Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Prezidentem Svazu vinařů České republiky se stal Martin Chlad

8. duben 2024  České nápoje   komentáře (0)  359 x

Martin Chlad zůstává na příští čtyři roky v čele Svazu vinařů České republiky. O jeho znovuzvolení rozhodla valná hromada svazu na svém dnešním jednání ve Velkých Bílovicích. Ve volbě získal 97,5 procenta hlasů. Bude tak pokračovat ve své funkci, do které nastoupil v srpnu 2021.

Prezidentem Svazu vinařů České republiky se stal Martin ChladPrezidentem Svazu vinařů České republiky se stal Martin Chlad

Chlad má o svém budoucím počínání ve funkci jasno: „Tuzemské vinařství čelí řadě výzev a já nerad odcházím od rozdělané práce. Maximální pozornost chci i nadále věnovat revizi vinařské legislativy, protože je nejvyšší čas, abychom do ní propsali podporu a ochranu tuzemského pěstitelství a produkce v kontextu celosvětových změn a tlaků v oboru. Jako další klíčová témata vnímám udržitelnost a efektivitu odvětví a v neposlední řadě také tvorbu a vznik apelačního systému. Přece jen jsme poslední vinařskou zemí, která si tento „nástroj“ dluží.“

V oblasti legislativy se nejen v souvislosti s aktuálním tématem spotřební daně ukazuje nedostatečnost a neaktuálnost vinařského a vinohradnického zákona. Panuje zde celá řada nesouladů s dalšími právními normami. Některé úpravy navíc vyžadují pohled napříč evropskou směrnicí. Udržitelnost a efektivita jsou ve vinařství velkým tématem. Réva má jedinečnou dispozici být nejen estetickou plodinou v krajině, ale současně prezentuje nadstandardní ekologické přínosy v rámci biodiverzity. Ubývá také kvalifikované pracovní síly, což je nezbytné řešit automatizací. Všechny tyto faktory je třeba skloubit při současném hledání odrůdového a výnosového optima. Apelační systém je projektem, který zabere hodně času. V nejbližších letech je však dosažitelným cílem alespoň základní vymezení vín „z podoblastí“ a vín „z obce“.

Svaz vinařů byl založen v roce 1993 ve Velkých Bílovicích. Hájí zájmy pěstitelů hroznů a výrobců vína prostřednictvím jednotné organizace jak v našem státě, tak vůči zahraničí. Členem Svazu jsou fyzické i právnické osoby podnikající v uvedených oborech a drobní vinaři prostřednictvím vinařských spolků v obcích. K cílům práce svazu patří práce na stále se vyvíjejícím legislativním procesu vinařského zákona, jeho prováděcích předpisech a zajištění zájmů svazu ve vztahu ke strukturám Evropské unie.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist