Češi jsou mistry světa v koulení sudů

4. červenec 2016  České nápoje   komentáře (0)  3179 x

Již po devatenácté se v sobotu 25. června 2016 sjeli do areálu Rodinného pivovaru Chodovar kuliči pivních sudů z celého světa, aby soupeřili o titul mistra světa. První místo v „královské“ mužské kategorii nakonec nad obhájci loňského titulu, týmem Chodovar, vybojoval český tým Pivního klubu v tradičním složení Josef Velát a Jan Röhrich.

Sudy na startuSudy na startu

Mistrovství světa v koulení pivních sudů je tradiční závod dvoučlenných pivovarských družstev v běhu s dřevěným pivním sudem na vzdálenost tzv. „pivní míle“, což je 600 metrů (jinak též tisíc otoček stolitrového dubového sudu). Závodníci, tedy přesněji „kuliči“, sud pohánějí před sebou speciálními dřevěnými tyčemi, takzvanými „ficáky“. Letos se mistrovství uskutečnilo v sobotu 26. června 2016 v areálu Rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané již po devatenácté.

Program v městysu Chodová Planá začínal už dopoledne souběžnými 9. Chodskými svatojánskými slavnostmi spojenými s 12. setkáním obcí s názvem Planá. V poledne předznamenal začátek samotného mistrovství světa v koulení pivních sudů netradiční průvod účastníků městysem Chodová Planá.

Mistrovství světa pak ve 13 hodin slavnostně zahájili svou aktivní účastí – v podobě závodu osobností s obřími dřevěnými ležáckými sudy – „představitelé obcí s názvem Planá“: v prvním rozběhu místostarostka Chodové Plané paní Zdeňka Štěchová a starostka Plané Mgr. Martina Němečková, ve druhém starosta Plané u Českých Budějovic Ing. Tomáš Pintér a starosta Plané nad Lužnicí Ing. Jiří Šimánek. Na nádvoří pivovaru při slavnostním zahájení nechyběla ani pivovarská dodávková „Fordka“ se speciálním ležákem „na korbě“. Tento ležák v dřevěném sudu byl připraven ke slavnostnímu přípitku na zdar letošního mistrovství. Naražení a načepování piva k přípitku se ujal starosta Chodové Plané pan Ctirad Hirš.

Na startu letošních bojů o titul mistrů světa se sešli závodníci nejen z České republiky, ale tradičně také z Německa nebo z Velké Británie a nechyběly ani týmy z Ukrajiny nebo z dalekého Švédska. Součástí doprovodného programu byla i letos cyklistická jízda z Březové u Sokolova do Chodové Plané nazvaná „Tour de Chodovar“ nebo pravidelný vložený závod gastronomů na 600 metrů na in-linech s plným podnosem – Chodovar IN-LINE 2016.

V prestižní (a zkušenými kuliči doslova nabité) mužské kategorii při své první účasti zmiňovaný „tre-kronor-tým“ (alias švédský pivovar Gotlands Bryggeri) jen o pověstný fous nepostoupil ze semifinále a ukrajinské družstvo koulející pod úderným názvem „Arki“ dokonce skončilo na svém premiérovém mistrovství světa na krásném 4. místě.

Titul mistrů světa v koulení získal ve velmi tvrdém finálovém souboji (ve vynikajícím čase 2:22 min.) český tým Pivní klub ve stejném složení jako v minulých letech: Josef Velát a Jan Röhrich. Vicemistry světa se stali Vojtěch Plevka a Miroslav Vašina za tým Chodovar. Bronzové medaile si odvezli „Šílení běžkaři“ Petr Tomek a Tomáš Miller.

Zlato v ženské kategorii vybojovaly kuličky týmu „Občerstvení Červnová Plzeň“ Gabriela Čechurová a Libuše Vondrková. Ty také získaly cenu hlavního partnera mistrovství, společnosti Linde Gas, jako nejlepší tým restaurací. A titul mistrů světa v kategorii smíšených družstev, která byla letos také velmi silně obsazena, zůstal doma – na prvním místě ve finále dokoulela dvojice Jiří Plevka ml. a Tereza Plevková za tým „Chodovar“!

Počasí vyšlo „na jedničku“, možná jen závodníkům mohlo být při heroických výkonech na trati občas trochu dusno. Ale jak je jasné i vzhledem k faktu, že se mistrovství konalo v areálu Rodinného pivovaru Chodovar, výborné Chodské pivo® tu bylo vždy a všude doslova na dosah ruky. Kdo chtěl zůstat střízlivý či svěží, tomu jistě přišel vhod „Roller“ (míchaný nápoj z piva Chodovar® a minerální vody Il sano® s ovocnou příchutí) nebo místní Nealkoholické pivo Chodovar®. Anebo prostě pivovarem tradičně stáčená unikátní a zdravá minerální voda Il sano®.