Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Potravinářské inspekce se vyjádřila k ukončení kauzy Templářských sklepů

2. březen 2017  České nápoje   komentáře (0)  254 x

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vítá úspěšné ukončení dlouholetého soudního sporu s výrobcem vína Templářské sklepy Čejkovice. Nejvyšší správní soud (NSS) učinil tečku za kauzou začínající v roce 2010, když rozhodnutím z minulého týdne zamítl kasační stížnost výrobce a fakticky potvrdil, že pokuta ve výši 5 milionů Kč byla ze strany SZPI uložena v souladu s právními předpisy.

Templářské sklepy (ilustrační foto)Templářské sklepy (ilustrační foto)

„Tento případ jasně ukazuje, že systém úřední kontroly potravin a ochrany spotřebitelů v ČR funguje, je důsledný a že podvádět se nevyplácí. SZPI od počátku hájila zájmy spotřebitelů a nepřímo i poctivých vinařů i přes délku a náročnost případu a přes urážlivou a štvavou kampaň, která byla proti inspekci vedena. Konečné rozhodnutí NSS lze v uvedeném kontextu považovat za určitou satisfakci.“ uvedl v reakci na rozhodnutí NSS ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Pokutu Potravinářská inspekce družstvu Templářské sklepy Čejkovice uložila za uvádění na trh 1,1 milionů litrů vína označeného jako tuzemské, přestože se jednalo o víno neznámého původu. Předmětem správního řízení byla i další pochybení, mj. uvádění spotřebitele v omyl a nevedení řádné evidence o původu hroznů.

Obrat ve sporu přineslo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2012, kdy NSS vyhověl kasační stížnosti SZPI a konstatoval, že podstata a smysl povinnosti v označování vín se zakládá mimo jiné na nezaměnitelných vlastnostech souvisejících s geografickým původem vína a že informace uvedené na vinětách lahví s vínem nesmí uvádět spotřebitele v omyl. Korigoval tak předchozí rozsudek Krajského soudu v Brně a následná soudní rozhodnutí v této věci již potvrdila správnost postupu SZPI.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist