábějí také rychlým lisováním pouze modrých hroznů. Značíme je jako Blanc de noir neboli bílé z modrých. Díky použitým odrůdám mají plnější chuť s výraznější ovocností, a tak si je můžeme dát i k pokrmům z masa a hub. A to je značka ideál.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist