Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Preferujeme porcované a ovocné čaje

16. říjen 2018  České nápoje   komentáře (0)  867 x

Začínající podzim s sebou přinesl vlnu chladnějších dní a s nižšími teplotami roste zájem o teplé nápoje, jako jsou káva a čaj. S blížícím se koncem roku si dopřejeme více kávy, jejíž maloobchodní spotřeba dosahuje v listopadu a prosinci více než 1 700 tun měsíčně, dva roky dozadu to bylo dokonce okolo 1 900 tun. Od září se postupně zvyšuje i prodej čajů až na 1,5 násobek průměrné měsíční spotřeby v nejsilnějších měsících listopadu až únoru. Jak se dařilo těmto kategoriím v posledním roce a které druhy má český spotřebitel v oblibě nejvíce?

Preferujeme porcované a ovocné čajePreferujeme porcované a ovocné čaje

Velmi teplý leden 2018 zamával spotřebou čajů

Podle údajů maloobchodního auditu společnosti Nielsen dosahují teplé nápoje káva a čaj dohromady nad 8 miliard korun tržeb ročně a obsazují tak druhou příčku v tržbách nápojů hned po pivu, které si v nápojovém žebříčku udržuje prvenství (pozn. na porovnání roční maloobchodní tržby za pivo za posledních 12 měsíců dosáhly téměř 17 miliard korun). Pro výrobce teplých nápojů je rozhodující sezóna podzimních a zimních měsíců a právě velmi teplý leden, sezónně obvykle silný měsíc pro čaj, přinesl tento rok do Česka nejen teplotní rekordy, ale také rapidní pokles spotřeby čajů a byl v porovnání s předešlými lety tím nejslabším. Ve spotřebě se to projevilo poklesem o přibližně čtvrtinu oproti lednu loňského roku. Svou nízkou poptávkou nás překvapily i měsíce duben a květen. Tyto výkyvy měly vliv i na celoroční pokles spotřeby o 380 tun, tedy až o 11 %, na celkově 3 000 tun čaje. Tržby maloobchodníků tak poklesly o 91 miliónů korun na úroveň 1,9 miliardy korun ročně. Pomalejší pokles tržeb než objemu byl způsoben vyšší preferencí prémiových a dražších značek čajů.

Preference českých spotřebitelů se u čajů významně nemění. V našich nákupech převládají porcované čaje, které tvoří až 98 % z objemu nákupů. Z hlediska druhů dominují v Česku ovocné čaje (38 % z objemového koláče), velmi oblíbené jsou též černé čaje (29 %) a třetím favoritem jsou bylinkové čaje (podíl 17 %). Stabilní místo mají zelené čaje s 10 % podílem a pátým oblíbeným segmentem jsou funkční čaje, které sice tvoří pouze 5 % z objemu, ale jako jediné meziročně mírně rostly, ačkoliv celý segment čajů zaznamenává meziroční pokles spotřeby.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist