Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Státu chybí peníze, zvýší tedy poplatek za odběr minerální vody

29. leden 2020  České nápoje   komentáře (0)  634 x

Svaz minerálních vod jako sdružení producentů minerálních vod v České republice důrazně nesouhlasí s rozhodnutím Vlády České republiky navýšit poplatek za odběr podzemní minerální vody ze stávajících 6,- Kč na dvojnásobek, tj. 12 Kč za 1 m3. Toto zvýšení nelze v daném kontextu vnímat jinak než pouze jako snahu vlády získat co nejsnazší cestou další prostředky do státního rozpočtu, kde zřejmě chybí.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Jednoduché rozhodnutí o změně nařízení vlády a během okamžiku jsou tu nové příjmy státního rozpočtu. Přínos do státního rozpočtu z poplatku v nové výši představuje cca 36 milionů Kč, přičemž tato částka odpovídá 0,002281224 % příjmů státního rozpočtu. Kvůli takto bagatelnímu příjmu však stát poškozuje sektor produkce zdravých potravin a nepřímo zdaňuje zdraví prospěšné nápoje; zatímco zbytek světa přemýšlí, jak zdanit nápoje méně zdravé s vysokým obsahem cukru.

Nejedná se o prvé skokové zvýšení. Od roku 2014 se poplatky postupně zvýšily o 400 %. To vše pod argumentem, že sektoru balených minerálek se „dobře daří“, takže je mu třeba odčerpat nějaké finanční prostředky. Žádný jiný výrobní sektor nečelí takovému tlaku ze strany vlády.

Výsledkem tohoto procesu hledání „rychlých peněz“ je poplatek za odběr minerální vody, který je tak v České republice nejvyšší z celé Evropské unie. V Německu je poplatek za 1 m3 8,40 Kč, v Polsku 7,60 Kč, v Maďarsku 4,05 Kč. V České republice 12,- Kč. Konkurenční nevýhoda na společném evropském trhu je evidentní.

Při přepočtu českého poplatku na skutečně odebrané množství podzemní minerální vody dosahuje poplatek výše 45,- Kč na m3 (to ostatně uvádí i sama důvodová zpráva ke změně vládního nařízení). Tak vysoký poplatek nemají ani sousedé na Slovensku. Tam je sice poplatek ve výši 17,- Kč za m3, ovšem právě jen za skutečně odebrané množství vody.  Slovenští producenti tak mají poplatek 2,5x nižší než výrobci v České republice.

Je cílem vlády poškozovat domácí výrobce potravin? Mají spotřebitelé upřednostňovat minerálky z exportu? Podle rozhodnutí o zvýšení poplatků se to tak jeví.

Výrobci minerálních vod sdružení ve Svazu minerálních vod se právem obávají, co přijde příště. Přijdou speciální kategorie poplatků podle obsahu zdraví prospěšných látek?

Zbývá jen víra ve vládu zdravého rozumu. Snad se už nebude opakovat situace, že pro získání dalších peněz do státního rozpočtu zvolí stát cestu nejmenšího odporu.

Zdroj: Svaz minerálních vod

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist