Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Jak vychutnat čaj?

13. březen 2017  České nápoje   komentáře (0)  1620 x

Pijeme jej ráno i večer, pro zahřátí i ochlazení, jen tak na chuť nebo pro zdraví, když se chceme uvolnit nebo se naopak potřebujeme na něco soustředit. Zkrátka, důvodů a příležitostí pro pití čaje je nespočet, a proto je důležité vědět, jak si jej správně připravit a vychutnat, abychom zpříjemnili den sami sobě i lidem kolem sebe.

MatchaTeaMatchaTea

Zvolte správně

Nejprve se rozhodněte, co od čaje vlastně očekáváte. Máte perný den v práci a potřebujete v jeho průběhu dobít energii, abyste vydrželi až do večera? Nejspíše vám pomůže zelený čaj, který zpravidla posiluje koncentraci a duševní výkonnost. Podobné účinky má také čaj černý, který se doporučuje pít zejména ráno. Na večer však tyto druhy čajů raději vynechejte, protože by vám jejich povzbuzující účinky mohly narušit klidný spánek. Místo toho můžete sáhnout po bylinkové variantě –uklidní například meduňka. Co se týče značek, sáhněte raději po těch známých, které jsou zaručeně vyrobeny z kvalitních čajových lístků. Přednost dávejte raději čajům sypaným, před těmi v pytlíku.

Hitem poslední doby MatchaTea, zvláštní odrůda zeleného čaje z Japonska, která se vyrovná zhruba 10 šálkům tohoto nápoje. Dostupný je ve formě prášku, který se vyrábí ze speciálně zastiňovaného čajovníku s vysokým obsahem chlorofylu. „Má pozitivní účinky na lidský organismus, zlepšuje náladu, pomáhá jak na hubnutí, tak například proti rakovině,“ vysvětluje Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz a společnosti Čajová květina, s.r.o.

Příprava čaje

Je-li to možné, použijte vodu z vodovodu, která má podle odborníků ideální neutrální chuť. Pokud je voda silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Když nemáte jinou možnost, můžete použít také vodu balenou, rozhodně však sáhněte po té neperlivé. Černé a čaje můžete zalít vařící vodou, u zelených, bílých a žlutých čajů by pak voda měla mít okolo 80 stupňů Celsia. Vždy se řiďte hlavně návodem na obalu konkrétního čaje.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet třeba MatchaTea, příprava je jiná, protože prášková forma čaje si vyžaduje specifický přístup. Pro tradiční přípravu Matcha se neobejdeme bez bambusové lžičky, metličky a čajové misky. Do čajové misky dáme zhruba tři vrchovaté bambusové lžičky čaje MatchaTea a přidáme kapku vody. Bambusovou metličkou si vytvoříme kašičku. Po chvilce dolejeme zbytek připravené vody a šleháme ve tvaru písmene M, než se čaj plně napění. Voda na přípravu tradičního Matcha by měla mít zhruba 65 až 70 stupňů.

„V případě, že nechceme čaj MatchaTea připravovat tradičním způsobem, můžeme jej jednoduše připravit v domácích podmínkách za pomoci šejkru či v láhvi,“ upozorňuje na snazší variantu Petr Patočka, odborník z MatchaTea.cz Na přípravu potřebujeme zhruba 3 dl vody, porci čaje (ideálně 2 gramy) a řídit se heslem protřepat, nemíchat.

Louhování (týká se běžných čajů, nikoli Matcha)

Stejně jako u předchozího bodu přípravy klasického čaje – řiďte se především doporučením na obalu, obecně ale platí, že bylinný čaj by se měl louhovat nejdéle, tedy 3 až 6 minut, černé čaje nechte ve vodě 2 až 3 minuty, zelené, žluté a bílé čaje raději nenechávejte louhovat déle než 2 minuty. Výsledkem přehnaně dlouhého louhování je hořká až trpká chuť.

Nahřívání konvice

Ti největší milovníci čaje před samotným zalitím ještě konvici a šálky předehřívají. Dělá se to tak, že se jednotlivé kusy nádobí zalijí horkou vodou, čímž dojde také k jejich sterilizaci. Tento zvyk je spíše součástí samotných rituálních čajových obřadů, není však důvod, proč byste si tuto rituální atmosféru nemohli přenést také k vám domů a naladit se tak na pití čaje.

Udělejte si příjemné prostředí

Na místě, kde čaj budete pít si udělejte pořádek. Obklopte se oblíbenými věcmi a pokud máte chuť příjemnou chvíli sdílet, pak také svými blízkými. Udělejte si chvilku času a zapomeňte na všechny své povinnosti.

Užívejte

Čaj je geniální záležitost, a proto si zaslouží vaši plnou pozornost. Nechte jej trochu vychladnout (popálený jazyk opravdu není nic příjemného) dejte si první lok a už si jen užívejte…

Zdroj: Tiskové sdělení

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist