Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Valtické vinné trhy jsou za námi

12. květen 2023  České nápoje   komentáře (0)  394 x

Ochutnat skvělá vína oceněná v soutěži měla příležitost široká veřejnost, ale zejména milovníci vín, na 56. ročníku oblíbených Valtických vinných trzích, Wimbledonu mezi výstavami vín v České republice. Do reprezentativních prostor jízdárny a dvora zámku ve Valticích dorazilo za lahodnými víny téměř šest tisíc návštěvníků, kteří zároveň měli možnost jako jedni z prvních podepsat petici za záchranu tuzemského vinařství před likvidační spotřební daní. Akci pořádala společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Valtické vinné trhy jsou za námiValtické vinné trhy jsou za námi

Na všechny, kdo 5. a 6. května vyrazil do hlavního města vína Valtic na oblíbený svátek vín, který je s více než stošedesátiletou tradicí zároveň nejstarší vinařskou přehlídkou, opět čekal velmi nabitý program. K ochutnání bylo přes 700 vzorků od cca 100 vinařů z České republiky, Slovenska, Rakouska, ale i ze zámořských vinařských zemí a vinařů z jižní polokoule, které před výstavou hodnotili v rámci soutěže profesionální degustátoři. Valtické vinné trhy byly také vůbec první velkou vinařskou akcí, kde mohli zájemci podpořit záchranu moravského a českého vinařství před likvidační spotřební daní podepsáním petice vinařů.

Přes víkend jen u nás ve Valticích petici podepsala více jak tisícovka lidí, kterým není lhostejné, že někdo chce bezdůvodně likvidovat naše kulturní dědictví. Podpořit vinaře a podepsat petici přijel také bývalý ministr zemědělství Ing. Jakub Šebesta. Nejenom za nás za pořadatele, ale i za vinaře, bych tak rád všem poděkoval a troufám si říct, že se letošní ročník opět mimořádně vydařil, i v tak nejisté době,“ sdělil jeden z organizátorů David Šťastný a dodal: „vinaři jsou ze vzniklé situace naprosto zoufalí a ví, že skutečně nemají co ztratit. Už vstoupili do stávkové pohotovosti a snaží se zachránit všemi legálními prostředky. Nenecháme si zničit to, co jsme budovali desítky let pro nás a naše děti.“

V pátek akci navštívili ministr zemědělství, hejtman Jihomoravského kraje a starostové okolních obcí v čele se starostou Břeclavi a Valtic, kteří jednak také podpořili naše vinaře v boji proti spotřební dani, a hlavně předali ocenění nejlepším vinařům z ČR na soutěži. Hlavním tahákem pak byla dražba dvou vín, v minulosti oceněných titulem šampiona, o které se strhl skutečný boj, a nakonec byla vydražena po 20 tis. Kč. Výtěžek v celkové výši 40 tis. Kč bude opět věnován Dětskému kardiocentru v Motele v rámci Národního dne vína a zdravého životního stylu a projektu „vinaři jsou srdcaři“. Sobotní večer pak kromě degustování vín zdobil zejména doprovodný hudební program cimbálových muzik, který dokresluje atmosféru v zámecké jízdárně. Na zámeckém dvoře vystoupila navíc tradiční kapela The Teachers. Návštěvníci tak měli více než 3h možnost si zatančit a zazpívat známe domácí i světové hity s jednou z nejlepších kapel v regionu složenou z učitelů z Gymnázia v Břeclavi.

Šampionem bílých vín se letos stalo Veltlínské zelné 2021 výběr z hroznů z Vinařství Volařík, červených pak Cabernet Sauvignon 2019 pozdní sběr barrique z Vinařství Nechory a zahraničních vín Zweigeltrebe/Merlot/Cabernet Sauvignon 2020 barrique z rakouského vinařství Neustifter. Cenu za nejlepší kolekci si vysloužilo Vinařství Volařík.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství a záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, města Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů. Další ročník vinařského Wimbledonu ve Valticích se bude konat 10.- 11. 5. 2024.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist