Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Jaké jsou aktuální plochy chmelnic v ČR?

7. květen 2019  České nápoje   komentáře (0)  1259 x

Aktuální sumarizace sklizňových ploch chmelnic v České republice potvrzuje zachování pětitisícové hranice ploch. K datu 30. 4. 2019 eviduje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský sklizňovou plochu 5 004 hektarů, což představuje mírné snížení oproti loňsku o 16 hektarů.

Jaké jsou aktuální plochy chmelnic v ČR?Jaké jsou aktuální plochy chmelnic v ČR?

Každoročně k datu 30. 4. provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský průběžný stop stav sklizňových ploch podle odrůd i podle chmelařských oblastí. V letošním roce evidujeme snížení sklizňové plochy o 0,32 procent, a to na konečných 5 004 ha (v roce 2018 představovala sklizňová plocha 5 020 hektarů).


Největší plochu již tradičně zaujímá Žatecká chmelařská oblast, ve které se chmel pěstuje na 3 867 hektarech, kde došlo ke zvýšení o 11 hektarů, což představuje nárůst o 0,29 procent výměry chmelnic.  Úštěcká chmelařská oblast zaujímá 516 hektarů sklizňové plochy, kde se plocha snížila o 19 hektarů, což činí úbytek 3,55 procent. V Tršické chmelařské oblasti se pěstuje chmel na 621 hektarech a rovněž zde došlo ke snížení plochy, a to o 8 hektarů, které zaujímají 1,27 procent plochy.

Po pěti letech zvyšování plochy chmelnic se v České republice tento trend pozastavil. Letošní vývoj ploch chmelnic byl ovlivněn kumulací více faktorů.

Největší nárůst plochy o 24 hektarů byl registrován u odrůdy Sládek na současných 344 hektarů. Plocha odrůdy Premiant se zvýšila o 23 hektarů na současných 193 hektarů a odrůda Agnus se také o 16 hektarů zvýšila na aktuálních 58 hektarů. Odrůda Saaz Special se rozšířila pouze o 7 hektarů na současnou plochu 41 hektarů. Bohužel, k největšímu snížení sklizňové plochy došlo u jemného aromatického chmele Žateckého poloraného červeňáku, a to o 85 hektarů. To představuje meziroční úbytek v rámci všech chmelařských oblastí o 1,95 procent (v roce 2018 bylo 4 349 hektarů).

Výsazy nových chmelnic za Českou republiku činí celkem 241 hektarů, což představuje 4,82 procent ze součtu sklizňových ploch ČR. Oproti loňskému roku se jedná o snížení nových výsadeb o 55 hektarů.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist