Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Muzeum kávy bylo otevřeno v Klentnici na jižní Moravě

23. duben 2019  České nápoje   komentáře (0)  1205 x

Kavárna Café Fara vznikla na jihu Moravy v obci Klentnice v roce 2009 z lásky k Pálavě, kávě a vínu. 11. dubna 2019 se otevřely nové prostory muzea kávy. Jedinečná sbírka čítá na 500 exponátů - kávových strojů, pražiček a mlýnků na kávu. Nadále se bude rozšiřovat.

Muzeum kávy bylo otevřeno v Klentnici na jižní MoravěMuzeum kávy bylo otevřeno v Klentnici na jižní Moravě

Vzácný je sloupový měděný kávovar PARIS EXPRES z roku 1930 nebo stroj na dřevěné uhlí LA SAN MARCO, LA PAVONI - kávovar na plyn z 30. let minulého století. Jedinečný je i sloupový stroj Arom s vlastním zásobníkem na hotovou kávu, kterou si hosté ve velkém provozu odebírali sami. Raritou je také mlýnek vyrobený vojákem za První světové války z mosazné nábojnice s věnováním pro jeho milou.

Architektem Café Fara a Coffee museum je Marek Jan Štěpán, který o muzeu řekl: "Dům, do kterého je muzeum umístěno je úplně normálním venkovským domem se svým skromným příběhem. A právě v tom je jeho krása, v jednoduchosti, obyčejnosti a civilnosti. Tedy přesně v těch věcech, které v současnosti houfně ztrácíme. Žila tady babička pana Pavlince s rodinou a stopy jejich života tady pořád jsou, jsou ve výmalbě, v kladení cihel, v uspořádání jednotlivých místností a oken. Jistě je takových babiček, rodin a životů více, ale tento dům měl štěstí. Zrekonstruovali jsme ho tak, aby to nebylo vidět. Vlastně jsme jen oprášili, někdy odkryli jeho bytostnou podobu (viz dekorstrukturalismus). A právě ta se skvěle snoubí s novým využitím - jsou zde vystavené (ale spíše by se dalo říct spí zde) kávovary a další věci k přípravě kávy. Jsou to veteráni s vlastními příběhy, které si mezi sebou šeptají. V úplném tichu ten šepot můžete i cítit.

Snoubí se zde dvě lásky rodiny Džiubanových - láska ke kávě a k Pálavě. Podvědomě nebo vědomě zde vybudovali nejen muzeum kávy, ale i inspirativní skanzen života na Pálavě.

Až nebudete nějaký den chtít zas v běhu budovat své firmy, přijeďte sem a poslechněte si šepot kávovarů a zdí."

CAFÉ FARA

  • Klentnice 166
  • 692 01 Klentnice
Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist