Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Barmanská soutěž Mattoni Grand Drink

6. říjen 2023  České nápoje   komentáře (0)  740 x

Barmanská soutěž Mattoni Grand Drink letos vůbec poprvé představila juniorskou kategorii, do které se mohli hlásit studenti středních gastronomických škol. Vítězkou mezi 17 vybranými soutěžícími juniory se stala Sára Šmerdová s drinkem Osvěžující Matonka. V rámci soutěžního dne proběhlo i národní nominační kolo pro Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2024. Vítězem mezi profesionály, který bude v příštím roce reprezentovat Českou republiku na světovém finále, se stal Martin Vogeltanz s koktejlem Nature.

Barmanská soutěž Mattoni Grand DrinkBarmanská soutěž Mattoni Grand Drink

1. ročník barmanské soutěže Mattoni Grand Drink Junior proběhl 3. října ve vyhlášeném karlovarském Becher‘s baru Grandhotelu Pupp. Karlovy Vary jsou také domovem minerální vody Mattoni, jež je nedílnou součástí všech soutěžních koktejlů a oficiální minerální vodou Mezinárodní barmanské asociace. Zároveň v letošním roce slaví 150. výročí svého založení.

„V rámci letošního výročí se Mattoni nejen ohlíží za svou bohatou historií, ale hledí také do budoucnosti. Jsme proto nadšení, že právě v letošním roce jsme mohli přispět ke vzniku juniorské kategorie soutěže Mattoni Grand Drink, která podporuje právě budoucnost českého barmanství,“ řekla Barbora Gavendová, brand strategy manažerka Mattoni. Podpoře mladých talentů se Mattoni věnuje dlouhodobě. Například ve spolupráci s Akademií výtvarných umění každoročně vypisuje studentskou soutěž o nejlepší umělecký motiv pro bývalé reklamní poutače u silnic a dálnic ve tvaru orla. Ty tak postupně mění v umělecká díla mladých výtvarníků.

Úkolem soutěžících v Mattoni Grand Drink Junior bylo, stejně jako v kategorii profesionálů, vytvořit originální koktejl, který je trendy, inovativní, kreativní a zároveň nízkokalorický. Junioři měli na jeho přípravu 7 minut. Mezi sedmnácti soutěžícími z 10 gastronomických škol odbornou porotu nejvíce zaujal koktejl Osvěžující Matonka mladé barmanky Sáry Šmerdové, která je studentkou Střední školy Brno, Charbulova. „Vítezství v prvním ročníku Mattoni Grand Drink Junior mě opravdu hodně překvapilo, byla jsem úplně v šoku. Byla to moje úplně první soutěž a moc mě to bavilo. Určitě budu pokračovat v barmanských soutěžích i ve vymýšlení a míchání nealkoholických koktejlů,“ popsala Sára po vyhlášení vítězů.

Soutěž Mattoni Grand Drink za dobu svého konání získala skvělou pověst a je dokonce považována za jedno z nejlepších barmanských klání na světě. Vznik juniorské kategorie tak mezi studenty gastronomických škol vzbudil velký ohlas. „A to přesto, že po řemeslné stránce je vytvoření výborného nealkoholického koktejlu mnohem obtížnější než toho alkoholického. Studenti si zaslouží pochvalu za velmi dobrou techniku práce. Bylo vidět, že se poctivě připravovali,“ doplnil ředitel soutěže Radek Poláček z České barmanské asociace.

V rámci soutěžního dne se utkali také profesionální barmani v národním nominačním kole Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2024. Mezi 10 soutěžícími barmany nejvíce zabodoval Martin Vogeltanz z My Bar – catering s koktejlem Nature. „Z vítězství mám neskutečné pocity. V Mattoni Grand Drink jsem soutěžil několik let a nejlépe se mi povedlo být v nominačním kole druhý, takže mám obrovskou radost. Na světové finále zatím nemám samou radostí ani pomyšlení, ale určitě se budu pečlivě připravovat, aby to bylo ještě lepší než v tom nominačním kole. Můj soutěžní koktejl Nature zobrazuje přírodu v plné její kráse. Propojení zemitosti trávy, sladkosti bylinek, kyselosti pepře a kořenitosti libečku s mineralitou přírodní vody Mattoni, tvoří netradiční chuť, která si Vás snadno podmaní. Inovací nejsou jen netradiční ingredience, ale také zapojení umělé inteligence a způsob servírování,“ řekl Martin Vogeltanz, který bude reprezentovat Českou republiku v příštím roce na světovém finále.

Výsledková listina Mattoni Grand Drink Junior 2023:

1) Sára Šmerdová, drink Osvěžující Matonka

2) Roman Shyrokoriadov, drink Sangria

3) Petra Kohoutková, drink Mangroove

Recept na koktejl Osvěžující Matonka Sáry Šmerdové:

Ingredience:

 • Mattoni jemně perlivá
 • Citronový fresh 1 cl
 • Grepový fresh 2 cl
 • Džus Pfanner černý rybíz 2 cl
 • Monin pyré Červené plody 2 cl
 • Bazalka 4 lístky
 • Zástřik citronovou kůrou

Ozdoba: Pomerančová kůra

Postup přípravy: Do shakeru nasypeme led, přilijeme citronový a grepový fresh, rybízový džus, pyré a bazalku a pečlivě protřepeme. Přes sítko nalijeme do sklenice s ledem, dolijeme Mattoni jemně perlivou, ozdobíme a zastříkneme citronovou kůrou.

Výsledková listina nominačního kola Mattoni Grand Drink 2024:

1) Martin Vogeltanz, drink Nature

2) Vítězslav Cirok, drink Zen Essence

3) Jan Lukas, drink Voda

Recept na koktejl Nature Martina Vogeltanze:

Ingredience:

 • Mattoni Grand perlivá
 • Gordon‘s 0,0% alcohol free 2,5 cl
 • Koldokol sirup Meduňka a heřmánek 1,5 cl
 • Paragon Timur Berry 1,5 cl
 • Fresh z trávy 1 cl
 • Libeček 1 lístek
 • Zástřik citronovou kůrou

Ozdoba: Citronová kůra, včelí pyl

Postup přípravy: Do shakeru nalijeme nealkoholický gin Gordon’s, cordial Paragon Timur Berry, sirup a fresh z trávy, přidáme lístek libečku, zasypeme ledem a pečlivě protřepeme. Přelijeme do sklenice s ledem, dolijeme perlivou Mattoni, promícháme, zastříkneme citronovou kůrou a ozdobíme.

O Mattoni Grand Drink

Mattoni Grand Drink je celosvětově uznávaná barmanská soutěž s více než dvacetiletou tradicí. 25. ročník, který se odehraje v příštím roce, bude zároveň podvanácté pořádán jako oficiální Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů pod záštitou Světové barmanské asociace. Svojí dosavadní historií si tato soutěž na mezinárodní scéně vydobyla vysoké renomé. Základem všech soutěžních koktejlů je vždy minerální voda Mattoni. Mattoni Grand Drink je rovněž znám tím, že určuje trendy v oboru. Ty nejlepší kreace se pak snadno dostávají na nápojové lístky barů na celém světě. Mattoni Grand Drink už ve své historii prošel několika evropskými metropolemi a před třemi lety se vrátil zpět do Karlových Varů, rodiště značky Mattoni. Dosud český zástupce zvítězil dvakrát – naposledy se to povedlo v roce 2013 Achimu Šiplovi s drinkem Walu Forever Young.

V letošním roce navě vznikla nová kategorie Mattoni Grand Drink Junior, která je určena pro studenty středních gastronomických škol. Juniorská kategorie má za cíl podpořit mladé barmany a připravit je na soutěže v rámci jejich budoucí profesionální kariéry.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist