Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Muzeum Mattoni se otevřeno

15. červenec 2016  České nápoje   komentáře (0)  2710 x

Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) několik let připravovala vytvoření Muzea stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni, kde by návštěvníci mohli nahlédnout do historie této slavné značky, která sahá až do roku 1873. Muzeum Mattoni vzniklo v obci Kyselka v nově zrekonstruovaném objektu známém jako Löschnerův pavilon, který v době svého vzniku sloužil jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene.

V muzeu...V muzeu...

Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni. Při slavnostním otevření muzea nechyběl ani potomek slavného rodu, Rudolf Heinrich Mattoni. Veřejnosti se muzeum plně otevře v sobotu 16. července 2016.

Muzeum v domě, který byl svědkem celé historie značky Mattoni

Budova, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno Dr. Josefa Löschnera, spolupracovníka zakladatele Heinricha Mattoniho při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Pavilon Löschner z roku 1907 je inspirován alpskou architekturou v podobě roubené konstrukce s vyřezávanými dřevěnými detaily. Po J. Löschnerovi byl pojmenován i pramen, který zde sloužil jen jako doplňkový zdroj. Později jeho využití z důvodu nízké vydatnosti a zastaralého jímacího zařízení zaniklo, a následně se přestala využívat i budova.

V říjnu 2013 zahájily KMV rekonstrukci Löschnerova pavilonu. Po kolaudaci v únoru 2015 v něm začalo postupně vznikat muzeum a jeho expozice.

„Vnitřní prostory muzea jsou zařízeny v historickém stylu 19. století, celkové náklady náročné rekonstrukce památkově chráněného pavilonu Löschner přesáhly 20 milionů korun. Interiér a expozici muzea jsme intenzivně připravovali od září roku 2015 až do dnešního slavnostního otevření a vynaložili jsme na ně dalších 5 milionů korun“, popisuje cestu k otevření muzea Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod (KMV).

Co uvidíte v Muzeu stáčení minerálních vod?

Expozice muzea nabízí řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve. Mezi vzácné předměty, se kterými se veřejnost ještě neměla možnost seznámit, patří např. dvoudílná rukopisná historická kniha o rodině Mattoni, jenž získal při dražbě v Německu ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale. V expozici muzea je zařazen i historický trezor firmy Mattoni AG nebo originál litinové orlice, původně umístěné na jedné z budov lázní, která se kdysi po pádu rozbila na cca 15 kousků a nyní byla odborným pasířem opravena. Její kopie bude umístěna zpět na vilu Vilemína. „Vidět na jednom místě tolik historických předmětů, spojených s mou rodinou pro mne opravdu hodně znamená. Každý nyní může díky jedné návštěvě muzea, nahlédnout do života rodiny Mattoni, která vlastní vůlí vybudovala úspěšnou společnost, dodnes šířící věhlas Kyselky i daleko za hranice Čech“, říká Rudolf Heinrich Mattoni, potomek Heinricha Mattoniho.

Součástí muzea jsou ale i interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem. Další zajímavostí pro děti může být i animovaný film, který vznikl z reklamního leporela firmy Mattoni z 30. let 20. století.

V muzeu nechybí ani rozsáhlá sbírka historických lahví, do nichž se stáčela karlovarská minerální voda v průběhu času. Stejně tak se návštěvníci mohou těšit na sbírku etiket, zdobící lahve Mattoni v minulosti i současnosti.

Unikátem vztahujícím se k regionu je pak originální hodinový stroj z 16. století z věže kostela v Radošově, dnešní součást obce Kyselka.

Kde vznikl a jak pokračuje příběh značky Mattoni

Heinrich Mattoni se narodil v roce1830. Jako karlovarský Němec s italskými kořeny se vlastní pílí stal populární osobností privilegované vrstvy tehdejší doby. Nezdědil přitom po rodičích žádný podnik ani velký obnos peněz, úspěchu docílil vlastními podnikatelskými a obchodními schopnostmi. Během své kariéry podnikl několik pracovních cest do zahraničí, kde se seznámil s nejmodernějšími trendy v obchodu a v oblasti stáčení minerálních vod, a také získal řadu nových cenných kontaktů. Mattoni se dokonce stal dodavatelem minerální vody na císařský dvůr.

Mattoni měl cit pro pokrokové novinky a místo kameninových lahví začal stáčet vodu do skla a vynalezl nový způsob uzavírání lahví. V roce 1873 zakoupil Mattoni Ottův pramen a s ním i další pozemky. Od té doby se začala psát historie nejznámější minerální vody v Čechách se symbolem orlice. Do roku 1910 prodej minerálních vod vzrostl z 250 tisíc lahví na 10 miliónů lahví ročně.

Ve svých 59 letech se Heinrichovi Mattonimu podařilo získat šlechtický titul. Císařem Josefem Františkem I. byl povýšen do dědického šlechtického stavu a stal se z něho Heinrich Edler von Mattoni.

Heinrich Mattoni založil v Kyselce lázně, které příznivě přispívaly propagaci léčivých účinků minerálních vod. V tomto období na přelomu 19. a 20. století se do lázní Kyselka jezdilo léčit zhruba 700 pacientů ročně. V lázních vyrostla řada nových budov, např. vodoléčebný ústav, kolonáda, lesní promenáda s rozhlednou, moderní stáčírna minerální vody a mnoho dalších technických zařízení a vymožeností. První světová válka zničila křehkou idylu lázeňského turismu včetně lázeňské noblesy, která se již nikdy neobnovila.

Po druhé světové válce byl majetek společnosti Mattoni v Kyselce znárodněn. Po roce 1970 se lázně Kyselka staly výhradně dětskou lázeňskou léčebnou a později došlo k rozdělení na dva samostatné subjekty - lázně a stáčírnu minerálních vod. Zatímco lázně byly na začátku 90. let privatizovány jinými subjekty a následně překupovány dalšími majiteli, stáčírnu v roce 1993 zakoupila od státu rodina Pasqualeových, kteří tak udrželi česko - italskou tradici a podnik posunuli na dnešní úroveň.

Aktuální podobu závod získal v 90. letech právě díky výrazným investicím současných majitelů. Ihned po privatizaci v roce 1993 zahájili modernizaci závodu, nakoupili nové technologie a začali výstavbu dalších výrobních prostor. Výroba v závodě postupně vzrostla až na současných více než 200 milionů lahví za rok a závod Mattoni v Kyselce se stal jedním z nejvýznamnější evropských závodů na stáčení minerálních vod a nealkoholických nápojů.

To, co po staletí zůstává stejné, je kvalita, chuť a jedinečnost minerální vody Mattoni. Než se z dešťové kapky, která dopadne do chráněné oblasti Doupovských hor, stane přírodní minerální voda Mattoni, uplynou desítky let. Za tu dobu se voda prostupem hornin obohatí o minerály a získá tak své unikátní vyrovnané složení minerálů (hlavně draslík, sodík, hořčík a vápník) a stopových prvků, které vytváří z Mattoni lahodný, osvěžující a zdraví prospěšný nápoj vhodný na každý den. To, že minerální voda má blahodárné účinky na lidské zdraví, si moc dobře uvědomoval už Heinrich Mattoni a i díky tomu nejprodávanější minerální voda v Česku dodnes nese jeho jméno.

Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist