Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Liberec Nature Run: poběží a recykluje

4. říjen 2019  České nápoje   komentáře (0)  548 x

V Česku se poprvé na světě koná běžecký závod s principy cirkulární ekonomiky*, který výrazně sníží produkci odpadu. Cirkularitu v praxi představí Liberec Nature Run v sobotu 5. října. Běžci se budou občerstvovat minerální vodou Mattoni ze speciální edice lahví z 80% recyklovaného PETu (rPET), z nichž se po sesbírání a recyklaci vyrobí lahve nové na další závody.

Liberec Nature Run: poběží a recyklujeLiberec Nature Run: poběží a recykluje

Jako dlouholetý partner závodů RunCzech využíváme příležitost ukázat, že námi prosazované heslo „z lahve bude lahev“ je v praxi realizovatelné. Vyvinuli jsme speciální edici lahví Mattoni vyrobenou z 80% rPETu, které po závodě znovu zrecyklujeme a využijeme k výrobě lahví nových se stejnými vlastnostmi. Dosáhneme tak úplné cirkularity plastové lahve a z tohoto i dalších závodů RunCzech učiníme první závody s principy cirkulární ekonomiky ve světovém měřítku,“ uvádí Alessandro Pasquale, CEO Mattoni 1873.

Závod Liberec Nature Run se stane světově prvním běžeckým závodem, který jde v duchu cirkulární ekonomiky. Na občerstvovacích stanicích budou dobrovolníci rozlévat do papírových kelímků minerální vodu Mattoni právě z lahví této speciální edice. Ty budou po skončení závodů sesbírány a použity k výrobě nových lahví se stejnými vlastnostmi i pro další závody.

K tomu, aby se materiál z použitých PET lahví mohl použít k výrobě nové lahve, je zapotřebí získat PET recyklát v potravinářské kvalitě. To významně usnadňuje zavedení zálohového systému na nápojové PET. O ten usiluje iniciativa Zálohujme.cz, k jejímž členům se řadí i RunCzech a společnost Mattoni 1873.

Tímto krokem chceme podpořit aktivity iniciativy Zálohujme.cz a simulací principu zálohového systému názorně veřejnosti ukázat, jak sběr PET lahví i jejich následné zpracování bude fungovat v praxi,“ dodává Alessandro Pasquale.

Jak snížit produkci odpadu při běžeckých závodech, je velké téma posledních let. Organizátoři proto vymýšlí různá ekologická opatření. Samozřejmé jsou bezpapírové (digitální) registrace či nepoužívání jednorázových plastových kelímků. Aby po běžcích nezůstal žádný odpad podél závodních tras, vybíhají také tzv. ploggingové** skupiny, které mají za úkol veškerý odpad vysbírat.

Zdroj: Tisková zpráva

* Tzv. Cirkulární ekonomika je definována jako koncept, ve kterém neexistuje odpad. Bere si inspiraci z přírodních ekosystémů, které jsou založeny na dokonalých a přirozených cyklech organických živin.

Základní principy CE:

  • Čerpání energie z obnovitelných a udržitelných zdrojů
  • Zajištění cirkulace materiálů ve funkčních a nekončících cyklech, kde neztrácejí hodnotu
  • Navrhování produktů a služeb, které nemají negativní dopady na přírodní ekosystémy a lidské zdroje

** běh spojený s úklidem pohozených odpadků (ze švédského plocka up=sesbírat)

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist