Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Káva je populární zrnková a v kapslích

18. říjen 2018  České nápoje   komentáře (0)  1027 x

Začínající podzim s sebou přinesl vlnu chladnějších dní a s nižšími teplotami roste zájem o teplé nápoje, jako jsou káva a čaj. S blížícím se koncem roku si dopřejeme více kávy, jejíž maloobchodní spotřeba dosahuje v listopadu a prosinci více než 1 700 tun měsíčně, dva roky dozadu to bylo dokonce okolo 1 900 tun. Od září se postupně zvyšuje i prodej čajů až na 1,5 násobek průměrné měsíční spotřeby v nejsilnějších měsících listopadu až únoru. Jak se dařilo těmto kategoriím v posledním roce a které druhy má český spotřebitel v oblibě nejvíce?

Káva je populární zrnková a v kapslíchKáva je populární zrnková a v kapslích

Sezónnost kávy není tak výrazná jako u čaje, ale nejvyšší prodeje se realizují vždy koncem roku. Meziročně se kávy spotřebovalo o 827 tun méně, což znamená pokles o přibližně 4 %, a celkový objem dosáhl 19 400 tun. Roční tržby za kávu se vyšplhaly na více než 6,5 miliardy korun, což představuje nárůst o téměř 4 %.
Růst tržeb je ovlivněný jednak zvýšením průměrné prodejní ceny všech větších segmentů, stejně jako vyšší poptávkou po zrnkové kávě a kapslích, jejichž průměrná jednotková cena je výrazně vyšší (1192 Kč/kg) než u nejprodávanější mleté (214 Kč/kg) anebo čisté instantní kávy (559 Kč/kg).

Zajímavostí celé kategorie kávy je extrémně vysoký a stále rostoucí podíl prodejů realizovaných v promocích, tedy v cenových či letákových akcích – téměř 72 % z celkových tržeb ve větších prodejnách s potravinami a smíšeným zbožím tvoří prodeje ve slevě, což je výrazně vyšší procento než je průměrný podíl promočních prodejů u jiných potravinových kategorií.

Mletá káva dominuje, nejdynamičtější růst zažívá zrnková a kapsle

Spotřebitelé na českém trhu dlouhodobě nakupují nejvíce mletou kávu, která tvoří téměř polovinu z celkové spotřeby, a v průměru za ni utratí 31 ze 100 korun tržeb za kávu. Meziročně však spotřeba kávy klesá, ačkoliv tržby za její prodej mírně rostly. Důvodem je na jedné straně nákup prémiových, dražších káv, a zároveň sledujeme zvýšení promočních aktivit některých značek.

Druhým nejoblíbenějším typem je čistá instantní káva, která tvoří čtvrtinu z koláče celkové spotřeby a - vzhledem k vyšší jednotkové ceně - až 41 % z celkových výdajů na kávu. Oblíbeným segmentem jsou také kávové speciality s podílem 10 % na celkovém objemu – jde například o směsi rozpustné kávy a mléka jako je cappuccino, „3v1“ a jiné. Tyto tři segmenty si dlouhodobě udržují významnou pozici, avšak za poslední rok jejich významnost mírně klesla na úkor menších, ale dynamičtěji rostoucích segmentů zrnkové kávy a kapslí, u kterých sledujeme v posledních letech konstantní meziroční růst poptávky.

Na větší popularitu zrnkové varianty (podíl 9 % z objemu kategorie) poukazuje meziroční nárůst spotřeby o 9 %, rok předtím dokonce o 11 % a zrnková káva tak válcuje ostatní druhy kávy i v absolutním růstu poptávky. S rostoucí popularitou zrnkové kávy roste také její dostupnost, jelikož u většiny značek je evidentní narůst distribuce v maloobchodní síti prodejen. Z objemového hlediska jsou nejmenším segmentem kapsle (3 % z objemového koláče), avšak jejich obliba významně narůstá i navzdory nejvyšší průměrné jednotkové ceně. Spotřebitelé vyhledávají kapsle v drtivé většině na moderním trhu, kde se zrealizuje až 99 % z celkového prodaného objemu kapslí.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist