Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Festival minipivovarů na Pražském hradě bude již pojedenácté

31. květen 2023  České nápoje   komentáře (0)  595 x

V pátek 9. června a v sobotu 10. června proběhne již 11. ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě, který pořádá Českomoravský svaz minipivovarů. Festival, kterého se bude letos účastnit 51 českých a moravských pivovarů, má za účel představit veřejnosti produkci minipivovarů z celé České republiky a porovnat ji s blízkým zahraničím. V tomto roce se bude jednat o Maďarsko.

Festival minipivovarů na Pražském hradě bude již pojedenáctéFestival minipivovarů na Pražském hradě bude již pojedenácté

„I přes covidové peripetie se nám v loňském roce podařilo slavnostně završit první desítku Festivalů minipivovarů konaných na Pražském Hradě. Letos tedy načínáme další dekádu. Věřím, že bude stejně úspěšná a na jejím konci se dočkáme už tisícovky malých pivovarů u nás v české kotlině. V současnosti nás i s průmyslovými pivovary je totiž už úctyhodných 550. A protože se minipivovary v Čechách a na Moravě výrazněji objevují už od konce devadesátých let, mají již své dětské krůčky za sebou. Vstupují tedy do věku dospělosti a s nimi i jejich zákazníci,“ říká ředitel Festivalu minipivovarů na Pražském hradě, Jan Šuráň.

Na Festival přiveze každý z pivovarů svá dvě nejlepší piva a k degustaci bude připraveno přes 100 druhů piv 33 různých stylů z celé republiky. Celkově se zdarma vyčepuje přes 5 000 litrů piva, což představuje na 66 000 degustačních porcí po 0,75 dl. Na návštěvníka tak připadne 39 degustačních dávek. Pro milovníky piva je akce jedinečnou příležitostí, aby na jednom místě ochutnali desítky kvalitních vzorků z produkce minipivovarů a nahlédli tak do stále pestřejšího světa malých výrobců piva. Navíc budou na Festivalu přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří podají návštěvníkům co nejobsáhlejší a nejpřesnější informace o svých pivech.

Vstupenky jsou k dispozici online ZDE, na každý den jich je připraveno 1200 a část z nich se bude prodávat i přímo na místě. Počet návštěvníků je limitován místem a bezpečností Pražského hradu. Cena vstupenky zahrnuje katalog pivovarů, degustační sklenici a neomezenou degustaci. Festival se bude konat v překrásných prostorách Královské zahrady Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 9. června od 14 - 20 hodin a v sobotu 10. června od 12 - 20 hodin.

„Jsou to právě minipivovary, které vnášejí na náš pivní trh pestrost, inovace a nové pivní styly. V poslední době jsou to především populární druhy NEIPA, silný barell aged beer, či různě ochucená kyselá piva, jako například exotikou vonící jihoamerická ovocná Catarina sour. I přesto nás ale těší, že se minipivovary stále více obrací k druhu českého piva - ležáku, který naše pivo ve světě tak proslavil,“ doplňuje Jan Šuráň.

Českomoravský svaz minipivovarů, který je pořadatelem akce, má v současné chvíli 163 členů, celkem je nyní na trhu 507 minipivovarů. Na valné hromadě, která proběhla v březnu letošního roku, odsouhlasili členové Svazu změnu stanov a nyní může do Svazu vstoupit i pivovar, který má výstav 30 000 hl piva za rok, místo stávajících 10 000 hl piva za rok.

„Během posledních let utrpěly minipivovary mnoho ran. Počínaje covidem a nedostatečnými kompenzacemi, přes zdražování energií až po zvýšení cen pohonných hmot a surovin. Nyní jako problém vidíme konsolidační balíček, se kterým zásadně a důrazně nesouhlasíme. Nebyl s námi konzultován a například vůbec nechápeme, jak přišla vláda na to, že se zvýšením DPH na čepované pivo zvýší výběr o 1,5 mld. Kč. Nám to tak nevychází a do teď nám to nebylo vysvětleno,“ uvádí Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Českomoravský svaz minipivovarů nerozumí ani přístupu k vínu a jejich spotřební dani. „Argumenty jsou opsané od nás, ale pro víno platí jen omezeně. Zvláště Vinařský fond, kam přispívá stát, je v současné krizi přímo skandální. Jsme ve velmi nestabilním podnikatelském prostředí, každou chvíli nám vlády naloží nějakou restrikci, která nás zatíží natolik, že brát si úvěr jde velmi těžko, když nevíme, odkud přijde další rána,“ dodává Michal Voldřich.

Českomoravský svaz minipivovarů usiluje spolu s Českým svazem pivovarů a sladoven o zapsání české pivní kultury na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

„V únoru letošního roku podal Český svaz pivovarů a sladoven žádost o zapsaní pivní kultury v Jihočeském kraji na krajský seznam nemateriálního kulturního dědictví a jsme velmi rádi, že Rada kraje návrhu v květnu vyhověla. O několik dní později se obdobný úspěch konal i v Plzeňském kraji, kde byla přihláška podána již minulý rok. Po úspěšném zapsání pivní kultury na krajské seznamy tak již nic nebrání pokusit se zapsat českou pivní kulturu na národní seznam nehmotného dědictví, ze kterého může Česká republika nominovat tento kulturní statek na světový seznam UNESCO,“ popisuje Michal Voldřich a dodává: „Jsme si vědomi toho, že definice české pivní kultury je pro zápis klíčová. Proto jsme společně vytvořili Radu pro zapsání české pivní kultury na seznam UNESCO, která je tvořena z odborníků se vztahem k pivovarnictví, kteří mají akademické zázemí v oborech historie, sociologie, etnologie a kulturologie, a kteří se chtějí aktivně podílet na projektu zápisu české pivní kultury mezi nemateriální kulturní statky a výhledově i na seznam UNESCO.“

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist