Svijany podporují kampaň #NEPETUJ!
14. září 2018 České nápoje komentáře (0) 1362 xPivovar Svijany se připojuje ke kampani #NEPETUJ!, která si klade za cíl omezovat výrobu nápojů v PET lahvích. Spolu s iniciátory kampaně chceme přimět lidi, aby začali přijímat odpovědnost za odpad, který v kadodenním ivotě vytvářejí. Současně vak také chceme poukázat na skutečnost, e plast není pro pivo příli vhodný obal. Nejene mění chuové vlastnosti a kvalitu piva, ale podle naeho názoru také sniuje úroveň české pivní kultury, uvedl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.
Jetě před několika lety by nikdo nevěřil, e se balení piva v PET lahvích mohlo v zemi s tak vysokou pivní kulturou ujmout, ale loni se u do plastových lahví stočila zhruba osmina vekeré pivní produkce pro domácí trh, jetě o tři procenta více ne v roce 2016. Toto číslo nás velice znepokojuje, a to nejen z důvodu naléhavé potřeby ochrany ivotního prostředí, ale i proto, e svědčí o nebezpečném sniování standardů českého pivovarnictví, které se v naí zemi pracně a po generace budovaly. Plast je toti málo estetický a pro kvalitní pivo nedůstojný obal, dodal Roman Havlík.
Podle svijanského sládka Petra Meníka jsou PET lahve pro dlouhodobějí uchovávání tak citlivého nápoje zcela nevyhovující: protoe k němu propoutějí světlo a kyslík, pivo v PET lahvích nevyhnutelně stárne a ztrácí říz a pitelnost. Vyuívání PET lahví je tak v přímém protikladu k naí filosofii tradičního českého piva, je s ní stejně málo slučitelné jako některé moderní výrobní postupy a pouívání enzymů, čiřidel a dalích pomocných látek. Z toho důvodu jsme se u před lety rozhodli, e do PET lahví nae pivo stáčet rozhodně nebudeme, protoe by to uráelo nai řemeslnou pivovarnickou hrdost, řekl.
|
Lahve z polyethylentereftalátu (PET) se za pomoci syntézy ropných produktů ethylenglykolu a kyseliny tereftalové vyrábějí teprve od roku 1978. V současné době se u na světě ročně prodá kolem 500 miliard kusů obalů s dobou rozpadu mezi 50 a 80 lety. Větina z nich končí na skládkách a ve světovém vodstvu. Dopady znečitění Země plastovým odpadem přitom vědci začínají přirovnávat k dopadu klimatických změn. Podle výzkumu nadace světově proslulé jachtařky Ellen MacArthurové bude v mořích a oceánech do roku 2050 více tun plastů ne ryb. Plasty znečiují vechny sloky ekosystému a vedou a k zániku některých ivotních forem. Stále naléhavějí problém představují zejména vudypřítomné mikroskopické plastové částice, které ve velkém kontaminují ivotní prostředí. |
Téměř kadá druhá lahev končí na skládce nebo se spálí
V České republice se podle dostupných údajů v současné době ročně uvádí na trh asi 60 tisíc tun PET nápojových obalů. Ne vechny jsou vak recyklované, upozorňuje iniciátor kampaně #NEPETUJ! a jednatel společnosti Moje odpadky Radek Staňka. Některé končí na skládkách nebo ve spalovnách, co má za následek obrovské ekonomické, ale hlavně ekologické kody. Cílem kampaně je proto přesvědčit co největí počet lidí buď k opakovanému plnění PET lahví, nebo raději k pouívání hodnotnějích obalů. To, e kupovat si balenou vodu v místě, kde teče stejně kvalitní voda přímo z vodovodu, není rozumné, si u natěstí hodně lidí začíná uvědomovat. U ostatních nápojů to bude jetě chvíli trvat. Proto jsme vděční za kadého, kdo chce jít příkladem a NEPETUJE. Svijany dáváme za příklad jako první pivovar, který se k naí kampani připojil, pokračuje Radek Staňka.
Začít u sebe
Někteří ukazují prstem na politiky nebo na společnosti, které uvádějí na trh plastové obaly, ale kadý by si měl nejprve zamést před svým vlastním prahem. Kdyby nikdo pivo v plastovém obalu nekupoval, nikdy by v něm nebylo, apeluje na české spotřebitele Radek Staňka. Ke kampani se podle něj ji vedle jednotlivců připojují i výrobci nápojů a dalí podniky, spolu s Pivovarem Svijany naposledy například výrobce zařízení pro domácí přípravu perlivé vody SodaStream. Zapojit se můe kadý, čím nás bude více, tím lépe pro vechny, ale hlavně pro nai přírodu, uzavírá Radek Staňka.
Zdroj: Tisková zpráva
[Nahoru ↑]
Hodnocení
3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!