Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Degustační soutěž České pivo má za sebou první kolo

25. květen 2018  České nápoje   komentáře (0)  1712 x

O hlavní ocenění v 18. ročníku degustační soutěže České pivo se letos uchází 74 značek piv od 23 pivovarů. Vítězové budou známi na Svatováclavské slavnosti 26. září. Odbornou soutěž České pivo vyhlašuje každoročně Český svaz pivovarů a sladoven již od roku 2001 ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským (VÚPS) v roli odborného garanta.

Degustační soutěž České pivo má za sebou první koloDegustační soutěž České pivo má za sebou první kolo

Kvůli objektivitě hodnocení je soutěž rozdělena na dvě kola. První proběhlo na konci dubna, druhé kolo je na pořadu 20. až 21. června. Vzorky jsou rozděleny do pěti soutěžních kategorií: Světlý ležák, 11% světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo, Nealkoholické pivo. Soutěž se zaměřuje na senzorické vlastnosti piva, které hodnotí za dohledu notáře degustační komise složená z pivovarníků, pedagogů, odborníků z Chmelařského institutu,  SZPI a školených profesionálů odborné degustační komise VÚPS.

„Specialitou soutěže je její pořádání ve dvou kolech, což je nejen u nás, ale i jinde ve světě velmi neobvyklé. Smyslem soutěže je totiž preferovat piva, která si dlouhodobě udržují standardní kvalitu. Tento typ soutěží uvedl VÚPS do života již v 90. letech a prošel dlouhodobou zkouškou času. Rovněž odběr vzorků přímo v pivovarech pracovníky z VÚPS je specialitou soutěže České pivo a vylučuje tak jakákoli podezření s manipulací výsledků. Novinkou je skutečnost, že je soutěž již druhým rokem pořádána na půdě VÚPS, a to přímo v její senzorické laboratoři. Výsledky jednotlivých kol se nezveřejňují, vše je pečlivě utajováno až do Svatováclavské slavnosti, kde jsou výsledky slavnostně zveřejněny a předány ceny vítězným pivovarům,“ přibližuje degustační soutěž Jana Olšovská, vedoucí analytické a senzorické laboratoře VÚPS v Praze.

Soutěž je otevřená všem tuzemských pivovarům produkujícím roční pivní výstav nad pět tisíc hektolitrů. Výsledky se vyhlašují na tradiční Svatováclavské slavnosti 26. září, kde bude naražen i sud s vítězným ležákem jako akt zahájení Dnů českého piva 2018. „Degustační soutěž České pivo je důležitou součástí našich aktivit, které podporují hlubokou tradici českého pivovarství. České pivo je našim národním klenotem, kterému je potřeba věnovat náležitou péči. I z toho důvodu jsem ráda, že soutěž je nastavena přísně a vítězem se stane ten nejlepší, což je důležitý vzkaz pro odborníky i konzumenty,“ uzavírá Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Na Svatováclavské slavnosti na konci září se kromě výsledků degustační soutěže České pivo vyhlašují i významné osobností do Síně slávy českého pivovarství a sladařství za celoživotní přínos oboru. Během večera Svaz vyhlašuje rovněž Cenu českého sládka F. O. Poupěte za přínos pivovarství, sladařství a návazným odvětvím v České republice.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist