Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Liči aneb ovoce s blahodárnými účinky

14. září 2020  České nápoje   komentáře (0)  204 x

Máte chuť na sladké, ale bojíte se kalorií? Sáhněte po liči, exotickém ovoci, které se výborně hodí do dietní kuchyně i jako příjemné osvěžení. Sladká dužina má navíc blahodárné účinky na vaše zdraví. Chuť liči je vám nyní blíže i díky nové Ondrášovce Exotic.

Liči aneb ovoce s blahodárnými účinkyLiči aneb ovoce s blahodárnými účinky

Trocha historie

Liči čínské pochází, jak název napovídá, právě z Říše středu. Traduje se, že už císař Süan Čung z dynastie Tang nechával posílat své milované konkubíně Jang Jü-chuan, která liči zbožňovala, vozy plné sladkých plodů ze vzdálenosti téměř 2000 kilometrů. Vy tak daleko jako sluhové čínského císaře v 7. století nemusíte, liči je jedním z nejpopulárnějších exotických druhů ovoce a během sezóny jej seženete v každém supermarketu.

Ovoce lásky

Liči, které se někdy v češtině nazývá též dvouslivák lahodný, je stálezelený strom původem z Číny a oblasti tzv. Indočíny. Strom může dorůstat výšky až dvaceti metrů a dožívat se dvou set let. Jedná se o peckovice, uvnitř plodu je tvrdé semeno obalené bílým dužnatým a sladkým míškem (tobolkou), který je chráněný tenkou slupkou. Právě kvůli svému tvaru a barvě, které připomínají srdce, je liči nejen v Číně považováno za symbol lásky. Císař Süan věděl, co dělá…

V Čechách jen v zimě

Plody liči, které voní podobně jako růže a jejichž chuť může leckomu připomenout sladké hroznové víno, se nejčastěji konzumují čerstvé, dají se ale i sušit a konzervovat. Sušeným plodům se říká čínské švestky, kompotovaným pak čínské jahody nebo čínská jablka. V Česku jsou čerstvé plody k dostání bohužel pouze v zimě.  Letní variantou liči může být nová minerální voda Ondrášovka Exotic, která vás navíc příjemně osvěží.

Liči v kuchyni

Plody tohoto tropického stromu se hojně využívají i v kuchyni, kde jsou výtečnou součástí dietního jídelníčku. Mají nízký glykemický index a jsou nízkokalorické. Liči se dá dusit na másle a pomerančovém likéru, směs pak použijeme třeba jako náplň do palačinek nebo jako přílohu k rybímu masu. Ale pozor, sladká dužina se nesmí vařit, jinak „zhouževnatí“ a stane se nepoživatelnou! Liči je rovněž oblíbenou součástí dezertů, koktejlů a zmrzlinových pohárů, dělají se z něj džusy. A exotické ovoce lásky si našlo cestu i do lahví nové Ondrášovky.

Blahodárné plody zdraví

Liči je bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů C, B1, B3, B9 a minerálů, jako je měď a draslík. Pojídání těchto lahodných plodů podporuje náš imunitní systém a zažívací funkce, liči působí pozitivně i na cirkulaci krve v těle a problémy s ledvinovými kameny.

Je rovněž nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Věří se, že je výborné zejména k léčbě kašle a žaludečních vředů, peckám Číňané přisuzují analgetické účinky, i když západní medicína před jejich konzumací varuje. Využívají se i slupky, čaj z nich uvařený se hlavně v Indii používá proti průjmovým onemocněním a bolestem hlavy.

Sezóna čerstvého liči začíná v Česku v prosinci. Už během letošního léta si však skvělé chuti a příznivých účinků liči, které znal už zamilovaný císař Süan Čung v sedmém století, můžete užít díky nové Ondrášovce Exotic.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist