Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Preferujeme porcované a ovocné čaje

16. říjen 2018  České nápoje   komentáře (0)  1285 x

Začínající podzim s sebou přinesl vlnu chladnějších dní a s nižšími teplotami roste zájem o teplé nápoje, jako jsou káva a čaj. S blížícím se koncem roku si dopřejeme více kávy, jejíž maloobchodní spotřeba dosahuje v listopadu a prosinci více než 1 700 tun měsíčně, dva roky dozadu to bylo dokonce okolo 1 900 tun. Od září se postupně zvyšuje i prodej čajů až na 1,5 násobek průměrné měsíční spotřeby v nejsilnějších měsících listopadu až únoru. Jak se dařilo těmto kategoriím v posledním roce a které druhy má český spotřebitel v oblibě nejvíce?

Preferujeme porcované a ovocné čajePreferujeme porcované a ovocné čaje

Velmi teplý leden 2018 zamával spotřebou čajů

Podle údajů maloobchodního auditu společnosti Nielsen dosahují teplé nápoje káva a čaj dohromady nad 8 miliard korun tržeb ročně a obsazují tak druhou příčku v tržbách nápojů hned po pivu, které si v nápojovém žebříčku udržuje prvenství (pozn. na porovnání roční maloobchodní tržby za pivo za posledních 12 měsíců dosáhly téměř 17 miliard korun). Pro výrobce teplých nápojů je rozhodující sezóna podzimních a zimních měsíců a právě velmi teplý leden, sezónně obvykle silný měsíc pro čaj, přinesl tento rok do Česka nejen teplotní rekordy, ale také rapidní pokles spotřeby čajů a byl v porovnání s předešlými lety tím nejslabším. Ve spotřebě se to projevilo poklesem o přibližně čtvrtinu oproti lednu loňského roku. Svou nízkou poptávkou nás překvapily i měsíce duben a květen. Tyto výkyvy měly vliv i na celoroční pokles spotřeby o 380 tun, tedy až o 11 %, na celkově 3 000 tun čaje. Tržby maloobchodníků tak poklesly o 91 miliónů korun na úroveň 1,9 miliardy korun ročně. Pomalejší pokles tržeb než objemu byl způsoben vyšší preferencí prémiových a dražších značek čajů.

Preference českých spotřebitelů se u čajů významně nemění. V našich nákupech převládají porcované čaje, které tvoří až 98 % z objemu nákupů. Z hlediska druhů dominují v Česku ovocné čaje (38 % z objemového koláče), velmi oblíbené jsou též černé čaje (29 %) a třetím favoritem jsou bylinkové čaje (podíl 17 %). Stabilní místo mají zelené čaje s 10 % podílem a pátým oblíbeným segmentem jsou funkční čaje, které sice tvoří pouze 5 % z objemu, ale jako jediné meziročně mírně rostly, ačkoliv celý segment čajů zaznamenává meziroční pokles spotřeby.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist