Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Prapor českých pivovarníků byl pokřtěn

11. říjen 2018  České nápoje   komentáře (0)  1292 x

Prapor vznikl u příležitosti 100 let výročí založení samostatného Československého státu a také 145. výročí založení nejstaršího pivovarského spolku v Evropě, konkrétně Spolku pro průmysl pivovarský v Království českém. Jeho nástupcem je právě nynější Český svaz pivovarů a sladoven. Slavnostní akt žehnání se odehrál na konci září v kostele sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze. Prapor požehnal arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek.

Prapor českých pivovarníků byl pokřtěnPrapor českých pivovarníků byl pokřtěn

„Právě z Břevnovského kláštera z roku 993 pochází první doložené zprávy o výrobě piva u nás,“ říká František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. Podle jeho slov je tradice vaření piva v českých zemích víc než tisíciletá a tradice jeho pití s přáteli stejně tak dlouhá.

„Za věhlasem českého piva stojí spousta práce, potu a úsilí, a to nejen sládků, ale všech lidí v oboru. Jedná se o produkt, na kterém bezpečně poznáte, kolik péče a lásky mu bylo věnováno. Proto jsem osobně hrdý na všechny profesionály, kteří dělají českému pivovarnictví čest, a přeji jim hodně sil do další práce,“ dodává Šámal.

Na praporu je i sv. Václav, patron pivovarníků

Prapor je zhotoven ze  zelené látky.  Na jedné straně praporu je vyšitý svatý Václav jedoucí na koni. Tento světec je nejen patronem České země, ale i patronem českých pivovarníků, kterého jim údajně přidělil v roce 1357 císař Karel IV. Na druhé straně praporu je vyšita Svatováclavská koruna a pivovarský znak s dřevěným pivovarským náčiním: dřevěná lopata, tzv. vidrovačka, pro kypření klíčícího ječmene na humně sladovny, zkřížené limpy - dřevěného nástroje s otvorem pro ruku používané k obracení sladu na hvozdu, šoufek - dřevěná nádoba na protahování (okysličování) mladiny před zakvašením a hřeblo na shrnování kvasnic. Současně byl při žehnání praporu představen jako obraz zarámovaný text prvních stanov „Spolku pro průmysl pivovarský v Království českém“ z roku 1873.

Z významných hostů se slavnostní aktu zúčastnili Jaromír Strnad, zástupce Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR; Marian Jurečka, zástupce Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR; Jitka Götzová, zástupce Ministerstva zemědělství ČR; Naděžda Klewar Slavíková, zástupce Generálního ředitelství cel; a František Sládek, zástupce Potravinářské komory ČR a mnoho dalších osobností z řad pivovarníků, odborné i laické veřejnosti.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist