Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

SodaStream přispěl k plastové očistě karibského ostrova

26. listopad 2018  České nápoje   komentáře (0)  252 x

Podle vědců z University of California bylo k roku 2017 na světě vyrobeno astronomických 8,3 miliardy tun plastu. Recyklace při tak masivním objemu plastového odpadu přestává být považována za efektivní řešení. Je tedy zapotřebí začít bojovat jinak – účinněji. Jako optimální řešení se jeví precyklace – omezení výroby plastů na jedno použití. SodaStream s plasty tímto způsobem bojuje dlouhodobě a jejich zástupci se rozhodli udělat i něco navíc. Tím něčím navíc byl úklid karibského ostrova Roatan od plastových odpadků, které v posledních letech zavalily pláže tohoto ostrova.

SodaStream přispěl k plastové očistě karibského ostrovaSodaStream přispěl k plastové očistě karibského ostrova

Karibské ostrovy považuje řada lidí za symbol čisté přírody a ideální dovolenkovou destinaci. Bohužel, realita je jiná. Už i tento mnohými vzývaný tropický ráj je zatížen obrovskými nánosy odpadků, především těch vyrobených z plastu. Na ostrov proto vyrazilo 130 zástupců společnosti SodaStream, kde vlastními silami přispěli k jeho očistě. Společně s dětmi a zástupci státních složek včetně policie a armády uklízeli pobřeží, laguny, zátoky, přístavy i části vnitrozemí. „Zkrátka jsme se rozhodli zvednout ze židle a přiložit ruku k dílu, protože plastový odpad představuje obrovský problém. A rovněž chceme poukázat na to, že recyklace není řešení, protože drtivá většina vyprodukovaného plastového odpadu končí na skládkách nebo jako odpad v přírodě,“ říká Zdeněk Zahrádka, manažer značky SodaStream v ČR, který se akce účastnil jako jeden ze dvou českých zástupců.

Na skládkách končí 79 % plastového odpadu

Světová produkce plastu je obrovská. Ačkoliv se v širším měřítku začaly plasty vyrábět až v 50. letech minulého století, američtí vědci z University of California odhadují, že k roku 2017 bylo na světě vyrobeno 8,3 miliardy tun plastu. A zátěž na životní prostředí a přírodní zdroje je při jejich produkci nezanedbatelná. Na výrobu jedné tuny plastů se spotřebuje až 2,5 tuny ropy a při výrobě balené vody se každoročně použije 2,7 milionů tun plastické hmoty.

Obecně se mělo za to, že vhodným řešením dalšího nakládání s plastem je recyklace, ale jak se ukazuje, ta zdaleka není všespásná. Podle zmiňovaných dat vědců University of California se recykluje pouhých 9 % plastového odpadu, 12 % se spaluje a 79 % končí na skládkách bez dalšího využití. Odhadem je tak v současnosti na skládkách okolo 4,9 miliardy tun plastového odpadu a do roku 2050 toto číslo stoupne na 12 miliard tun.

Jaká je situace v ČR?

Podle dat Ministerstva životního prostředí v roce 2017 vzniklo v České republice 248 585 tun plastového obalu. Naše země sice pravidelně obsazuje nejvyšší příčky v objemu recyklace, ale přesto více než 40 % z vyprodukovaného objemu není k materiálové recyklaci využito. Navíc bylo letos vědci Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd České republiky (AK ČR) zjištěno, že mikroplastové částice se nachází i v tuzemské pitné vodě. Vědci AV ČR zkoumali vzorky ze tří úpraven vody v ČR a došli k závěru, že konvenční čistírny dokáží postihnout (v závislosti na vodním zdroji a použité čistírenské technologii) pouze 70–83 % mikroplastových částic. Nakonec se tak kontaminovaná voda dostává do zdrojů určených pro výrobu pitné vody.

Precyklace jako řešení

Plastový odpad a mikroplasty zkrátka představují pro moderní společnost u nás i na celém světě obrovský problém.

„Lidé jsou dnes naučeni třídit plastový odpad prostřednictvím žlutých recyklačních kontejnerů a jsou přesvědčeni, že je tak problém s plastovým odpadem vyřešen tím správným způsobem. Jakýkoliv plast ale vložením do žlutého kontejneru nezmizí. V současnosti je pouze část takto vytříděného plastového odpadu zužitkována jako materiál užitečný pro nové produkty. Zbytek plastů pak může skončit jako odpad kdesi v zámoří, ve spalovně či zahrnutý na nedaleké skládce, kde s námi bude ještě dalších několik stovek let. Prostřednictvím nově spuštěné marketingové kampaně chce proto značka SodaStream otevřít diskuzi a upozornit na skutečnost, že jedinou opravdu účinnou metodou, jak se s hrozbou plastového odpadu vypořádat, je precyklace. Tedy namísto hledání metod likvidace plastový odpad vůbec nevytvářet tam, kde jeho použití nedává smysl. Jako je tomu i v případě plastových lahví na jedno použití,“ uvádí Zdeněk Zahrádka a dodává: Současně nabízíme ke zvážení i možný způsob, jak se v případě běžné rodiny vyhnout nákupu více než 2 500 lahví během tří let, který je dostupný pro každého a dá se s ním začít teď hned.“

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Kde se diskutuje?

5.8.2018 15:20
Chody: Permanent Beer Fest

26.2.2018 15:30
Chody: Zlatý Bažant Nealko už se nebude vařit

24.12.2017 09:27
Cibulka: Bohemia Sekt

17.12.2017 08:28
Schovánková: Bohemia Sekt

27.11.2017 10:27
Cibulka: Bohemia Sekt

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist