Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Konference o energetice v pivovarnictví

11. listopad 2022  České nápoje   komentáře (0)  567 x

Pivovary a sladovny bojují s vysokými cenami energií, podobně jako další energeticky náročná odvětví. Pomoc státu a zavádění úsporných opatření pomáhá jen částečně, jak vyplynulo z odborné konference Energetika v pivovarnictví. Konference organizovaná společností Techfood, dodavatelem provozů pro potravinářský a nápojový průmysl, proběhla koncem října v Kostelci nad Černými lesy pod záštitou Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS).

Černokostelecký pivovárČernokostelecký pivovár

Vysoké ceny zemního plynu a elektřiny trápí nejen domácnosti, ale také firmy – zejména pak v energeticky náročných sektorech, mezi které patří i výroba piva a sladu. Vláda schválila dotační program „Program podpory na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu v důsledku mimořádně prudkého růstu jejich cen“, pivovarnickému průmyslu ale tato opatření pomáhají jen částečně.

Energetická krize je komplexním problémem, který si žádá řešení celoevropského i globálního charakteru. Vláda také schválila odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie, o něž není třeba žádat. Vládní a případně i celoevropská pomoc průmyslu se však promítnou nejdříve za několik měsíců, což může být pro řadu firem pozdě.

Pivovarnický sektor zavádí úsporná opatření, která pomohou snížit výdaje na plyn a elektřinu, nejde však o změny s rychlým účinkem. Nasazení alternativních zdrojů energií nebo automatizace výroby není levnou záležitostí, nelze ji navíc realizovat ze dne na den. Přestup na alternativní zdroje energií se pojí též s byrokratickou zátěží, která implementaci komplikuje. Stejný problém navíc aktuálně řeší řada sektorů, a nabídka alternativních technologií či surovin nestíhá uspokojit poptávku po nich.

Spotřeba energií na jeden hektolitr piva činí u velkých pivovarů za teplo 20–22 kWh a za elektřinu 5–7 kWh, u středních pak za teplo 30–40 kWh/hl a za elektřinu 7–10 kWh/hl. U malých pivovarů je zpravidla spotřeba ještě vyšší. Výroba piva tak není při současných cenách elektřiny a plynu levná, pivovary navíc musí myslet na zachování kvality českého piva. Plyn se v?pivovarnictví využívá pro produkci páry – je ho potřeba například pro činnost varny a k sanitaci obalů, při jejich mytí, ve stáčírnách i při pasterizaci. Používá se také ve sklárnách, kde se vyrábí pivní lahve. Elektřina je potřeba například na chlazení varní vody, ale také na samotné osvětlení budov, kde se pivo vyrábí.

Podle našeho nedávného průzkumu provedeného mezi členy ČSPS, trápí obor především vysoké ceny energií a skokově rostoucí inflace. Snažíme se zavádět úsporná řešení a šetřit jako každý jiný, nejsme si ale jistí, že to bude stačit. Je potřeba apelovat na vládu, aby pomoc průmyslu posílila a současně aby pracovala na odstranění legislativních bariér, které zpomalují nebo dokonce znemožňují zavádění alternativních zdrojů energie,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist