Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

VOC Znojmo jako jediné s chráněným označením původu

6. leden 2020  České nápoje   komentáře (0)  760 x

Vína VOC Znojmo představují pro spotřebitele opravdovou kvalitu a jistotu, a to i díky označení Chráněného označení původu (dále CHOP), které nesou od roku 2011. CHOP je označení výjimečného zemědělského produktu nebo potraviny z daného regionu či místa, jejichž jakost nebo vlastnosti jsou dány zvláštním zeměpisným prostředím.

VOC Znojmo jako jediné s chráněným označením původuVOC Znojmo jako jediné s chráněným označením původu

Značka VOC Znojmo je uznaná jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem. Označení CHOP to jen potvrzuje,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Mnozí zákazníci se již nespokojí jen s pěknou vinětou, ale zajímá je i kvalita či původ. Sázku na jistotu v tomto ohledu představují moravská vína s certifikací VOC Znojmo, které jako jediné VOC nese punc CHOP.

Založení VOC Znojmo, prvního apelačního systému v Česku, se setkalo s obrovským úspěchem a odezvou. Popularita i prodej certifikovaných vín, která odrážejí unikátní terroir a specifické klima na Znojemsku, výrazně stoupá. Apelační systém se týká pouze vín vyrobených ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, a sice Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée. Navíc veškerá réva, z níž se víno VOC Znojmo připravuje, musí pocházet výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí.

Obliba VOC Znojmo nestoupá jen u spotřebitelů, ale také u vinařů. V současné době je členem VOC Znojmo dvacet renomovaných vinařství. "Všichni členové VOC Znojmo dobrovolně přistoupili na dodržování velmi striktních pravidel při výrobě vín, která se týkají omezení zbytkového cukru ve víně, redukce hroznů na keři či zákazu zrání na kalech či barikování vín," vypočítává Koudela s tím, že díky jasně nastaveným pravidlům mají certifikovaná vína VOC Znojmo svůj nezaměnitelný charakter, typický pro Znojemsko. Jsou svěží, aromatická, šťavnatá a příjemně pitelná.

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon. A právě tyto skutečnosti byly impulzem, ucházet se o označení CHOP a posílit a ukázat tak, že to myslíme vážně,“ doplňuje Koudela.

Označení VOC, ale cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. "Každé víno má svou typickou charakteristiku. Sauvignony s vůni broskví, černého rybízu a angreštu, Ryzlink rýnský s vůní medu a lipového květu a Veltlínské zelené s muškátovým nádechem či mandlovými tóny, kořenité a peprné," vysvětluje František Koudela.

Označení původu (OP) je název regionu, konkrétního místa nebo ve výjimečných a řádně odůvodněných případech země, který se používá k popisu výrobku uvedeného v čl. 92 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, jenž splňuje tyto požadavky:

  • jeho jakost a vlastnosti jsou převážně nebo výlučně dány zvláštním zeměpisným prostředím zahrnujícím přírodní a lidské činitele,
  • hrozny, ze kterých se vyrábí, pocházejí výlučně z této zeměpisné oblasti,
  • jeho výroba probíhá v této zeměpisné oblasti a
  • získává se z odrůd druhu réva vinná (Vitis vinifera L.);

Označení původu a zeměpisná označení Společenství

Na úrovni EU je možné chránit označení pro:

  • Zemědělské produkty a potraviny
  • Vína
  • Lihoviny

Zeměpisná označení a označení původu pro vína

Zápis označení původu a zeměpisných označení pro vína, resp. i některé další vinařské produkty (např. částečně zkvašený hroznový mošt), do rejstříku vedeného Evropskou komisí upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007. Doprovodnou legislativu k němu tvoří Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 ze dne 17. října 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o žádosti o ochranu označení původu, zeměpisných označení a tradičních výrazů v odvětví vína, řízení o námitce, omezení použití, změny specifikace výrobku, zrušení ochrany a označování a obchodní úpravu a Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/34 ze dne 17. října 2018, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o žádosti o ochranu označení původu, zeměpisných označení a tradičních výrazů v odvětví vína, o řízení o námitce, změny specifikace výrobku, evidenci chráněných názvů, zrušení ochrany a používání symbolů, a k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013, pokud jde o vhodný systém kontrol.

Definice, principy řízení o zápisu i rozsah ochrany a principy kontroly označení původu a zeměpisných označení pro vína jsou v zásadě obdobné jako v případě označení pro zemědělské produkty a potraviny. Zahrnují však jistá specifika, vyplývající z přímo použitelných právních předpisů EU.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist