Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Proudí jí v žilách káva

5. prosinec 2022  České nápoje   komentáře (0)  528 x

Baristka Barbora Nováková vystudovala uměleckou školu, a přesto – nebo možná právě proto – ji to táhlo už od patnácti let k páce kávovaru. I přípravu kávy můžete totiž brát jako umění. Káva je ručně připravována a s každým šálkem vznikne jedinečný originál. Pokud se spojí kreativní duše v podobě baristky a zaměstnavatel Costa Coffee, který si cení dobrých nápadů, může vzniknout třeba úplně nový kávový drink.

Proudí jí v žilách kávaProudí jí v žilách káva

Kavárenský řetězec Costa Coffee letos vyhlásil baristickou soutěž Signature  Drinks, která měla na svém konci překvapivě dva vítěze. Jednou z vítězek se stala charizmatická baristka Bára Nováková, která porotu oslnila kávou Corto classic s příchutí rumové kokosky. Corto classic je objemově menší jemná káva, a přesto silná s mléčnou pěnou zdobenou technikou latte art. „Hlavní inspirací byly blížící se Vánoce a vánoční cukroví. U nás doma nesmí chybět rumové kuličky, které jsou obalené v kokosu.  Navíc venku už počasí není nejteplejší a rum zahřívá. V mém Cortu tedy jen na oko. V kávě podle pravidel nemohl být alkohol, tak alespoň formou sirupu pro ten pocit tepla a chutě v zimním období. Na závěr pak nastrouhaným kokosem posypu kávu. Dodá tomu šmrnc, “ vysvětluje Bára svůj nápad na nový nápoj, který si propůjčila z rodinných tradic.

Škola a káva jdou dohromady

Bára vystudovala uměleckou školu a na přípravě kávy přímo zbožňuje latte art, což je malování mléčnou pěnou do kávy. V její práci tak plně využívá svého talentu. Sama o sobě tvrdí, že je kavárenský typ a když ji neuvidíte u kávovaru, je reálné ji vidět v jednom z pohodlných ušáků poblíž, jak se připravuje do školy, vyřizuje pracovní maily nebo jen tak vychutnává kávu. Tak dobrou jako v kavárně si ji z domácího kávovaru doma totiž neudělá. Bára v Costa Coffee pracuje pět let. Od práce baristky se postupně vypracovala až na manažerku a to vše při studiu střední školy. „Nebylo to vůbec jednoduché, ale jsem teď ráda, že jsem to nevzdala a šla si za svým,“ dodává na vysvětlenou. V kanceláři tráví asi hodinu až dvě denně, nejraději ale stojí za pultem a chystá kávu. Nic by neměnila, snad jen kdyby mohla, začala by tu pracovat už dříve.

Nové výzvy

Soutěž Signature Drinks, které se Bára zúčastnila, je poměrně výjimečná. Za čtrnáct let, co Costa Coffee v Česku působí, se konala pouze dvakrát. „V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Momentálně jsem už myšlenkami v létě, ráda bych vyzkoušela různé ledové kávy a příchutě. Nápadů mám tolik, že nevím, co s nimi. Zakládám si je do složky a doufám, že kromě mě je jednoho dne ochutná i někdo jiný,“ shrnuje baristka.

Umělkyně duší i vzhledem

Jako správná baristka začíná Bára svůj den kávou. Je to to první, co po příchodu do práce udělá. Dřív ji ale téměř nepila. Možná to bylo nízkým věkem nebo jen neochutnala tu správnou. „Hned co jsem nastoupila, oblíbila jsem si Flat White. To je za mě bezpodmínečně nejlepší káva, co tu máme, a výjimečně si do něj dám i příchuť kokosu. Co kus, to originální latte art na povrchu, a to mě nikdy nepřestane bavit,“ usmívá se Bára. Se svojí image je pro návštěvníka kavárny nejspíš nezapomenutelná. Kromě malůvek do kávy zdobí různými motivy i svoje tělo.  Má jich kolem 40 a ráda by minimálně dalších 10 tetování přidala. „Jsem takové plátno, jelikož se tetuji sama doma, jen pár jich je ze studia,“ říká o sobě.

Oblíbené Vánoce

Spojení jednotlivých měsíců s různými příchutěmi je podle Barbory Novákové u zákazníků ve velké oblibě. Jako každý rok se mohou milovníci kávy těšit na zimní Perníkové caff? latte, o které si říkají už několik měsíců dopředu a neradi se s ním i loučí. Nebo na Báry vítězné Corto classic s příchutí rumové kokosky. Zvědavost člověku nedovolí, aby ho neochutnal. Práce baristky je podle Báry náročná, krásná a voňavá. V období Vánoc je pak ve vzduchu „cítit“ úplně jiná atmosféra, kterou dokreslují i světýlka nebo padající sníh. Nezbývá už nic jiného, než si zajít do nejbližší kavárny Costa Coffee, ochutnat vítězný nápoj a těšit se na dárky pod stromeček.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist