Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Pivo vylejte, daň zaplaťte!

17. duben 2020  České nápoje   komentáře (0)  1457 x

Ministerstvo financí chce zaplatit desítky milionů za pivo, které se kvůli zavřeným hospodám musí vylít. Stát svými opatřeními uzavřel v půlce března hospody a restaurace, a pivovary řeší co se stovkami milionů čepovaných piv, které jsou už vyrobené nebo ve výrobě. Část se snaží prodat u okýnek hospod a pivovarů, ale s ohledem na to, že hospody zůstanou uzavřené minimálně do konce května, budou muset začít čepované pivo v nejbližších týdnech vylévat.

Pivo vylejte, daň zaplaťte!Pivo vylejte, daň zaplaťte!

V sázce je tak čtvrtletní produkce v objemu 1,5 milionů hektolitrů neboli 300 milionů velkých čepovaných piv. Pivovarům navíc hrozí, že z likvidovaného piva odvedou státu přes sto milionů korun na spotřební dani. I proto Český svaz pivovarů a sladoven žádá o okamžitou úpravu zákona.

"Už několik let upozorňujeme Ministerstvo financí na nelogičnosti v zákoně o spotřební dani, které znevýhodňují některé obvyklé distribuční modely dodání piva na trhu,” říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. “Dodnes s tím ale nikdo nic neudělal a teď máme platit státu spotřební daň za vylité pivo. To je nejenom nesmyslné, ale i nemorální."

Jeden problém spočívá v tom, že čepované pivo, které se vrací z prodejní sítě do pivovaru – aktuálně kvůli uzavřeným hospodám – není možné jednoduše znovu naplnit do lahví nebo plechovek a prodat jako balené. Vrácené pivo tak nelze využít pro výrobu nového piva, ani ho přebalit, aby mohlo být prodáno v maloobchodních prodejnách. Nezbývá než toto pivo zlikvidovat.

Ještě větší problém je pak u piva, které se nevrací z hospod, ale z distribučních center jednotlivých pivovarů. Z tohoto piva je potřeba v případě likvidace normálně odvést státu spotřební daň. Identická situace je u piva, které se vrací z hospod provozovaných přímo pivovarem. Ani v tomto případě současná legislativa neumožňuje požádat o vrácení spotřební daně.

Škody pivovarů vzniklé v této souvislosti mohou dosáhnout vyšších stovek milionů korun. Tato částka zahrnuje kromě spotřební daně také náklady na výrobu piva, logistické náklady na svážení sudů z distribuční sítě a od zákazníků a náklady na jeho likvidaci.

“Zákon o spotřební dani je na současnou situaci nepřipravený a vytváří nerovné tržní podmínky,” říká Milan Tomíček, partner společnosti Staněk, Tomíček & Partners. “Je naprosto nelogické, aby se z části vylitého piva spotřební daň platila a z části ne. Požadovat po pivovarech daň v situaci, kterou způsobil stát svým nařízením o uzavření hospod, není rozhodně správné. Stát by měl spíš přemýšlet, jak kompenzovat vzniklé škody, a ne tyto škody ještě fakticky zdaňovat."

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist