Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Svaz minerálních vod k sazbě DPH

28. srpen 2023  České nápoje   komentáře (0)  696 x

Nechápeme přetrvávající záměr vlády ČR zařadit část potravin, konkrétně balené vody, tedy zdraví prospěšné přírodní minerální vody, pramenité vody, vody kojenecké a léčivé, do 21% sazby DPH (tj. oproti současnosti ji zvýšit o 6 procentních bodů, což reálně znamená zvýšení DPH o celých 40%), zatímco veškeré ostatní potraviny nově přejdou do snížené 12% sazby (oproti současnosti o 3 procentní body méně).

ilustrační fotoilustrační foto

Tento přístup se nezměnil ani po jednání koaličních stran ve středu 23.8.2023, ačkoli nemá žádnou logiku a ve veřejné diskusi je neobhajitelný. Vládní návrh na jedné straně zvyšuje koncovou cenu výše uvedených potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus, na straně druhé snižuje koncovou cenu u všech ostatních potravin včetně pochutin a cukrovinek, u kterých odborníci volají
po omezení jejich konzumace a kvůli nimž musela vzniknout tzv. Pamlsková vyhláška, která reguluje prodej pro děti ve školách.

Rozumíme potřebě získat pro státní rozpočet víc financí, ale uniká nám smysl toho, proč tyto peníze chce vláda vytáhnout z kapes těch spotřebitelů, kteří přistupují zodpovědně ke svému zdraví a prostřednictvím vyváženého pitného režimu podporují svůj organismus zdraví prospěšnými prvky (viz přírodní minerální vody), nebo nemají jinou možnost, jak se hydratovat (kojenci v případě vody kojenecké, a lidé v oblastech, kde není dostatečná kvalita pitné vody z veřejných zdrojů, u balené vody pitné).

Navíc z červencových údajů Českého hydrometeorologického ústavu* vyplývá, že počet tropických dnů, kdy maximální denní teplota přesáhne 30 stupňů Celsia, v Česku za posledních 60 let velmi rychle roste. A dnů, kdy je nad 35 stupňů, bylo v letech 1991 až 2020, téměř devětkrát víc než v období předchozím.  S rostoucím počtem horkých dní roste i potřeba dostatečné hydratace a mineralizace lidského organismu, jinak rychle dochází ke zdravotním komplikacím. I proto si zatím nedokážeme postoj vlády k DPH u neochucených vod vysvětit jinak než chybou, přehlédnutím. Vzpíráme se připustit, že by se vláda rozhodla takto podporovat státní rozpočet opravdu záměrně…

* Počty tropických dnů se v ČR za 60 let výrazně zvýšily, rostou maximální teploty (ceskenoviny.cz)

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist