Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

I letos se chystají Dny českého piva

18. září 2020  České nápoje   komentáře (0)  1086 x

V posledním zářijovém týdnu proběhne už osmý ročník Dnů českého piva, které mají za cíl podpořit českou hospodu a čepované pivo. Od 23. do 30. září mohou zákazníci ochutnat v několika tisících hospodách limitované várky pivních speciálů, které pro ně uvařily pivovary a minipivovary při příležitosti oslav svátku sv. Václava, patrona českého piva. Dny českého piva jsou také další příležitostí pro konzumenty, aby přišli a podpořili svou oblíbenou hospodu a restauraci v období, kdy se kvůli koronavirové krizi potýkají s největším propadem příjmů za několik dekád.

I letos se chystají Dny českého pivaI letos se chystají Dny českého piva

„Česká hospoda byla, je, a věříme že i v budoucnu zůstane centrem společenského života ve městech i na vesnicích. Když se lidé koncem května vraceli po třech měsících do hospod, uváděli jako hlavní důvod své první návštěvy touhu potkat se s kamarády, posedět s rodinou a přáteli,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. „V hospodě se po stovky let slaví svatby, narození, je to místo, kde vznikají přátelství a kde se možná trochu nadneseně tvořily dějiny. Proto chceme i letos, v období, které setkávání lidí příliš nepřeje, pozvat milovníky českého piva, aby přišli a oslavili Dny českého piva půllitrem oblíbeného ležáku nebo pivního speciálu.“

Pivovary a minipivovary i pro letošní Dny českého piva a oslavu svátku svatého Václava navaří limitované várky pivních speciálů, které budou v příštích dnech připravené na čepech jejich hospod a restaurací.

Co letos například pivovary připravily?

  • Pivovary Lobkowicz připravily Sváteční ležák sv. Václava, nefiltrovaný ležák z pivovaru Rychtář, chmelený hlávkovým žateckým chmelem. Sváteční ležák sv. Václava se vyznačuje lehkým zákalem způsobeným kulturními kvasinkami, s příjemnou hořkostí, vysokým řízem a výbornou pěnivostí.
  • Svijany uvaří oblíbený jantarový ležák DUX, který bude na čepu vybraných více než dvou set svijanských restaurací a 28. září jej pak budou moci ochutnat i návštěvníci Svatováclavských slavností přímo na Zámku Svijany. DUX patří mezi silnější piva – obsahuje 5,5 procenta alkoholu. Jantarovou barvu a vyváženou hladkou chuť mu dává kombinace vybraných humnových sladů, jemnou chmelovou hořkost zase žatecký chmel odrůdy Sládek doplněný tradičně pěstovaným Osvaldovým klonem Žateckého poloraného červeňáku z vlastních chmelnic.
  • Pivovar Ostravar připravil speciál ze spilky, který vařil už ve svých počátcích, na přelomu 19. a 20. století. Sváteční pivo jménem Halla patří do kategorie piv typu Märzen, které je silnější, leží v ležáckých sklepích mnohem déle než tradiční ležáky a má jemnější a hladší chuť. Slavnostní stáčka proběhne 24. září v Tankovně U koně v Ostravě. Slavnostní narážení pak i na několika dalších místech.
  • Národní pivovar Budějovický Budvar nabídne ve svých hospodách nefiltrovaný ležák Budvar 33. Zároveň spolu s minipivovarem Cobolis Ládví zve na soutěž kapel z Prahy 8, které se konají v pátek 25. září 2020 v pivovaru Cobolis Ládví.
  • Pivovary Holba, Litovel a Zubr letos nabídnou pivní speciály a v téměř 250 zejména moravských podnicích bude pro hosty připraveno Svatováclavské menu vyladěné k pivu, případně malé pivo ke každému hlavnímu jídlu či 2 piva za cenu jednoho.
  • Pivovar Holba uvařil výrazně hořký Svatováclavský nepasterovaný ležák. Jde o filtrované světlé pivo, které má díky nové odrůdě chmele nečekanou hořkost. Litovelský sládek zase připravil nefiltrovaný, třikrát chmelený ležák Litovel Václav. Spojuje se v něm jedinečná chuť, harmonická hořkost a správný říz.
  • V Zubru na počest svatého Václava uvařili ležák Zubr Extra hořký 12,5 %. Je to pivo s výraznou intenzívní hořkostí, výrazným chmelovým aroma a lahodnou chutí, uvařený podle tradiční receptury z několika vybraných odrůd českého chmele.

Tradice Dnů českého piva byla založena v roce 2013 na počest svatého Václava, který je coby český kníže a světec považován za hlavního patrona české země. A protože je zároveň patronem pivovarníků, tak i oslava českého piva každoročně připadá na konec měsíce září, kdy svůj svátek slaví právě Václavové. Knížete Václava uctíval i císař Karel IV., který ho v roce 1375 jmenoval patronem sládků a pivovarníků.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist