Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Tržby pivovarů se propadají o desítky procent

18. listopad 2020  České nápoje   komentáře (0)  486 x

Pokračující uzavírka hospod a restaurací a s tím související propad prodeje čepovaného piva považuje za v současnosti největší problém 96 % pivovarů a sladoven. V důsledku toho očekávají pivovary letos propad tržeb v řádu desítek procent, až třetina z nich pak zvažuje v současné situaci propouštění. Vyplývá to z průzkumu, který si koncem října udělal Český svaz pivovarů sladoven. Zúčastnilo se ho na 90 respondentů zastupujících sladovny a pivovary všech velikostí – od minipivovarů až po velké pivovarnické skupiny.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Zatímco uzavřené restaurace trápí pivovary všech velikostí, pokles prodejů souvisejících s exportem piva vnímají jako problém častěji střední a velké pivovary. Většina firem má zvýšené náklady na hygienická a další opatření, ta pro ně ale neznamenají zásadní problém. S aktuální situací se pivovary nejčastěji vyrovnávají tak, že rozpouštějí vytvořené rezervy (74 %) a ruší nebo odkládají plánované investice (77 %). Více než polovina firem provádí organizačně-pracovní změny jako např. podpora práce z domova, závodní dovolené, v krajním případě pak i propouštění. Menší pivovary, které jsou často závislé na prodeji čepovaného piva, pak otevírají nové prodejní kanály jako internetový prodej, rozvoz nebo výdejní okénka.

Ještě v létě vypadala situace poměrně optimisticky, aktuálně ale očekávají pivovary celoroční propady tržeb v řádu desítek procent. U středních a větších pivovarů se propad tržeb bude pohybovat v rozmezí 20-40 %, menší pivovary a minipivovary letos přijdou nejčastěji o 30-50 %, každý šestý minipivovar pak očekává propad o více než 50 %. Z toho důvodu zvažuje až třetina firem propouštění, častěji pak hrozí u větších pivovarů, které v první vlně pandemie i navzdory obtížné situaci udržely prakticky plnou zaměstnanost.

Při první vlně COVID-19, kdy byly restaurace uzavřené deset týdnů, pokryly pivovary veškeré ztráty z vlastního, a to při zachování plné zaměstnanosti," říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. „V aktuální situaci, kdy se gastronomické podniky opět na několik týdnů uzavřely a tím se prakticky zastavil prodej čepovaného piva, už náhrady od státu požadovat budeme. Jednáme s ministerstvem zemědělství o kompenzacích vzniklých ztrát, ale současné podmínky jsou nastavené tak, že na ně velká část pivovarů nedosáhne,“ dodává Ferencová.

Oslovené pivovary nejčastěji volají po brzkém rozvolnění opatření a alespoň částečném otevření restaurací a hospod. V nejisté atmosféře posledních týdnů by členské firmy ocenily jasný plán na kompenzace jednotlivým sektorům, chybí jim smysluplné termíny zavádění opatření, ale i jasná a ucelená komunikace za strany státu. Uvítaly by i celkové zjednodušení přístupu ke kompenzacím, zrychlení odpisů a vyplácení prostředků z podpůrných programů, a opakuje se i požadavek na snížení odvodů za zaměstnance.

Pivovary se nechtějí více zadlužovat, o čemž svědčí i fakt, že aktuálně uvažuje o využití úvěrového programu COVID III pouze každý desátý, a to zejména mezi malými pivovary. Nejčastěji, ve více než dvou třetinách případů, chtějí pivovarské společnosti využít program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů. Odložení úhrad DPH, záloh na daň z příjmů a silniční daň do konce roku 2020 se pak chystá využít 42,5 % respondentů. Ošetřovné pro zaměstnance využije více než třetina firem, zejména pak z řad větších pivovarů.

Liberalizační balíčky, jako je odpuštění pokut za opožděná daňová přiznání, zrušení vybraných záloh na daň či pozastavení EET do konce roku využije necelá třetina všech dotázaných (31.0 %). Každý sedmý pivovar o pomoc nežádá, s tím, že se na něj nevztahuje, nebo na ni za stávajících podmínek nedosáhne.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist