Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Vyměníte sekt za italské prosecco či francouzský crémant?

23. prosinec 2021  České nápoje   komentáře (0)  553 x

Na trhu existuje velké množství šumivých vín. Tradiční a hojně nakupovaný je sekt, o kterém často mylně hovoříme jako o šampaňském a bývá součástí rodinných oslav. Současný trh však nabízí mnohem širší paletu bublinek, stačí si projít uličku s víny například v obchodech Tesco. To má ve své nabídce více než 70 typů šumivých vín, a je tedy opravdu z čeho vybírat. Vedle tradičního sektu jsou to luxusní šampaňské, cenově dostupnější španělská cava či francouzský crémant a svěží italské prosecco.

Vyměníte sekt za italské prosecco či francouzský crémant?Vyměníte sekt za italské prosecco či francouzský crémant?

Při výběru šumivého vína se často rozhodujeme na základě obsahu zbytkového cukru. Zvlášť suché, tak zvaně tvrdé, s obsahem 0 až 8 g cukru na litr, označujeme jako extra brut.  O něco více cukru (méně než 15 g cukru/l) pak obsahuje varianta brut. Oblíbené demi-sec (polosuché) obsahuje 33 až 50 g cukru/l. „Chceme-li vybrat kvalitní šumivé víno, měli bychom svoji pozornost určitě zaměřit na etiketu,“ vysvětluje sommeliér Tesco Jan Spevák. „Etiketa je takovým dokladem původu vína a poskytuje nám veškeré potřebné informace. Z etikety například vyčteme, o jaký druh vína se jedná, odkud víno pochází, jaký je obsahu cukru. Při výběru šumivých vín pak doporučuji koukat i na způsob výroby, jestli je to metodou charmat, tedy druhotné kvašení, při kterém vznikají bublinky probíhá v nerezovém tanku, nebo klasickou metodou, kdy bublinky vznikají přímo v lahvi,“ doplňuje.

A z jakých šumivých vín si můžeme vybrat?

Šampaňským šumivým vínem smí být nazýváno pouze víno z francouzské oblasti Champange, kde se šampaňské začalo vůbec poprvé vyrábět. Právem je tedy mezi vinaři považováno za absolutní symbol šumivého potěšení. Šampaňskému dávají charakter tři odrůdy vinné révy – Pinot noir (dodává plnost), Chardonnay (dodává rafinovanou chuť a elegantní kyselinky) a Pinot meunier (dodává šampaňskému svěžest a živost). Klasickou, původní metodou, je kvašení vína v lahvi, které je ve Francii nazýváno jako méthode Champenoise. V uzavřených lahvích nastává druhotné kvašení a vzniklý oxid uhličitý proměňuje tiché víno v šumivé. Po druhotném kvašení víno zraje v temných sklepích minimálně rok, ale často po dobu tří i více let.

„K šampaňskému se výborně hodí pokrmy z drůbeže a ryb. K veselí silvestrovské noci se ale hodí prostě jen tak, na oslavu. Nezapomeňte, že aby servírování bylo dokonalé, je třeba víno dobře vychladit na 6–8 ºC a nalévat ho do štíhlých sklenic typu flétna,“ doporučuje sommeliér Tesco Jan Spevák.

Crémant je francouzské šumivé víno, které se také vyrábí stejnou metodou jako šampaňské, avšak má velmi jemné perlení a malé bublinky oxidu uhličitého. U crémant de Limoux je vyžadován podíl minimálně 60 % odrůdy Mauzac a maximálně 20 % Chardonnay a 20 % Chenin blanc.

Cava je španělské šumivé víno, při jehož výrobě se užívá stejných procesů jako při výrobě francouzského šampaňského, a to již od 19. století. Hrozny, které jsou pro výrobu určeny, jsou vybírány a sklízeny s největší pečlivostí. Tato vína jsou většinou méně suchá než francouzská šumivá vína a zároveň jim nechybí španělský temperament. Cava brut pak patří u spotřebitelů k nejoblíbenějším.

Sekt jako označení pro šumivé víno se nejčastěji používá ve střední Evropě a v Německu, odkud název pochází. Svoji oblibu si u nás získal především Bohemia Sekt vyráběný ve Starém Plzenci. Zajímavostí je, že zásadní roli sehrál ve Starém Plzenci Louis Girardot, který pocházel z Champagne a do Čech tak přinesl technologii výroby sektů.

Prosecco je italské šumivé víno a na trhu můžeme narazit na dva hlavní typy vína prosecco – frizzante (slámové barvy, jemně perlivé s výraznou ovocností a příjemně šťavnaté) a spumante (svěží, vášnivější a bohatě perlivé víno). „Prosecco jako elegantní víno bude jak dobrým aperitivem, tak se též hodí jako doprovod k lehkým předkrmům či v kategorii extra dry i ke sladkým dezertům,“ doplňuje sommeliér.

Pro jaké se rozhodnete letos? Které šumivé víno odšpuntuje váš začátek nového roku?

Tipy sommeliéra Tesco Jana Speváka

Tesco Finest Crémant de Limoux Rosé

Šumivé víno svěží růžové barvy pochází z jihozápadní části francouzské podoblasti Limoux. Jedná se o kategorii brut, chuť vína je suchá, plná. Jemnější perlení z něj pak dělá velice delikátní a elegantní nápoj.

Nezapomínejte ani na optimální teplotu vína, při níž nejlépe vynikne jeho charakter. Pro šumivá vína je optimální teplota podávání 8 ºC.

Cena v akci 259,90 Kč / Běžná cena 349,90 Kč

Tesco Finest Cava Brut D.O.C.

Toto španělské šumivé bílé víno pochází z oblasti Katalánska a vyrábí se tak, že druhotné kvašení, při kterém vznikají charakteristické bublinky, probíhá přímo v lahvi. Chuť vína je suchá a plná. Plnost vína je dána delším zráním v lahvích. V chuti cítíme citrusy a osvěžující tropické ovoce. Perfektně se hodí jako aperitiv a teplota podávání by měla být mezi 8 až 9ºC,“ vysvětluje sommeliér Tesco Jan Spevák.

Cena v akci 149,90 Kč / Běžná cena 199,90 Kč

Tesco Finest Valdobbiadene Prosecco

Bílé šumivé víno v kategorii brut se vyznačuje noblesou a lehkostí, s květinovo-ovocným nádechem.

Italské prosecco si nejlépe vychutnáte s tradičními italskými pokrmy, ale vyniká i s thajskou či japonskou kuchyní. Sommeliér Tesco Jan Spevák ho doporučuje jako aperitiv, nejlépe ledově vychlazený na 7 ºC.

Cena v akci 224,90 Kč / Běžná cena 299,90 Kč

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist