Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Svaz pivovarů očekává propad výstavu až o 2 miliony hektolitrů

28. duben 2020  České nápoje   komentáře (0)  726 x

Uzavření hospod a restaurací srazilo slibně se rozjíždějící sezonu, prodeje v měsících březen až květen spadly meziročně až o 40 %. Prodej čepovaného piva se prakticky zastavil, očekávaný pokles produkce ke konci května dosáhne 1,5 až 2 miliony hektolitrů oproti stejnému období loňského roku. To je způsobené jednak uzavřením hospod a také prudkým propadem exportu. Pivovary také stále řeší, co s už vyrobeným pivem v objemu stovek milionů velkých piv.

Svaz pivovarů očekává propad výstavu až o 2 miliony hektolitrůSvaz pivovarů očekává propad výstavu až o 2 miliony hektolitrů

Po březnovém uzavření hospod a restaurací spadla spotřeba čepovaného piva téměř na nulu, prodávají se jen velmi malé objemy u okýnek některých restaurací. Mírně se zvýšil prodej baleného piva v obchodech, ale i tak pivovary odhadují pokles lokální spotřeby ke konci května v rozmezí 1-1,3 milionů hektolitrů. K tomu je potřeba ještě přičíst pokles exportu v řádu 400-600 tisíc hektolitrů. Celkový meziroční propad produkce v období leden až květen tak dosáhne 1,5-2 milionů hektolitrů piva.

Pivovary, které prodávají větší část své produkce v lahvích a plechovkách situaci ustojí, i když všichni mají velké poklesy prodejů. Nejvíc ohrožené jsou pivovary a minipivovary, které jsou závislé na prodeji čepovaného piva v restauracích. Podle odhadů Českomoravského svazu minipivovarů by jich mohlo natrvalo skončit více než čtvrtina z celkových téměř 500. Pro další vývoj bude klíčové nejen kdy se restaurace znovu otevřou, a to včetně vnitřních prostor, ale také to, jak rychle se do nich vrátí hosté.

„Vítáme rozhodnutí vlády o dřívějším otevření restaurací a hospod. Současně ale předpokládáme, že návrat lidí do hospod bude pozvolný a může trvat týdny i měsíce, než se situace vrátí do normálu,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. „Proto i nadále trvají naše obavy, že část restaurací a minipivovarů nemusí současnou situaci ustát a budou nucení natrvalo zavřít. S ohledem na příznivé statistiky počtu nově nakažených doporučujeme plně otevřít gastronomické provozovny již k 11. květnu, při současném nastavení nových pravidel pro jejich provoz, která zajistí bezpečnost hostů a minimalizují rizika možného přenosu viru.“

Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s odborníky připravil návrh pravidel pro otevírání hospod a restaurací a je připravený o něm okamžitě diskutovat s hygieniky. Pro majitele je totiž klíčové znát podmínky znovuotevření co nejdříve, nejpozději alespoň 2 týdny před stanoveným datem tak, aby se mohli důkladně připravit.

V tuto chvíli je důležité, aby vláda zvážila další podporu gastronomie, ať už ve formě náhrady škod, které restauracím a pivovarům vznikly kvůli nouzovému stavu, nebo formou přímé podpory tohoto silně zasaženého sektoru. Obce a města vyzýváme, ať se připojí k Praze, a umožní provozovatelům hospod a restaurací rychlé otevírání venkovních zahrádek, včetně odpouštění nájmů a souvisejících poplatků.

Navrhovaná opatření na podporu sektoru pivovarství a gastronomie:

  • Náhrada škod způsobených vyhlášením stavu nouze restauračním zařízením a pivovarům týkající se likvidace zásob piva, potravin a dalších souvisejících škod.
  • Dotace na podporu opětovného rozjezdu hospod a restaurací, zejména na menších městech a vesnicích, například ve formě finanční podpory kulturních a společenských akcí v těchto zařízeních.
  • Apel na obce i soukromé pronajímatele, aby umožnili odložit, případně (částečné) odpustit nájemné provozovnám, které museli kvůli mimořádným opatřením přerušit svou činnost.
  • Podpora obcí při rychlém otevírání zahrádek a odpuštění nájmů a poplatků souvisejících s provozováním zahrádek ze strany obcí.
  • Odpuštění spotřební daně z čepovaného piva, které bude muset být v důsledku nouzového stavu zlikvidováno (SCHVÁLENO PS PČR)
Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist