Navštivte Secesi a Formanku v areálu Plzeňského Prazdroje
12. březen 2019 České nápoje komentáře (0) 2036 xPlzeň bezpochyby byla, je a bude městem piva. Možná vás překvapí, do jaké míry se tento fakt otiskl do tváří budov. Příkladem jsou reprezentační prostory původního Měšťanského pivovaru, vybudované na místě příručního skladiště a tzv. pijárny v roce 1908 – dnes konferenční a společenské centrum Secese pivovaru Plzeňský Prazdroj. Souhrou šťastných okolností se velká část originálního vybavení a výzdoby zachovala takřka v neporušeném stavu a s nimi přetrval i jedinečný genius loci. Není divu, že Secese je vyhledávaným místem pro pořádání nejrůznějších konferencí, schůzek, prezentací, ale také svateb, svatebních hostin či rodinných oslav.
Stavba byla koncipována pro jednání valné hromady Měšťanského pivovaru. Do té doby se valné hromady konaly v hotelu Waldek, dnešním hotelu Slovan. Nicméně měšťané, majitelé pivovaru, toužili po vlastních reprezentativních prostorách, kde by se mohli scházet, ale též přijímat význačné návštěvy, kterých v pivovaru přibývalo. Projekt byl vypracován stavební kanceláří pivovaru a náklad na stavbu činil 89 000 korun. Zdobné štukové výzdobě hlavního průčelí dominuje pivovarská tematika, nad římsou je patrný sladovnický znak.
Pozoruhodná budova uvnitř areálu pivovaru je členěna do několika sálů a salónků. Bývalá vstupní hala je proměněna v Zelený salónek, kterému dalo název nádherně dekorované zelenkavé keramické obložení stěn, vyrobené v Horní Bříze na zakázku pro Měšťanský pivovar. Stěny a strop jsou vyzdobeny tematickými nástěnnými malbami. Červený sál je pojmenován podle temně červené podlahy. První, co příchozího zaujme, je překrásné vitrážové okno s motivem celosvětového úspěchu piva Pilsner Urquell – pije se na všech kontinentech. Výjimečná je také výzdoba interiéru, především výtvarné pojednání stropu, který je tvarován jako silně stlačená valená klenba. Původní jsou i secesní lustry a mohutné dveře. Největší je sál Pilsner Urquell, v roce 1908 se právě zde konalo zasedání valné hromady Měšťanského pivovaru a zažil zřejmě i mnohé další zajímavé události. Například v lustru restaurátor nalezl stopy po 54 kulkách různých ráží a většina z těchto kulek je stále zavrtaná ve stropu. Příslušníci ozbrojených složek, vojáci (včetně německých za II. války), policisté a další, posilněni výborným pivem, ve všech dobách zkrátka pocítili potřebu vyzkoušet „pevnou ruku“ při sestřelování skleněných lustrových koulí… Zlatý salónek v éře socialismu sloužil jako tzv. ředitelský box – místnost, která vypadala jako lovecká chata z 60. let minulého století a byla využívána podnikovými řediteli k přijímání „družebních návštěv“. V prostorech původního skladu vznikl sál školy čepování, upravený speciálně pro oblíbený zážitkový program – Školu čepování piva Pilsner Urquell. Dominantou je výčep, kde se odehrává to podstatné, interiér nabízí příjemné posezení v barvách značky Pilsner Urquell.
Ozdobou areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj je zahradní pavilon Formanka, postavený před první návštěvou císaře Františka Josefa I. jako otevřená letní veranda navazující na budovou tehdejší pijárny, dnešní Secese. Ještě před koncem 19. století byla veranda dozděna, aby mohla sloužit celoročně. Své kouzlo má Formanka především v letních měsících při posezení na terase.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Hodnocení
1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!