Starobrno už vaří letošní Zelené pivo
9. únor 2017 České nápoje komentáře (0) 3075 xDvanáct let. Tak dlouho už se v pivovaru Starobrno v ulici Hlinky v Brně každoročně v lednu či únoru vaří slavné Zelené pivo. Fenomén, který dávno překročil hranice města, Moravy i České republiky. Starobrněnským sládkům nikdo nikdy nevezme absolutní primát: Zelené se na Starém Brně zrodilo – a ač se ho ostatní leckdy snažili napodobit – jeho nezpochybnitelná tradice i sláva přetrvávají i letos.
Z nejlepších surovin se vaří i dnes, aby se půllitry všech jeho příznivců v celé České republice i na Slovensku zazelenaly na Zelený čtvrtek 13. dubna.
Celkem budou mít milovníci Zeleného piva k dispozici téměř 4 700 hektolitrů. Část produkce z uvedeného množství (cca 350 hektolitrů) poputuje k našim slovenským sousedům.
Ve Starobrně se Zelené pivo vaří i dnes – a při lití bylinného výluhu se sejdou mnozí, kdo při přípravách i výrobě přiložili ruku k dílu. Ale nejen to: nikdo si nechce nechat ujít tento okamžik právě proto, že se Zelené pivo stalo součástí velikonočních tradic. „Po letošní zasněžené zimě všichni Velikonoce coby svátky jara vyhlížíme už dnes. Musím zopakovat, co nezapomínáme říkat každoročně: u nás v pivovaru Starobrno jsme na Zelené pivo strašně hrdí,“ uvedl ředitel a vrchní sládek pivovaru Ondřej Koucký.
Jednou z důležitých složek Zeleného piva je bylinný výluh. Jeho přesné složení zná jen několik lidí. Výluh se připravuje z několika bylin (jednou z nich je kopřiva dvoudomá). „Výluh je koncentrovaný a silný. Přesné dávkování je výrobním tajemstvím. Čas kontaktu bylin s vroucí vodou se pečlivě hlídá kvůli požadované koncentraci i kvalitě,“ konstatoval manažer kvality Jiří Brňovják. Každoročně jsou podle něj potřeba řádově litry výluhu.
Po celou dobu existence se Zelené pivo 13 vaří podle receptury, která se za uplynulých dvanáct let ani jednou nezměnila. Klíčovou roli v receptuře hraje světlý ječný slad, který speciálně pro Zelené pivo tradičně připravují ve sladovně v Hodonicích. Výroba i parametry tohoto sladu se totiž trochu liší od těch běžně používaných pro ostatní druhy piv. Zelené pivo se vaří z kvalitní vody, uvedeného sladu a jakostního žateckého chmele tradičním způsobem na dva rmuty. Spolu s chmelem se do mladinového kotle přidává uvedený bylinný výluh. Svou sílu speciální pivo získává spodním kvašením po dobu osmi dnů. Poté při teplotě okolo jednoho stupně Celsia dlouho dozrává, čímž se chuťově zakulacuje a získává typický buket a říz. Posledním krokem ve výrobě je přidání likéru. Nezaměnitelné zelené zbarvení piva je tedy kombinací několika faktorů: unikátní technologie, použitých surovin, bylinného výluhu a likéru.
Velikonoční tradici pití Zeleného piva na Zelený čtvrtek každoročně provází i atraktivní doprovodný program. Centrem Brna se lidé mohou svézt Šalina pubem, tedy speciální tramvají, na jejíž palubě se čepuje pivo. Vloni se poprvé zeleně rozzářily brněnské sochy a památky, a to včetně jedné z dominant jihomoravské metropole - hradu Špilberku.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!