Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Priority vinařů pro druhé pololetí

11. červenec 2024  České nápoje   komentáře (0)  133 x

Svaz vinařů si vytyčil hlavní priority pro druhé pololetí letošního roku. Jako stěžejní úkol vnímají vinaři pokračování v přípravě uceleného apelačního systému. Jde o ve světě běžný způsob zatřiďování vín, který posiluje nejen srozumitelnost, ale i význam a celý příběh vína a vinařství v místě svého původu. Druhou prioritou je pro vinaře posílení informovanosti a pokračování v edukaci veřejných činitelů v otázce pozice a fungování oboru v prostoru EU.

Priority vinařů pro druhé pololetíPriority vinařů pro druhé pololetí

„Momentálně aktivně pracujeme ve všech podoblastech na definování a tvorbě prvních dvou stupňů jednotného apelačního systému v ČR. Jako podklad slouží rozsáhlé materiály, které napříč vědními obory vypracovává Mendelova univerzita. Jde o model známý z vinařského světa, který zákazníkovi umožňuje nakupovat vína, respektive typické odrůdy, dle toho, odkud jsou – z jaké podoblasti, obce nebo dokonce viniční tratě. Proces potrvá několik let a začali jsme tvorbou pravidel a mechanismů. Obecně chceme směřovat k vyšší transparentnosti na trhu a tím i vyšší podpoře tuzemské produkce,“ vysvětluje Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

Kromě prací na legislativních změnách plánují vinaři také realizaci řady odborných aktivit informujících o podmínkách a pozici vinařského oboru v EU, o aktuálním dění v něm i o jeho vývoji. „V prvním pololetí letošního roku jsme absolvovali sérii setkání s politiky, zástupci státní správy, ekonomy a dalšími odborníky a ukázalo se, že řada z nich nemá nejen absolutní tušení o specifičnosti a náročnosti našeho oboru po výrobní a technologické stránce, ale nemají ani dostatek aktuálních informací či znalostí, jakými pravidly a legislativním rámcem je obor na volném trhu EU řízen. Když se pak někdo omezuje nebo chce omezovat jen na politicky motivovaná rozhodnutí, naráží na jejich nerealizovatelnost. Taková rozhodnutí mohou být rovněž akutní hrozbou pro již tak přebyrokratizovaný obor,“ říká Chlad a dále dodává: „Navíc s nástupem nové Evropské komise očekáváme otevření evropského dialogu o budoucnosti vinařského sektoru a naši zákonodárci by měli být nejen v obraze, ale i aktivní součástí toho všeho.“

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist