Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Svijany budou vařit pivo i za pomoci sluneční energie

25. leden 2023  České nápoje   komentáře (0)  997 x

Pivovar Svijany bude nově vařit pivo i za pomoci solární energie. V lednu podepsal smlouvu o díle se společností SOLEK, která začne na konci února na střechy pivovarských objektů ve Svijanech instalovat bezmála 1000 kusů solárních panelů s očekávaným ročním výkonem kolem 440 MWh. Pivovar tím pokryje zhruba 7 % své celkové spotřeby elektrické energie.

Svijany budou vařit pivo i za pomoci sluneční energieSvijany budou vařit pivo i za pomoci sluneční energie

Produkce elektrické energie pomocí solární panelů velmi vhodně zapadá do naší filozofie udržitelné výroby. Už před více než deseti lety jsme při modernizaci čistírny odpadních vod vybudovali v pivovaru bioplynovou stanici a provozujeme i kogenerační jednotky. Nezanedbatelný je ovšem také ekonomický rozměr projektu: výroba piva patří k energeticky náročným odvětvím a loni byla výrazně postižena zdražením energií, takže jsme intenzivně hledali další možnosti úspor v této oblasti,“ řekl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. „Provoz fotovoltaických zdrojů budeme po instalaci panelů průběžně vyhodnocovat z hlediska objemu vyrobené elektřiny, sezónních a denních výkyvů. Výhledově pak plánujeme nahradit alternativními zdroji až dvacet procent celkové spotřeby elektřiny v pivovaru,“ dodal.

Díky nám se bude ve Svijanech vařit pivo ze sluneční energie. Více český projekt si pro návrat SOLEKu do České republiky neumím představit. Mám z toho velkou radost. Po 13 letech nabírání zkušeností v Evropě, a hlavně v Chile, chceme uplatnit naše know-how i doma,“ uvedl Jaroslav Kříž, jednatel Střešních systémů SOLEK. „Dnes už nám nedělá problém postavit elektrárnu o výkonu 0,5 megawatt. Spolupráce s Pivovarem Svijany je přesně tím typem projektu, kterému bychom se chtěli v Česku věnovat. Naším zaměřením jsou průmyslové haly, komerční budovy nebo nemocnice. Budeme firmám a České republice pomáhat k větší energetické soběstačnosti a zdravé budoucnosti.

Pivovar Svijany bude díky energii ze slunce zvyšovat svou energetickou soběstačnost. Vyrobená elektřina bude v rámci objektu využita pouze pro vlastní spotřebu. „Pokud se pilotní projekt oběma stranám osvědčí, není vyloučeno, že by se solární panely rozšířily i na další pivovarské budovy na severu Čech,“ dodal Jaroslav Kříž.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist