Káva v létě
15. duben 2017 České nápoje komentáře (0) 3103 xKáva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Nejlépe voní čerstvě namletá zrnková káva v podobě espressa z kávovaru. Je ale vhodné si dopřávat kávu i v letních vedrech?
Jde to i bez kávy
Ideální je popíjení kávy v létě spíše omezit, k ochlazení totiž tělu moc nepomůže a větší množství kofeinu navíc vysušuje. Káva má sice spoustu pozitivních účinků na naše tělo i mysl, ovšem v létě se jí snažte spíše vzdát. Nakonec se obejdete i bez ní. Kávou se stejně jen snažíte nahradit a ošidit, co tělu opravdu chybí. A vy mu to přitom můžete dopřát i jinou, šetrnější, cestou.
„Jestli se cítíte během dne unaveni, zkuste se zamyslet nad kvalitou vašeho spánku. Kolik hodit naspíte či jestli se ze spánku budíte. Kvalita spánku se odrazí na vaší kreativitě, soustředění i celkové vitalitě během dne,“ doporučuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz. To samé platí i o pitném režimu. Na něj je akcentován důraz neustále, proto ho konečně berte vážně a dopřejte tělu jeden ze základních prvků. „Jestli pracujete v kanceláři celý den ve vydýchaném suchém vzduchu, káva vaši bdělost určitě nepodpoří. Pět minut u otevřeného okna vám hned udělá lépe a rychlá procházka váš mozek okysličí zaručeně,“ radí výživová poradkyně NATURHOUSE. Dovoleným dopingem je i poslech vaší oblíbené hudby.
Pokud se kávy za žádnou cenu vzdát nechcete, alespoň přísun omezte třeba na 1–2 šálky denně. Nezapomínejte kávu zapíjet sklenicí čisté vody, káva působí močopudně a dehydratuje. Káva rozhodně není součástí pitného režimu a nepoužívejte ji ani k zahánění hladu.
Zpátky ke kořenům
Zdravější variantou černé kávy je zelená káva, která je bohatá na antioxidanty, minerální prvky a jiné tělu prospěšné látky. Jinou náhražkou může být caro, melta či bezkofeinová varianta.
„Jinou, zajímavou alternativou může být čekanka, respektive její sušený kořen. Obsahuje inulin, který stejně jako káva působí na střeva, zlepšuje zažívání, uleví od zácpy,“ dává tip odbornice z NATURHOUSE. Diskutován také bývá jeho pozitivní vliv při léčbě cukrovky, zlepšení zdraví srdce a cév.
Zkoušeli jste už například MatchaTea? Jemný práškový zelený čaj Matcha se vyrovná zhruba 10 šálkům běžného zeleného čaje. V Japonsku se tento čaj pěstuje speciální zastiňovací technikou, díky které obsahuje zvýšené množství chlorofylu. Tradičními postupy se pak z tohoto čajovníku vyrábí jemný prášek, který po důkladném spojení s vodou vytvoří lahodný nápoj MatchaTea. Vyrobit z něj můžete i frapé. MatchaTea může udržet hladinu energie na 3-6 hodin, s pouze 34 miligramy kofeinu, což odpovídá zhruba jedné třetině šálku kávy. Oproti kávě se nejedná o nárazové dodání energie, naopak se po konzumaci MatchaTea uvolňuje energie postupně a nedochází k tak velkým výkyvům. „MatchaTea navíc obsahuje spoustu blahodárných látek. Zejména preventivně pomáhá dle studií proti rakovině, má výrazné detoxikační účinky, snižuje hladinu špatného cholesterolu a celkově posiluje lidský imunitní systém, zlepšuje náladu či pomáhá spalovat kalorie a posiluje paměť a koncentraci,“ uvádí Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz.
Zdroj: Autorský článek Věry Burešové, hlavní výživové poradkyně NATURHOUSE
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!