Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Mattoni sjednotí barvu PET lahví kvůli snazší recyklaci

5. duben 2019  České nápoje   komentáře (0)  397 x

Jednička na českém trhu minerálních vod, značka Mattoni, sjednotí barvu svých plastových lahví. Splní tak základní předpoklad pro mnohonásobnou recyklaci PET lahví. Recyklace PET materiálu „z lahve do lahve“ zásadně sníží vliv nápojového průmyslu na životní prostředí. Nové lahve Mattoni ve světle zelené barvě se budou postupně na regálech objevovat od léta.

Mattoni sjednotí barvu PET lahví kvůli snazší recyklaciMattoni sjednotí barvu PET lahví kvůli snazší recyklaci

Karlovarské minerální vody (KMV), výrobce minerální vody Mattoni, jdou příkladem a usilují o lokální uzavření koloběhu PET materiálu podle principů cirkulární ekonomiky. Sjednocení barev je prvním krokem k recyklaci použitých PET lahví zpět do nových lahví, a tedy k zásadnímu omezení přílivu nového PETu na trh.

„Nápojový průmysl má nyní úžasnou příležitost stát se plně udržitelným při zachování všech výhod spotřebitelských balení,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.

„Krokem, který k tomu povede, je kromě sjednocení barev i zavedení zálohového systému. Získáme tak čistý recyklát potravinářské kvality, ze kterého budeme moci vyrábět nové lahve znovu a znovu.“

Portfolio přírodní minerální vody Mattoni zahrnuje 18 variant ochucených a 3 neochucené varianty. Nyní je v obchodech k vidění 5 různých barevných provedení lahví Mattoni. Stáčení do lahví jednotné barvy začne v květnu a v průběhu léta se budou výrobky dostávat na trh.

Mattoni tímto krokem předbíhá Evropskou unii, která v rámci výkladu balíčku oběhového hospodářství připravuje doporučení k tzv. eko-modulaci. Jedná se o opatření upravující vlastnosti výrobků tak, aby bylo snazší je recyklovat.

O případném zavedení zálohového systému v ČR se nyní vedou živé diskuze, jež odstartovaly studie proveditelnosti vypracované skupinou Zálohujme. Ta sdružuje Karlovarské minerální vody, Institut cirkulární ekonomiky INCIEN a VŠCHT. V případě zavedení systému by bylo možné jednobarevné PET lahve efektivně recyklovat opět do nových PET lahví. Již nyní je na trhu Mattoni Sport Eco, která má lahev s 50% přídavkem recyklátu. Ten však zatím, vzhledem k neexistenci výrobních kapacit, bohužel, nepochází z České republiky. Zálohový systém by to měl změnit a umožnit recyklovat zpět do nových lahví z lokálního recyklátu, v rámci České republiky.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist